Kontrowersje wokół "Priscilli". Co córce Elvisa nie podobało się w filmie Coppoli?

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Lisa+Marie+Presley+skrytykowa%C5%82a+%22Priscill%C4%99%22.+Co+napisa%C5%82a+re%C5%BCyserce+Sofii+Coppoli-152696
Kontrowersje wokół "Priscilli". Co córce Elvisa nie podobało się w filmie Coppoli?
źródło: Getty Images
autor: Michael Tran
Lisa Marie Presley, jedyna córka Elvisa i Priscilli, zmarła 12 stycznia tego roku. Na kilka miesięcy przed śmiercią skontaktowała się z Sofią Coppolą, która pracowała nad filmem biograficznym o jej rodzicach. W swoich wiadomościach ostro skrytykowała scenariusz "Priscilli".

Kontrowersje wokół "Priscilli". Lisa Marie Presley skrytykowała Sofię Coppolę


Za kanwę scenariusza "Priscilli" posłużyły wspomnienia Priscilli Presley wydane w 1985 roku pod tytułem "Elvis and Me". Opisany w nim związek króla rock'n'rolla z młodszą o dekadę dziewczyną – kiedy się poznali, mieli odpowiednio 24 i 14 lat – budzi dziś kontrowersje. Wśród fanów i dziennikarzy, którzy mieli okazję zobaczyć już film (był on pokazywany na licznych festiwalach, m.in. we Włoszech, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii), nie brakuje osób krytykujących relację między parą bohaterów. Ich zdaniem król rock'n'rolla dopuścił się groomingu.  

GettyImages-1661474951.jpg Getty Images © Mondadori Portfolio
Sofia Coppola i Priscilla Presley, producentka filmu, podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji

Zanim prace nad filmem ruszyły, Lisa Marie Presley skontaktowała się z reżyserką Sofią Coppolą. W swoich wiadomościach ostro skrytykowała scenariusz, który jej zdaniem przekłamywał historię.

Mój ojciec został przedstawiony jako predator i manipulator. Jako jego córka nie widziałam jego zachowania w ten sposób, a w przedstawionym na ekranie bohaterze w ogóle nie widzę ojca. Nie odczytuję tego też jako perspektywy, z jakiej moja matka patrzyła na mojego ojca. Patrzę na to i widzę szokująco mściwą i przepełnioną pogardą perspektywę, i nie rozumiem, dlaczego tak się stało – napisała. Będę zmuszona otwarcie powiedzieć, co o tym sądzę. Zwrócę się przeciwko Tobie, mojej matce i publiczności tego filmu.

Wiadomości te zostały wysłane na początku września 2022 roku, zaledwie kilka tygodni przed rozpoczęciem produkcji. Zdaniem źródła, na które powołuje się Variety, dotyczyły one wcześniejszej wersji scenariusza. Został on skrócony o około 10 stron, zanim 24 października 2022 roku ruszyły zdjęcia. Elementy mogące szokować współczesnego widza miały zostać stonowane, Sofii Coppoli zależało bowiem, by pokazać historię miłosnej i wpleść w nią opowieść o wyrzeczeniach, na jakie musiała się godzić bohaterka, żyjąc u boku supergwiazdy. 

Poproszona o komentarz Sofia Coppola odpowiedziała za pośrednictwem swojego rzecznika. Zacytował on odpowiedź, jaką dostała od niej Lisa Marie Presley

Mam nadzieję, że kiedy zobaczysz gotowy film, Twoje odczucia się zmienią i zrozumiesz, że z ogromną dbałością podeszłam do uhonorowania Twojego ojca oraz zaprezentowania go jako wrażliwej i złożonej postaci.

Zobacz zwiastun "Priscilli", najnowszego filmu Sofii Coppoli


"Priscilla", najnowszy film Sofii Coppoli, zadebiutowała na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Grająca tytułową rolę Cailee Spaeny została nagrodzona Pucharem Volpi. Na ekrany polskich kin film trafi 9 lutego. Zobaczcie zwiastun: 


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones