Ubiegłoroczny cykl
"Wtedy–teraz", poświęcony mistrzom Polskiej Szkoły Dokumentu, powraca w odwróconej formule:
"Teraz–wtedy". Głównymi bohaterami spotkań prowadzonych przez Michała Oleszczyka będą współcześni polscy dokumentaliści, a uzupełnieniem dla ich filmów będą powiązane tematycznie wyprawy w przeszłość. Zapraszamy na ciąg dalszy dialogu teraźniejszości z korzeniami.
Pierwsze spotkanie w nowej odsłonie obędzie się
3 października o godz.
19:00. Wspólnie z Doc Lab Poland (w ramach cyklu Doc Lab Poland Hot Selection) zapraszamy na wieczór z
"Over the Limit" (2018) – świetnie przyjętym na IDFA i obsypanym nagrodami w Krakowie dokumentem o rosyjskiej gimnastyczce artystycznej Margaricie Mamun.
Dzieło
Marty Prus to nie tylko portret determinacji i ciągłej walki z własnym ciałem, której stawką jest olimpijska perfekcja, ale także szczególne filmowe spotkanie trzech kobiet – zawodniczki, trenerki i wszechwładnej działaczki związku sportowego – pozostających ze sobą w bliskiej i miejscami dramatycznej relacji. Film przedstawia decydujący rok w życiu Margarity Mamun, która stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego umożliwił reżyserce ukazanie intymnej, ale i brutalnej więzi Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner.
O filmie porozmawiamy z reżyserką
Martą Prus i producentem
Maciejem Kubickim. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.
Po dyskusji zapraszamy na film
Bogdana Dziworskiego –
"Fechmistrz" (1978). Dokument przedstawiajacy sylwetkę wybitnego trenera szermierki Władysława Kurpiewskiego. Jest to zarazem wyjątkowo finezyjna, pozbawiona komentarza słownego opowieść o tajnikach władania floretem.
17 października pokażemy
"Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" Pawła Łozińskiego (2016). Eksperymentalny dokument
Łozińskiego opowiada o dramacie matki i córki, które łączy trudne uczucie. Kluczowe dla bohaterek okazuje się spotkanie z doświadczonym terapeutą Bogdanem de Barbaro. Ekstremalnie bliskie kadry wyłapują każdą emocję na twarzach kobiet. Podglądając sesje odbywające się na przestrzeni kilku miesięcy, stajemy się świadkami tego, jak relacja matki i córki ewoluuje – mimo łez, żalu i frustracji. Program uzupełni spotkanie z
Pawłem Łozińskim i projekcja
"Psychodramy" Marka Piwowskiego (1969), portret dziewczyn z zakładu poprawczego przygotowujących inscenizację "Kopciuszka".
14 listopada zapraszamy na spotkanie z
Maciejem Millerem, reżyserem filmy
"Między nami" (2017). Na zakończenie spotkania pokażemy dokument
Krzysztofa Kieślowskiego "Pierwsza miłość" (1974).
Do wstępu na wszystkie wydarzenia upoważniają bezpłatne wejściówki.
Miejsce: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa