Najlepsze filmy i seriale o gimnastyce. Top 10 produkcji, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+i+seriale+o+gimnastyce.+Top+10+produkcji%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-149976
Najlepsze filmy i seriale o gimnastyce. Top 10 produkcji, które warto obejrzeć
W dzisiejszym rankingu powracamy do tematyki sportowej. Tym razem nie będziemy oglądać zawodników na boiskach czy parkietach, ale na miękkich materacach. Obejrzymy blaski i cienie świata gimnastyki, które w filmach i serialach postanowili przedstawić nam twórcy. Starte palce, wymagające akrobacje, w końcu pogoń za upragnionymi medalami i nagle przerwane kariery - nasza lista zawiera historie prawdziwe, które wstrząsnęły nie tylko sportowym środowiskiem ("Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce"), ale także oparte na faktach dramaty sportowe ("Historia Gabby Douglas"), czy pogodne komedie ("Spadaj"). To wszystkie blaski i cienie wyczynowego sportu w ogóle, bez podziału na konkretne dyscypliny. Jak to w gimnastyce bywa, liczy się przede wszystkim prezentacja tematu. Uwagę przykładaliśmy do gracji wykonania, ale także nowatorskich prób, które zaskakują nieprzygotowaną widownię. A jest co oglądać.

Odsyłamy także do naszych pozostałych zestawień, m.in. najlepsze filmy o koszykówce, najlepsze filmy o piłce nożnej czy najlepsze dokumenty sportowe.

Wybieramy najlepsze filmy i seriale o gimnastyceW filmie "The Gymnast" punktem wyjścia dla fabuły staje się kontuzja głównej bohaterki, która przekreśla szansę o karierze. Minęło wiele czasu, a sama kobieta zaczęła pracować i spełniać się w inny sposób. Otrzymuje jednak niezwykłą propozycję uczestnictwa w akrobatycznym tańcu z użyciem szarf, który jest pewną namiastką ukochanej dyscypliny. Teraz w duecie wyrusza wyrusza na podbój Las Vegas. Jedynie pozornie płytka refleksja nad tożsamością sportsmenki, którą do występów na drugim końcu kraju motywuje ambicjonalna potrzeba udowodnienia sobie, że pomimo kilku lat na karku wciąż można się poprawić i być najlepszą wersją siebie.


Serial "Za wszelką cenę" to skierowany do nastoletniej publiczności tytuł o świecie gimnastyki wyczynowej. Bohaterki to grupa utalentowanych zawodniczek z prestiżowego klubu The Rocky Mountain Gymnastic Training Center, które muszą radzić sobie z problemami przynoszonymi przez sport i zwykłą egzystencję. To czas, gdy na horyzoncie pojawia się niezdrowa rywalizacja, miłość i inne emocjonalne perypetie. W rolach głównych Chelsea Hobbs, Ayla Kell, Josie Loren i Cassie Scerbo. Serial stworzony przez Holly Sorensen emitowano w latach 2009-2012.


"Historia Gabby Douglas" to dramat sportowy w reżyserii Gregga Championa ("Rodeo w Nowym Jorku", "Droga po marzenia"). Tytułowa zawodniczka jako pierwsza Amerykanka zdobyła złoto olimpijskie w konkursach indywidualnym i drużynowym, a także mistrzostwo świata. Jej życie od początku nie było łatwym doświadczeniem, ale duch sportsmenki i pasja ujawniły się u niej jeszcze w młodym wieku. Choć może aż nazbyt przewidywalny (nawet na standardy kina sportowego pokroju powstałego w Australii filmu "Druga szansa") obraz pokazuje, jak wielką rolę w dorastaniu Gabby odegrała gimnastyka, która z zabawy zmieniła się w sposób na życie. Sama dziewczyna pojawia się jako ona sama, a w obsadzie później nagrodzona Oscarem Regina King.


Ariana (Ana Golja) to kolejna utalentowana zawodniczka, której kariera zostaje przerwana przez kontuzję. Wypadek samochodowy doprowadza ją do tytułowej decyzji, a miejsce gimnastyki w jej życiu zastępuje taniec. Oparta na katach historia po raz kolejny niesie ze sobą proste przesłanie - koniec pewnego etapu, mimo bolesnego rozstania, jest także początkiem czegoś nowego. Jako trenerka bohaterki na ekranie pojawia się znana z "Flashdance" Jennifer Beals. Co ciekawe, film doczekał się swojej kontynuacji po latach. Na platformie streamingowej Netflix po 5 latach pojawił się "Full Out 2: You Got This!". Inspiracją dla twórców stała się historia zespołu dziewcząt Oklahoma Sooners z 2016 roku, które tanecznie modyfikowały elementy swojego występu w drodze po mistrzostwo krajowe.


W "Spadaj" Missy Peregrym wciela się w niesforną uczennicę, która zostaje odesłana do szkoły z internatem przez swoich bogatych rodziców. Trafia od opiekę prowadzącego drużynę gimnastyczną Burta Vickermana (Jeff Bridges). Niebywały talent sprawia, że trener podejmuje się dotarcia do Haley i uczynienia z niej wartościowej członkini drużyny. Czy czas jest jedynym elementem, którego potrzeba do wyprowadzenia dziewczyny na dobrą ścieżkę? Komedia z wczesnych lat 2000. wciąż utrzymuje wyraźny klimat tamtego okresu, ale przyciąga chemią bohaterów czy popisami kaskaderskimi. 

