Nie żyje Otar Iosseliani. Reżyser nagradzany w Wenecji i Berlinie miał 89 lat

BBC / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Otar+Iosseliani.+Re%C5%BCyser+nagradzany+w+Wenecji+i+Berlinie+mia%C5%82+89+lat-153333
Nie żyje Otar Iosseliani. Reżyser nagradzany w Wenecji i Berlinie miał 89 lat
źródło: Getty Images
autor: Vittorio Zunino Celotto
W wieku 89 lat zmarł Otar Iosseliani – gruziński reżyser znany z produkcji nagradzanych na festiwalach w Wenecji i Berlinie. Zostanie zapamiętany z takich filmów jak "Ulubieńcy Księżyca", "Polowanie na motyle", "Żegnaj, stały lądzie" czy "W poniedziałek rano". Smutną informację przekazał jego przyjaciel, fotograf i dziennikarz Jurij Rost. 

Kim był Otar Iosseliani? Początki kariery


Otar Iosseliani urodził się 2 lutego 1934 roku w Tyfilisie, czyli obecnym Tbilisi w Gruzji. Początkowo planował związać życie z muzyką – w 1952 roku ukończył konserwatorium. Rok później przeniósł się do Moskwy, gdzie planował studiować matematykę, jednak po dwóch latach przeniósł się na Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Miał okazję uczyć się tam pod okiem takich reżyserów jak Aleksandr Dowżenko, Lew Kuleszow czy Michaił Romm. W tym czasie zaczął też pracować jako asystent reżysera i montażysta w wytwórni Gruzija-film. Zrealizował tam "Akwarelę" – swoją pierwszą krótkometrażówkę. Druga – "Kwiecień" – została zatrzymana przez cenzurę i na ekrany trafiła dopiero w 1972 roku. Jego pełnometrażowym debiutem była komedia obyczajowa "Cierpkie wino", która w 1968 roku została nagrodzona na festiwalu w Cannes. 

Najważniejsze filmy Otara Iosellianiego


Twórczość Otara Iosselianiego nie spotkała się z entuzjazmem radzieckich władz. Zrealizowana w 1975 roku "Pastorałka" została wysłana przez cenzorów na półki. W 1982 roku film zdobył nagrodę na festiwalu w Berlinie. Reżyser, zmęczony ciągłą walką o wolność artystyczną, zdecydował się przenieść do Francji. W kolejnych latach został stałym bywalcem najważniejszych europejskich festiwali, przede wszystkim w Wenecji i Berlinie. 

Otar Iosseliani zasłynął przede wszystkim jako twórca ironicznych komediodramatów. Na uwagę zasługują m.in. zrealizowany jeszcze w ZSRR "Był sobie drozd" i będący francusko-szwajcarsko-włoską koprodukcją "Żegnaj stały lądzie", a także produkcje nagradzane w Wenecji – kryminał "Ulubieńcy Księżyca", komediodramat "I nastała jasność", dramat "Polowanie na motyle", surrealistyczna komedia "Zbóje: Rozdział VII". Z kolei "W poniedziałek rano" przyniósł mu Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Zamykający jego filmografię dramat "Pieśń zimowa" brał udział w konkursie głównym Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones