Komunikat organiztorów Doc Review i zaproszenia na niedzielę

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Komunikat+organiztor%C3%B3w+Doc+Review+i+zaproszenia+na+niedziel%C4%99-43063
9 maja 2008 roku Festiwal Planete Doc Review po raz piąty otworzył wrota Pałacu Kultury i Nauki dla wygłodniałych miłośników filmów dokumentalnych. Z godziny na godzinę ruch w hallu Kinoteki stawał się coraz większy, kinomani niestrudzenie czekali w kolejkach do kas, choć myślami byli już na filmowej uczcie. Jesteśmy przekonani, że ich oczekiwania zostaną w pełni zaspokojone, bo w tym roku program festiwalu obejmuje rekordową ilość filmów – aż 106. Ponadto na widzów czekają rozmaite wydarzenia specjalne.
Za kulisami odbywały się wywiady z przybyłymi już na festiwal gośćmi. Reżyser dokumentu "Lakszmi i ja", Nishtha Jain, i twórca "Zakochanego szpiega" Nadav Schirman, opowiadali z zapałem o swoich dziełach i udowadniali wyższość dokumentu nad fikcją. Prawdziwy najazd gości szykuje się w najbliższych dniach – czy mury Kinoteki wytrzymają napór takiej ilości sław światowego dokumentu?
Wieczorem pokazano bardzo chwaloną "Gugarę" – obraz opowiadający o ginącym plemieniu Ewenków z południowej Syberii. Po filmie reżyserzy Jacek Nagłowski i Andrzej Dybczak niezwykle interesująco opowiadali o ludziach, których spotkali podczas kręcenia filmu, o procesie tworzenia dzieła i odpowiadali na dociekliwe pytania publiczności, która koniecznie chciała wiedzieć, "gdzie się podziały renifery".
Pierwszy dzień tego największego w Polsce święta kina dokumentalnego pozwala mieć nadzieję, że tegoroczny festiwal będzie najlepszy z dotychczasowych. Takiego urodzaju filmów dokumentalnych jeszcze w Warszawie nie było! Nam pozostaje jedynie zachęcić do korzystania z tych niezwykle obfitych plonów i zaprosić na kolejne dni festiwalowego szaleństwa.
Zaproszenie obejmuje nie tylko filmy. Podczas całego festiwalu organizowane są debaty na trudne i kontrowersyjne tematy. W ten weekend rozmawiamy o Chinach.
Niedziela, 11.05.2008, godz. 16.15, sala 3
Debata "PRAWA CZŁOWIEKA W CHINACH W ŚWIETLE OLIMPIADY"
Po filmie: "W GÓRĘ JANGCY", reż. Yung Chang (Kanada 2007, 93 min.)
Zapraszamy widzów  na debatę, w której udział weźmie Youcai Wang, jeden z przywódców studenckich protestów na Placu Tiananmen i wybitne polskie autorytety z dziedziny praw człowieka, takie jak Mirosław Chojecki oraz Adam Sanocki.
Inne zaproszenia na niedzielę, to:
* Panel zorganizowany przez kwartalnik kulturalno-społeczny (op. cit.,). Krótki opis spotkania zamieścimy w jutrzejszym numerze Codziennika Filmowego
* Spotkanie z Nishthą Jain, reżyserem filmu "Lakszmi i ja"
* Spotkanie z Nadavem Schirmanem, reżyserem filmu "Zakochany szpieg"
* Spotkanie z Jeanette Groenendaal, reżyserem filmu "Holenderska fabryka kokainy"
* Spotkanie z Thomasem Heisem, reżyserem filmu "Dzieci. Jak ten czas ucieka"
* Spotkanie z Massoudem Bakhshi, reżyserem filmu "W Teheranie nie rosną już granaty"