Kino na Granicy: Cesarsko-królewska majówka

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Kino+na+Granicy%3A+Cesarsko-kr%C3%B3lewska+maj%C3%B3wka-104138
Wydłużony rokrocznie za sprawą państwowych świąt majowy weekend to symboliczny początek sezonu festiwali filmowych w Polsce. Zaszczyt inauguracji od 16 lat przypada organizatorom Kina na Granicy – imprezy wyróżnionej w ubiegłym roku przez PISF nagrodą dla najlepszego Międzynarodowego Wydarzenia Filmowego.




Dzięki specyficznemu usytuowaniu w polskim Cieszynie i żyjącym z nim w symbiozie, a oddzielonym graniczną Olzą, Českým Těšínie Kino na Granicy to impreza międzynarodowa nie tylko z racji nazwy, repertuaru i przyjeżdżających gości, ale także, a może przede wszystkim, integrująca dwie sąsiadujące ze sobą społeczności oraz licznie przyjeżdżających miłośników kina z Polski i Czech. Sprzyjają temu uroki w pełni rozbudzonej wiosny, otwartość i gościnność Cieszyniaków oraz czeskie zamiłowanie do biesiadowania przy kuflu spienionego piwa. 

Na duchowych patronów tegorocznej edycji festiwal Kino na Granicy obrał Franza Kafkę i Jaroslava Haška – żyjących w tym samym okresie, a jednak prezentujących zupełnie odrębne spojrzenie na świat najsłynniejszych przedstawicieli czeskiej literatury. Jednym z głównych punktów programu będą zaś filmy dotykające tematu I wojny światowej i z nostalgią spoglądające na okres zmierzchu Austro-Węgierskiego Cesarstwa. To spojrzenie poniekąd autotematyczne. W 1805 roku Cieszyn pełnił nawet przez chwilę rolę stolicy austriackiej monarchii i do dziś, z racji pięknej architektury, nazywany bywa Małym Wiedniem. 

W programie imprezy nie zabraknie więc "Przygód dobrego wojaka Szwejka" Karela Steklý'ego, "Ameryki" Vladimira Michálka czy animowanej fantazji "Franz Kafka" Piotra Dumały. Widzowie festiwalu zobaczą także nieśmiertelną komedię "C.K. Dezerterzy". Jej reżyser Janusz Majewski oraz jego operator Kurt Weber będą gośćmi Kina na Granicy, które przygotowało w tym roku retrospektywę ich wspólnej twórczości. Do Cieszyna przyjedzie także bohater kolejnej retrospektywy: Dušan Hanák – jeden z najważniejszych reżyserów kina słowackiego, autor głośnych "Obrazów starego świata" i "Papierowych głów"

Organizatorzy Kina na Granicy nie oddają się jednak tylko nostalgicznemu zerkaniu w przeszłość, ale także żywo reagują na otaczającą nas rzeczywistość. Stąd też w ramach realizowanego od kilku lat cyklu "Granice i mury świata" w tym roku do polsko-czeskiego programu dołączą filmy z balansującej na krawędzi wojennego konfliktu Ukrainy. W programie tym znalazły się m.in. głośny "Ten, Który Przeszedł Przez Ogień" Mychajły Illienki - ukraiński kandydat do Oscarów  w 2012 roku. A także laureat drugiej nagrody na MFF Locarno 2012, czyli "Odpady nuklearne" Myrosława Słaboszpyckiego. Nie zabraknie też znakomitych animacji autorstwa klasyka Anatolija Ławreniszyna ("Następny", "Biała wrona").

Ponadto zainspirowani świetną książką dr Moniki Talarczyk-Gubały "Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii", organizatorzy cieszyńskiego festiwalu szykują cykl przypominający, a także pozwalający odkryć dokonania niezwykłych artystek: od cenionych obrazów Agnieszki Holland i Barbary Sass, przez studenckie etiudy Agnieszki Osieckiej, po mniej znane reżyserki jak Ewa Kruk ("Palace Hotel") czy Hanka Włodarczyk ("Bluszcz").

W bogatym, liczącym ponad osiemdziesiąt tytułów programie Kina na Granicy nie zabraknie, jak co roku najnowszych produkcji z Polski, Słowacji i Czech. Filmem otwarcia tegorocznej imprezy będzie "Revival" - przebojowa komedia Alice Nellis znanej polskim widzom reżyserce filmów "Sekrety" i "Mamas & Papas". Na spragnionych odpoczynku po licznych seansach czekać zaś będą wystawy, spotkania z twórcami i artystyczne biesiady, a wieczorami koncerty w klubie festiwalowym.

16. edycja Kina na Granicy potrwa od 29 kwietnia do 4 maja.


Autor: Rafał Pawłowski

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones