Jutro rozpoczyna się festiwal Żydowskie Motywy

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/Jutro+rozpoczyna+si%C4%99+festiwal+%C5%BBydowskie+Motywy-28090
W dniach 11-16 maja 2006 odbędzie się w warszawskim kinie Muranów trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. W konkursie weźmie udział 50 obrazów, których twórcy poruszają w formie dokumentalnej, fabularnej lub też animacji szeroko pojętą tematykę żydowską. W tym roku organizatorzy zaprosili twórców min. z Izraela, USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec. Do konkursu zakwalifikowało się również kilka filmów rodzimej produkcji.

Szczególnym wydarzeniem festiwalu będzie wizyta Claude'a Leloucha - jednego z ojców filmowej Francuskiej Nowej Fali. Główną imprezą towarzyszącą konkursowi będzie retrospektywa dorobku reżysera.

We foyer kina Muranów zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna pt. "Żydzi z Erytrei" autorstwa Włochów Marco Cavallarina i Marco Mensy, natomiast w Babińcu Synagogi Nożyków zobaczyć będzie można wystawy fotograficzne i malarskie związane również z tematyką festiwalu.

Informacje o festiwalu na stronie: www.jewish-motifs.com

W czasie trzeciej edycji festiwalu widzowie będą mieli możliwość obejrzenia rekordową liczbę filmów. Komisja pod przewodnictwem Andrzeja Titkowa zakwalifikowała do konkursu aż 50 obrazów. W tym roku organizatorzy podjęli dwie ważne decyzje: postanowili ukazać "inną twarz" żydowskiej kultury poprzez zakwalifikowanie do festiwalu większej liczby filmów podejmujących temat ludzi młodych, temat sztuki oraz różnych odcieni religijności. Nie odżegnując się od filmów nawiązujących do tragedii Holokaustu postanowiono ograniczyć ich liczbę.

Drugim posunięciem było "otwarcie" bram festiwalu na autorów wywodzących się z Europy Wschodniej - przemawiał za tym fakt bogatej tradycji kultury żydowskiej na tych terenach. Dlatego też kilka propozycji filmowych dotyczy produkcji czeskich i rosyjskich - zarówno jeśli chodzi o fabułę, dokument jak i krótkie formy rysunkowe. Jednym z tematów przewijających się w filmach będzie powrót do Polski - kraju dzieciństwa, lub też kraju, gdzie urodzili się i dorastali rodzice, dziadkowie bohaterów czy narratorów filmów.

Na festiwalu zaistnieje też temat akcji "Mojżesz" - emigracji Żydów afrykańskich do Izraela w latach 80'. Zostanie wyświetlona fabuła pt. "Live and Become" Radu Mihaileanu - produkcja francusko-włosko-izraelska. Film oczami czarnoskórego chłopca ukazuje zarówno przebieg akcji, jak i trudności bohatera w odnalezieniu się w nowej ojczyźnie. W formie dokumentalnej temat wydarzeń z Afryki tamtych lat zostanie poruszony w filmie "Code Name Silence", w którym autor odkrywa m. in. kulisy działań Mosadu w czasie prowadzenia operacji.

Polskę reprezentować będą min. filmy "Dziewczyna i Chłopak" Sławomira Koehlera, krótki metraż "Sadownik" Kaliny Alabrudzińskiej czy "Portrecista" Ireneusza Dobrowolskiego, których tematyka porusza się w rejonach wspomnień o wojennej przeszłości.

Gościem honorowym festiwalu będzie Claude Lelouch. Zagości on w Polsce w dniach 11-12 maja. Projekcja najnowszego filmu reżysera: pt.: "Odwaga Miłości" uświetni ceremonię otwarcia festiwalu. Główną imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie retrospektywa filmów reżysera. Zostanie pokazanych sześć jego filmów, w tym uhonorowany Oscarem: "Kobieta i Mężczyzna" z 1966 roku. Reżyser spotka się też ze studentami szkół filmowych.

Festiwal zakończy się 16 maja. Do tego momentu we foyer kina Muranów będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną "Żydzi z Erytrei" autorstwa Włochów Marco Cavallarina i Marco Mensy, natomiast w Babińcu Synagogi Nożyków wystawione zostaną prace fotograficzne i malarskie związane również z tematyką festiwalu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones