OSCARY 2013: Iran bojkotuje, Tajlandia, Albania, Gruzja, Wietnam i Islandia nie

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2013%3A+Iran+bojkotuje%2C+Tajlandia%2C+Albania%2C+Gruzja%2C+Wietnam+i+Islandia+nie-89244
Iran zdecydował się o wycofaniu z udziału w rywalizacji o Oscara w kategorii "najlepszy film obcojęzyczny". Jest to kolejna forma protestu przeciwko oszczerczemu "filmowi", który hula po Internecie, a w którym obrażana jest święta dla muzułmanów postać proroka Mahometa.

To wielka tragedia dla reżysera Seyyeda Rezę Mir-Karimiego. Jego film "Ye habe ghand" został bowiem już wytypowany na oscarowego kandydata. Swoich kandydatów nie wytypowały też Egipt i Liban, ale na razie nie jest to wiązane z sytuacją wokół "Innocence of Muslims".

Tymczasem Tajlandia wybrała na swojego kandydata obraz "Headshot. Mroczna karma". To czwarty film reżysera, który walczy o statuetkę w imieniu Tajlandii.

Kandydatem Albanii zostanie film "Pharmakon". Wybór nie był trudny, jest to bowiem jedyny tytuł, który spełnia wszystkie warunku ustalone przez Akademię.

Gruzja spróbuje swoich film z komedią "Keep Smiling". Obraz miał swoją premierę w Wenecji.

Wietnam wystawił do wyścigu dramat "Mùi cỏ cháy". Film uzyskał specjalny certyfikat ministerstwa obrony jako najlepszy film o wojnie i ideach rewolucyjnych.

Islandia liczy, że znany w Hollywood Baltasar Kormakur przyniesie im nominację. Do rywalizacji zgłoszony został jego najnowszy obraz inspirowany prawdziwymi wydarzeniami "Djúpið".