Film "Spadaj" - zobacz zwiastun
Jedna pozornie nieznacząca decyzja może odmienić całe życie jednej osoby. Rumuńska gimnastyczka Andrea Răducan całą karierę pracowała na olimpijski sukces, aby w Sydney w 2000 roku zdobyć złoty medal. Trzy dni później sukces przemienił się w porażkę, a krążek został odebrany - chora zawodniczka przed startem przyjęła leki przeciwbólowe, które zawierały zakazane substancje. Po półtorej dekady kobieta chce jeszcze raz zawalczyć o odzyskanie upragnionego lauru. Okazuje się, że minione lata nie zabiły sportowej złości, która wciąż odzywa się i pragnie odmienić przekorny los. Historia kobiety przedstawia sport jako sposób na życie, o który trzeba wciąż walczyć, nawet po zakończeniu kariery. 


"Siła spokoju" to opowieść o młodym sportowcu, dla którego gimnastyka jest całym życiem. Nadchodzące sukcesy powoli zaczynają odchodzić w niepamięć, gdy bohater powoli przestaje kontrolować siebie i swoje problemy - ulega wypadkowi, który uniemożliwia mu wyczynowy udział w zawodach. Przypadkiem trafia na Sokratesa, mechanika samochodowego, który udziela mu porad o świecie dorosłych i rządzących w nim zasadach. Nowy mistrz pokazuje chłopakowi, że wyłącznie upór i wola zwycięstwa doprowadza człowieka na sam szczyt. Czas potrafi leczyć rany, przekonuje inspirująca historia na podstawie autobiograficznej książki Dana Millmana "Siła spokoju. Droga miłującego pokój wojownika". W rolach głównych Scott Mechlowicz i Nick Nolte.

"Siła spokoju" - zobacz zwiastun filmu
Léa Mysius - twórczyni filmów "Ava", "L'île jaune"; scenarzystka "Paryż, 13 dzielnica" i "Stars at Noon" - powraca na ekrany z obrazem, który na koniec ubiegłego roku podbijał polskie kina. Akcja przenosi się do górskiego miasteczka, w którym mieszka była zawodniczka Joanne (Adèle Exarchopoulos), teraz matka i żona. Jej córka Vicki, dzięki swojemu darowi dokładnego zapamiętywania zapachów, zaczyna odkrywać mroczne sekrety drużyny kobiet, do której należała mama. Opowieść o dorastaniu naznaczonym przez tragedię nabiera tu wymiaru rasowego thrillera z elementami nadnaturalnymi. Choć gimnastyka znajduje się tu w tle, odgrywa kluczową rolę zwłaszcza w odkrywaniu, jak zawiłe były relacje między poszczególnymi bohaterkami. Kino europejskie wysokiej próby, które nie ucieka od zwrotów ku szerokiej publiczności, godząc je ze swoimi aspiracjami.


2

Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce

At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal
1h 28m
Film dokumentalny wyprodukowany dla HBO podejmuje temat wyrzeczeń, jakie wybiera człowiek, który jako nastolatek w szkole średniej chciałby rozwijać swoją przyszłość w kierunku zawodowego sportu. W drodze do sukcesu tak samo jak ciężkich treningów, talentu i szczęścia potrzebny jest dobry trener i cały sztab szkoleniowy. Niestety, takie zaufanie można zawieść, czyniąc przy tym niewyobrażalną krzywdę dziesiątkom ludzi. Sprawa Larry'ego Nassara, lekarza współpracującego z gimnastyczną kadrą USA, który przez lata dopuścił się molestowania wielu dzieci, wstrząsnęła światem sportu i opinią publiczną w Ameryce. Jakkolwiek głęboko przerażający i smutny, film staje się opowieścią o kolektywnym przepracowaniu traumy i podjęciu działania, które sprawi, że ludzie pokroju będą skutecznie pociągnięci do odpowiedzialności, nim skrzywdzą więcej osób.


Filmy dokumentalne o gimnastyce zwykle opowiadają o sporcie w atmosferze skandalu czy niecodziennego wydarzenia, które sytuuje dyscyplinę na pierwszych stronach gazet. "Over the Limit" w reżyserii Marty Prus pokazuje drogę, jaką przebywa 20-letnia Rosjanka Margarita Mamun, aby przygotować się do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. To nie tylko ogólnie rozumiane hartowanie ciała, ale praca nad konkretnymi aspektami pod fachowym okiem sztabu trenerskiego. Mięśnie muszą być dostosowane do pracy głowy, a obóz przygotowawczy to przestrzeń, w której przekuwa się marzenia dziewczyny w rzeczywistość. Emocjonalny związek pasji i celu podróży to również różnorakie relacje z członkami sztabu. Widz ma niezwykłą możliwość zobaczenia od wewnątrz, jak zaczyna się podróż bez gwarancji powodzenia i szczęśliwego zakończenia. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones