Jutro wielki start 6. MFF Kino Dzieci!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Jutro+wielki+start+6.+MFF+Kino+Dzieci-134759
Szósta edycja festiwalu Kino Dzieci, czyli święta młodych i najmłodszych widzów startuje już jutro, 21 września. Przed nami dziewięć dni pełnych festiwalowych wydarzeń, 154 filmy, rozmowy z twórcami, pokazy z muzyką na żywo i warsztaty. Pełny harmonogram dostępny jest na stronie www.kinodzieci.pl, bilety do kupienia w kasach i na stronach internetowych kin. Czas na spotkanie - niech połączy nas nasze hasło i do zobaczenia w kinie!


O nagrodę 6. MFF Kino Dzieci, czyli statuetkę Kwiatu Paproci, którą przyznają widzowie w ogólnopolskim głosowaniu oraz powołane składy jurorskie, powalczą najlepsze światowe produkcje z ostatnich miesięcy, docenione przez krytykę i widzów najważniejszych festiwali dla dzieci i młodzieży na świecie. W tej edycji w Konkursie głównym zobaczymy dziewięć filmów pełnometrażowych, w tym sześć premier prosto z festiwali w Cannes, Annecy i  Berlinie. Festiwal otworzymy ekranizacją uwielbianej na całym świecie książki Dino Buzzatiego z 1945 roku - "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" w reżyserii Lorenzo Mattottiego.

Wybór z pewnością nie będzie łatwy, w konkursie znalazły się również m.in.: "Jakub, Mimmi i gadające psy" – animacja zrealizowana w technice cut-out, będąca koprodukcją polskiego Studia Letko i łotewskiego Atom Art, w reżyserii Edmundsa Jansonsa, ze wspaniałą muzyką autorstwa Krzysztofa A. Janczaka, "Solan i Ludwik – Misja Księżyc" – trzecia z serii animacja Rasmusa A. Sivertsena, jednego z najbardziej uznanych twórców tego gatunku z Norwegii. Scenografię animacji stworzyło polskie studio WJTeam/Likaon. O statuetkę Kwiatu Paproci powalczą też kontynuacje niezwykle lubianych kryminałów dla dzieci - "Operacja Człowiek w Czerni" w reżyserii Grethe Bøe oraz "Pettson i Findus – Wielka wyprowadzka" film z elementami animacji, którego twórcą jest Ali Samadi Ahadi.

Drugą sekcją konkursową jest Konkurs filmowych odkryć, złoży się na nią 7 tytułów, w tym 5 pokazywanych premierowo. W "odkryciach" zobaczymy m.in. "Willy i strażnicy jeziora. Zimowa przygoda" - jedną z najciekawszych stylistycznie propozycji dla  najmłodszych widzów festiwalu w reż. Zsoltana Pálfiego; poetycką, wypełnioną zapierającymi dech w piersiach krajobrazami opowieść o dorastaniu i godzeniu się ze stratą - "Pierwsze pożegnanie", debiutującej, a już nagrodzonej Kryształowym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale - Liny Wang oraz niezwykle oryginalną animację o świecie, widzianym z perspektywy czworonoga - "Marona – psia opowieść" w reż. Anki Damian.

Jak zawsze poza ogólnopolską nagrodą przyznawaną przez widzów, filmy oceni również szerokie gremium festiwalowych reprezentantów kin należących do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz przedstawiciele ECFA – European Children's Film Association. Swoje nagrody przyznają trzy składy jurorskie – jury dziennikarzy w składzie: Aleksandra Lubańska-Czubak, Łukasz Maciejewski, Justyna Suchecka; - jury twórców z Konradem Dworakowskim, Mariuszem Palejem, Zofią Stanecką; - jury odkryć z Magdą Hueckel, Martą Pajek i Anna Serdiukow.

Nie od dziś wiadomo, że Kino Dzieci kocha książki, dlatego w sekcji Kino dzieci z nosem w książkach, dedykowanej ulubionym bohaterom literatury przeniesionym na duży ekran, swoją premierę będą miały książkowe hity literatury dziecięcej. Zobaczymy m.in. nowe odcinki przygód Muminków, Żubra Pompika i Wikinga Tappiego oraz najnowszą część przygód Basi – "Basia i bałagan" (ogólnopolska premiera "Basia 3" zaplanowana jest na 8 listopada).

Za sprawą przeglądu filmów Stanisława Jędryki, odbędziemy sentymentalną podróż do polskiej klasyki kina młodego widza. Zobaczymy filmy, na których wychowało się pokolenie dzisiejszych 40-latków: "Podróż za jeden uśmiech", dwa odcinki serialu "Stawiam na Tolka Banana", "Paragon gola" oraz "Koniec wakacji". Trzy pierwsze tytuły zobaczymy z angielskimi napisami.

W tym roku sekcję narodową reprezentują Włochy – Ciao Italia! Zobaczymy w niej m.in. animację "Pinokio" - adaptację słynnej powieści Carla Collodiego oraz "Momo" na podstawie powieści Michaela Ende - oba filmy w reżyserii Enzo D'Alò. Bogaty jest również program włoskich zestawów filmów krótkich, w którym m.in.: barwna animacja "Strollica" Petera Marciasa oraz klasyki włoskiego duetu mistrzów animacji Giulio Gianiniego i Emanuela Luzzatiego "Ognisty ptak" czy "Trzech braci".

Od jutra startujemy też z kreatywnymi warsztatami plastycznymi, warsztatami sitodruku i czytaniem na żywo ulubionych fragmentów książek. Razem z VOX – partnerem głównym 6. MFF Kino Dzieci przygotowaliśmy warsztaty "Najmniejsi botanicy świata". Na stoisku współorganizowanym ze sklepem botanicznym ro_ślinka nauczymy się kolegować z roślinami, rozłożymy je na małe części i poskładamy w piękny organizm.

Więcej informacji: kinodzieci.pl