Muzeum Wojska Polskiego zaprasza na "Bitwę pod Wiedniem"

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Muzeum+Wojska+Polskiego+zaprasza+na+%22Bitw%C4%99+pod+Wiedniem%22-88737
Monolith Films i Muzeum Wojska Polskiego zapraszają na wystawę z okazji zbliżającej się 329 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej. Wernisaż już 12 września. Wystawę będzie można oglądać do końca października.

12 września 1683 r. pod murami Wiednia rozegrana została bitwa pomiędzy połączonymi siłami polsko-cesarsko-niemieckimi, dowodzonymi przez króla Jana III Sobieskiego, a oblegającą miasto armią turecko-tatarską wielkiego wezyra Kara Mustafy. Z tej okazji Muzeum Wojska Polskiego wraz z dystrybutorem filmu "Bitwa pod Wiedniem" przygotowało wystawę planszową pt. "Odsiecz wiedeńska", która upamiętnia jedno z największych zwycięstw polskiego oręża w XVII w. Na kilkunastu planszach zaprezentowane zostaną tablice pokazujące organizację armii polskiej, tureckiej i cesarskiej biorących udział w bitwie. Uzbrojenie wojsk z XVII wieku ilustrowane jest materiałem ikonograficznym ze zbiorów MWP.

Wydarzenie uświetnią wystrzały z armat, pokazy walki wręcz, bicie monet, a także ekspozycja strojów z epoki i oręża.

Wystawę otworzy wicedyrektor muzeum Lech Opaliński, a gości oprowadzi kustosz muzeum Jarosław Godlewski.  

Na zwiedzających czeka także Król Jan III Sobieski i jego husaria.

Wystawę można oglądać w namiocie wystawionym przed Muzeum Wojska Polskiego przy Al. Jerozolimskich 3 w Warszawie, do końca października, w godzinach otwarcia Muzeum.
Udostępnij: