Nie ma świętości! "Zawrót głowy" otrzyma remake. Robert Downey Jr. w głównej roli

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+ma+%C5%9Bwi%C4%99to%C5%9Bci+%22Zawr%C3%B3t+g%C5%82owy%22+otrzyma+rekame.+Robert+Downey+Jr.+w+g%C5%82%C3%B3wnej+roli-150046
Nie ma świętości! "Zawrót głowy" otrzyma remake. Robert Downey Jr. w głównej roli
Ta wiadomość zapewne poruszy wielu z Was. Jeden z najlepszych filmów w historii kina doczeka się remake'u. Tym filmem jest "Zawrót głowy" Alfreda Hitchcocka.

Robert Downey Jr. i twórca "Peaky Blinders" kręcą "Vertigo"Nowe "Vertigo" powstanie dla studia Paramount Pictures. Wytwórnia jest domem oryginału, co zaważyło o decyzji Hitchcock Estate, by to właśnie jej sprzedać prawa do remake'u.

GettyImages-1439327582.jpg Getty Images © Leon Bennett


Gwiazdą "Vertigo" będzie Robert Downey Jr. Ma on również, wraz z żoną, pełnić funkcję producenta. Za scenariusz odpowie rozchwytywany twórca serialu "Peaky Blinders" Steven Knight, który dopiero co podpisał kontrakt na przygotowanie fabuły nowego filmu osadzonego w uniwersum Star Wars.

Szczegóły nowej wersji nie są na razie znane.

"Zawrót głowy". Jak ekranizacja francuskiej powieści stała się arcydziełem kina?"Zawrót głowy" Alfreda Hitchcocka powstał na podstawie francuskiej powieści "D'entre les morts" duetu Pierre Boileau i Pierre Ayraud ukrywającego się pod pseudonimem Boileau-Narcejac.

Według legendy spopularyzowanej przez François Truffauta Hitchcock był zainteresowany inną powieścią Boileau-Narcejac "Celle qui n'était plus", ale przegrał walkę o prawa z Henri-Georges Clouzotem, który na jej podstawie nakręcił "Widmo". Boileau-Narcejac jednak chcieli współpracować z Hitchcockiem, więc napisali "D'entre les morts" specjalnie z myślą o nim. Legendzie tej zaprzeczył jednak sam Pierre Ayraud.

Akcja powieściowego oryginału rozgrywała się w Paryżu 1940 roku. Gévigne zleca swojemu dawnemu przyjacielowi nietypowe zadanie: ma śledzić jego żonę, która ostatnio dziwnie się zachowuje. Z czasem dowiadujemy się o analogiach w zachowaniu Magdaleny i jej prababki, uważanej za szaloną, która w młodym wieku popełniła samobójstwo. Flavières obawia się o życie żony przyjaciela. Niestety, nie udaje mu się jej uratować. W tym miejscu dopiero zaczyna się najbardziej intrygująca część powieści. Śledzimy zachowanie Flavières'a, jego problemy natury psychicznej, relacje łączące go z tajemniczą Renatą. Na końcu dowiadujemy się, że nie zawsze to, co widzimy, jest prawdziwe...


Akcja "Zawrotu głowy" została przeniesiona do San Francisco. Głównym bohaterem został "Scottie" (James Stewart). To były policjant cierpiący na lęk wysokości. Traumatyczne wydarzenie z przeszłości sprawiło, że porzucił służbę. Zostaje detektywem, który na prośbę kolegi zaczyna śledzić Madeleine, by ustalić powody jej dziwnego zachowania. Bohater odkrywa, że kobieta jest zafascynowana swoją prababką, która wiodła pełne nieszczęść życie zakończone samobójstwem. Tak zaczyna się jego własna podróż przez odmęty obsesji...

Choć dziś "Zawrót głowy" uważany jest za arcydzieło, to na początku wcale tak nie było. Krytycy przyjęli film chłodno, a widzowie w większości go zignorowali. "Zawrót głowy" zdobył co prawda dwie nominacje do Oscarów, ale w kategoriach technicznych: za dźwięk i scenografię.

Niezadowolony z odbioru filmu Hitchcock odkupił od Paramountu film i nigdy więcej nie pokazał go światu.

Sytuacja zmieniła się po jego śmierci. "Zawrót głowy" wrócił do kin w 1983 roku i wtedy wzbudził ogólny podziw. W 2012 roku "Zawrót głowy" zajął pierwsze miejsce na publikowanej przez magazyn "Sight & Sound" raz na 10 lat liście najlepszych filmów w historii kina. W najnowszej edycji listy, pochodzącej z 2022 roku, "Zawrót głowy" zajął drugie miejsce przegrywając jedynie z "Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela".

Zobaczcie "Na skróty" poświęcone filmowi "Zawrót głowy"Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones