W czwartek miłe otwarcie – będzie można wyruszyć na zimowy podbój Himalajów w towarzystwie Krzysztofa Wielickiego. A potem – jeden z najlepszych filmów wspinaczkowych ostatniego sezonu -
"Psyche" - potężna dawka rasowego wspinania w skale i lodzie, okraszona subtelnym brytyjskim humorem.
Piątek bez wątpienia ściągnie tłumy na
"Zew ciszy" – nie przypadkiem, bo jest to film porównywalny klasą do
"Czekając na Joe", także z udziałem
Joe Simsona. Wspaniała retrospektywa walki na śmierć i życie z Mordwand – czyli północną ścianą Eigeru.
Sobota – to cały ciąg atrakcji – najpierw film o Józefie Psotsce, jednym z najlepszych himalaistów naszych południowych sąsiadów. Potem niezwykle urokliwy film o Tatrach Wysokich, a także spotkanie ze Zbigniewem Piotrowiczem, tym razem autorem książki "Moje pagóry".
Zapewne jedną z głównych atrakcji sobotniej górskiej nocy w Warszawie będzie nowy pokaz multimedialny Elizy Kubarskiej i Davida Kaszlikowskiego. Tym razem będzie to relacja z wielu wypraw, z fantastycznymi zdjęciami i migawkami filmowymi. A na deser – spotkanie z kobiecym himalaizmem i Anią Czerwińską, której barwne opowieści zawsze podbijają temperaturę na widowni. Tym razem spotkanie będzie połączone z promocją najnowszej książki Pani Ani - "GórFanka". Na szczytach Himalajów.
Niedziela rozpocznie się pięknym filmem etnograficznym o rdzennych kulturach andyjskich. Potem czeka nas podróż do Tybetu (w towarzystwie emerytowanego górnika, więc mocne atrakcje murowane). Przy okazji wizyty Dalajlamy w Polsce może to być świetną okazją do zapoznania się z tą fascynującą kulturą i uwarunkowaniami, w jakich przyszło żyć tybetańskiej ludności.
Mirek Dembiński zaprezentuje swoją najnowszą produkcję z udziałem rodziny Pustelników – owoc czteroletnich poszukiwań najbardziej adekwatnej formy do pokazania alpinistycznych fascynacji młodego i starszego pokolenia. Dla miłośników prozy Tomka Hreczucha, autora "Prostowania zwojów" – miła niespodzianka. Autor zaprezentuje dalszy ciąg swoich szalonych wspomnień do przygotowywanego drugiego wydania tej poczytnej książki.
A na zakończenie dwa mocne akcenty. Te filmy trzeba obejrzeć –
"Himalajskie tragedie" – zdaniem wielu jedna z najciekawszych części cyklu Polskie Himalaje - oraz najnowszy film Darka Załuskiego
"Annapurna na lekko" (z udziałem Piotra Morawskiego i Piotra Pustelnika). Warto podkreślić, że obraz ten zdobył główną nagrodę na zakończonym w ostatni weekend Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie.