Już w sobotę w kinach i online startuje 7. MFF Kino Dzieci

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Ju%C5%BC+w+sobot%C4%99+w+kinach+i+online+startuje+7.+MFF+Kino+Dzieci-139426
Nadchodzące Kino Dzieci będzie wyjątkowe ze względu na hybrydową formułę oraz dlatego, że pierwszy raz  w historii festiwalu w Konkursie głównym o nagrodę powalczy polski tytuł. Filmem "Tarapaty 2" i spotkaniem z twórcami oficjalnie otworzymy 7. MFF Kino Dzieci. Ale zanim nastąpi otwarcie, już teraz zapraszamy na dwa wyjątkowe wykłady online: 22 września Alicja Kost opowie o tym, jak oswoić ekrany w życiu dzieci, a 24 września (w czwartek) z prof. Bogdanem de Barbaro porozmawiamy na temat dialogu w rodzinie.


Pełny harmonogram projekcji i wydarzeń stacjonarnych i online do sprawdzenia na stronie www.kinodzieci.pl. Bilety na seanse kinowe dostępne są w kasach i na stronach internetowych kin. Karnety i bilety na festiwal online do kupienia przez stronę www.kinodzieci.pl.

Po doświadczeniach ostatnich miesięcy wręcz marzymy o spotkaniu z widzami na żywo, w sali kinowej. Seanse 7. MFF Kina Dzieci odbędą się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Wiemy jednak, że są rodzice, którzy nie zdecydują się na wyjście do kin – dla nich udostępniliśmy niemal wszystkie tytuły również w wersji online. Od zawsze chcieliśmy jak najszerzej pokazywać dobre filmy – to jest naszą misją – stąd festiwal od początku był jednocześnie w 20 miastach. Internet jest kolejnym sposobem jej realizacji, który być może z nami zostanie niezależnie od pandemii – zapowiada dyrektor Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, Maciej Jakubczyk.

Filmy w Konkursie głównym jak zawsze poddane będą ocenie przez składy jurorskie (jury Konkursu głównego, ECFA, jury SKSiL) oraz ogólnopolską publiczność (kinową i widzów online). W programie znalazło się dziewięć filmów pełnometrażowych, z czego aż sześć to polskie premiery. W tej sekcji zobaczymy m.in. "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu" (tyt. oryg. "LasseMajas detektivbyrå – Tågrånarens hemlighet", reż. Moa Gammel, Szwecja, 2020, 6+), obsypany nagrodami film "Binti" (tyt. oryg. "Binti", reż. Frederike Migom, Belgia, Holandia, 2019, 9+) oraz szaloną opowieść w stylu filmów Wesa Andersona – "Szczęściara" (tyt. oryg. "H is for Happiness", reż. John Sheedy, Australia, 2019, 9+).

Czy każdy ma swoje miejsce na Ziemi? Jak reagujemy na nowe i nieznane? To tylko niektóre z pytań jakie towarzyszyć nam będą w Konkursie filmowych odkryć. Pięć z sześciu filmów w Konkursie odkryć to polskie premiery. Zobaczymy m.in. francuskie animacje: "Witaj świecie!" (tyt. oryg. "Bonjour le monde!", reż. Anne-Lise Koehler, Éric Serre, Francja, 2019, 6+) i "Podróż księcia" (tyt. oryg. "Le Voyage du Prince", reż. Jean-François Laguionie, Xavier Picard, Francja, 2019, 11+) oraz, z innego zakątka na Ziemi, niecodzienną historię 11-letniej Bori, która dorasta w niesłyszącej rodzinie, w filmie pt. "Bori" (tyt. oryg. "Bori", reż. Kim Jin-yu, Korea Południowa, 2018, 9+).

Nowością w tegorocznym programie są dwie sekcje: Europejskie kino dokumentalne oraz Kino Dzieci o wychowaniu. W sekcji dokumentów znajdziemy cztery zestawy krótkich metraży i dwie pełnometrażowe produkcje. Choć zostały wyprodukowane w Europie, ich akcja i problematyka wykraczają poza nasz kontynent.

Zobaczymy m.in. historie dziewcząt i chłopców przebywających w belgijskim ośrodku dla uchodźców w filmie "Kiedyś lubiłam morze" ("Je naime plus la mer", reż. Idriss Gabel, Belgia 2018, 11+), nagrodzony Oscarem w 2020 roku w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny "Skateboard w strefie wojennej (gdy jesteś dziewczyną)" (tyt. oryg. "Learning to Skateboard in a Warzone (If Youre a Girl)", reż. Carol Dysinger, Wielka Brytania, 2019, 11+) oraz "Jutro jest nasze" (tyt. oryg. "Demain est à nous", reż. Gillesa de Maistre, Francja 2019, 9+) – portret młodych, zaangażowanych bohaterów z całego globu, którzy działają na rzecz środowiska, walki z nierównościami społecznymi czy brakiem dostępu do edukacji.

W sekcji filmowej Kino Dzieci o wychowaniu, skierowanej do widzów dorosłych, zobaczymy filmy wyselekcjonowane z myślą o ich walorach budujących kompetencje wychowawcze i rodzicielskie.

Dokumentalną opowieść o grupie dzieci ze szkoły podstawowej w szwajcarskich górach i ich pomysłowej nauczycielce zobaczymy w filmie "Dzieci wszechświata" (tyt. oryg. "Grand et Petit", reż. Camille Budin, Szwajcaria, 2018), poruszający portret ukraińskiej rodziny, żyjącej w strefie wojennej w obrazie "Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" (tyt. oryg. "The Earth Is Blue as an Orange", reż. Iryna Tsilyk, Ukraina 2020), a historię niezwykłej pracy z uczniami w filmie "Dzień dobry, Panie Fotis" (tyt. oryg. "Good Morning Mr. Fotis", reż. Dimitra Kouzi, Grecja, 2020).

Pokazy w tej sekcji zainauguruje 22 września wykład online "Oswoić ekrany w życiu dziecka", który wygłosi Alicja Kost – twórczyni i autorka prowadzonego od 6 lat bloga Mataja, poświęconego kwestiom wychowania. Start o godz. 20:00 na platformie YouTube, udział bezpłatny, zapisy dostępne pod linkiem. Dwa dni później, również online, wykład na żywo wygłosi prof. Bogdan de Barbaro pt. "Rozmowy między bliskimi – jak prowadzić dialog w rodzinie".

Co roku Kino Dzieci przybliża kinematografię wybranego rejonu. W tym roku dzięki sekcji Nad Bałtykiem, obierzemy kurs na najlepszą kinematografię dziecięcą z Litwy, Łotwy i Estonii.

Zobaczymy siedem pełnometrażowych tytułów, w tym premierowo przygody "Fikmika" (tyt. oryg. "Sipsik", reż. Meelis Arulepp, Karsten Kiilerich, Estonia, 2020, 5+) oraz "Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Supilinn" (tyt. oryg. "Supilinna salaselts", reż. Margus Paju, Estonia, 2015, 8+).

Druga sekcja narodowa przybliży filmy z Norwegii. Zobaczymy niezapomniane przygody Kacpra i Emmy, zabawne perypetie Solana i Ludwika oraz premierowo, najnowszą ekranizację przygód Tiril i Olivera z "Biura Detektywistycznego nr 2" pt. "Operacja Mumia (tyt. oryg. "Operasjon Mumie", reż. Grethe Bøe-Waal, Norwegia, 2019, 7+). Sekcja ta powstała dzięki wsparciu Funduszy norweskich i EOG.

W programie 7. MFF Kino Dzieci nie zabraknie także ulubionych przez widzów sekcji: Kina Dzieci z nosem w książkach z bohaterami klasyki i najnowszej literatury przeniesionymi na ekran, Krótkich historii z zestawami animowanymi i aktorskimi krótkimi metrażami z barwnymi przygodami i wieloma bohaterami, Panoramy czyli spotkań z bohaterami ubiegłej edycji oraz filmami dla młodych widzów, które pojawiły się w kinach w miesiącach poprzedzających festiwal. Po sześciu dotychczasowych edycjach mamy też dla widzów komplet wspaniałych tytułów w sekcji Klasyka Kina Dzieci, będącą selekcją ulubionych przez widzów filmów z wszystkich edycji festiwalu.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe  Kino Dzieci Industry (dawniej Warsaw Kids Film Forum), czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. Tegoroczna edycja odbędzie się online w dniach 29 września – 2 października.
Udostępnij: