Teraz-wtedy: Cykl spotkań z dokumentalistami

https://www.filmweb.pl/news/Teraz-wtedy%3A+Cykl+spotka%C5%84+z+dokumentalistami-130161
Teraz-wtedy: Cykl spotkań z dokumentalistami
Ubiegłoroczny cykl "Wtedy–teraz", poświęcony mistrzom Polskiej Szkoły Dokumentu, powraca w odwróconej formule: "Teraz–wtedy". Głównymi bohaterami spotkań prowadzonych przez Michała Oleszczyka będą współcześni polscy dokumentaliści, a uzupełnieniem dla ich filmów będą powiązane tematycznie wyprawy w przeszłość. Zapraszamy na ciąg dalszy dialogu teraźniejszości z korzeniami.


Pierwsze spotkanie w nowej odsłonie obędzie się 3 października o godz. 19:00. Wspólnie z Doc Lab Poland (w ramach cyklu Doc Lab Poland Hot Selection) zapraszamy na wieczór z "Over the Limit" (2018) – świetnie przyjętym na IDFA i obsypanym nagrodami w Krakowie dokumentem o rosyjskiej gimnastyczce artystycznej Margaricie Mamun.

Dzieło Marty Prus to nie tylko portret determinacji i ciągłej walki z własnym ciałem, której stawką jest olimpijska perfekcja, ale także szczególne filmowe spotkanie trzech kobiet – zawodniczki, trenerki i wszechwładnej działaczki związku sportowego – pozostających ze sobą w bliskiej i miejscami dramatycznej relacji. Film przedstawia decydujący rok w życiu Margarity Mamun, która stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego umożliwił reżyserce ukazanie intymnej, ale i brutalnej więzi Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner.

O filmie porozmawiamy z reżyserką Martą Prus i producentem Maciejem Kubickim. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

Po dyskusji zapraszamy na film Bogdana Dziworskiego"Fechmistrz" (1978). Dokument przedstawiajacy sylwetkę wybitnego trenera szermierki Władysława Kurpiewskiego. Jest to zarazem wyjątkowo finezyjna, pozbawiona komentarza słownego opowieść o tajnikach władania floretem.

17 października pokażemy "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" Pawła Łozińskiego (2016). Eksperymentalny dokument Łozińskiego opowiada o dramacie matki i córki, które łączy trudne uczucie. Kluczowe dla bohaterek okazuje się spotkanie z doświadczonym terapeutą Bogdanem de Barbaro. Ekstremalnie bliskie kadry wyłapują każdą emocję na twarzach kobiet. Podglądając sesje odbywające się na przestrzeni kilku miesięcy, stajemy się świadkami tego, jak relacja matki i córki ewoluuje – mimo łez, żalu i frustracji. Program uzupełni spotkanie z Pawłem Łozińskim i projekcja "Psychodramy" Marka Piwowskiego (1969), portret dziewczyn z zakładu poprawczego przygotowujących inscenizację "Kopciuszka".
14 listopada zapraszamy na spotkanie z Maciejem Millerem, reżyserem filmy "Między nami" (2017). Na zakończenie spotkania pokażemy dokument Krzysztofa Kieślowskiego "Pierwsza miłość" (1974).

Do wstępu na wszystkie wydarzenia upoważniają bezpłatne wejściówki.
Miejsce: 
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa