OSCARY 2015: Antyputinowski "Lewiatan" rosyjskim kandydatem

The Hollywood Reporter, Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2015%3A+Antyputinowski+%22Lewiatan%22+rosyjskim+kandydatem-107525
Los Angeles z zaskoczeniem przyjęło wiadomość o tym, kto został rosyjskim kandydatem w walce o Oscara. Jest nim bowiem "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa. Amerykańscy recenzenci po premierze filmu w Cannes sporo miejsca poświęcali jego antyputinowskiej wymowie. Biorąc pod uwagę obecne relacje Stanów Zjednoczonych i Rosji, może się jednak okazać, że ze strony władz rosyjskich było to strategiczne posunięcie, które może zapewnić krajowi nie tylko nominację ale i statuetkę.


Co prawda w wyborze dzieła Zwiagincewa sporą rolę odegrał inny rosyjski reżyser Andriej Konczałowski. W liście do rosyjskiego komitetu oscarowego napisał, że nie życzy sobie, by jego film "Biełyje noczi pocztalona Aleksieja Triapiczyna" był brany pod uwagę jako oscarowy kandydat. W liście wyraża on przekonanie, że Oscary są nagrodą bezwartościową, tworzącą iluzję międzynawowego uznania. Po raz kolejny zaatakował również produkcje hollywoodzkie, twierdząc, że mają one zły wpływ na rosyjski przemysł filmowy i kinowy.

"Biełyje noczi pocztalona Aleksieja Triapiczyna" uważany był za faworyta. Obraz miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji, gdzie zdobył Srebrnego Lwa za reżyserię. "Lewiatan" jednak był jego jedynym realnym rywalem. Jest w końcu zdobywcą Palmy za scenariusz.

Singapur tymczasem wystawił do oscarowej rywalizacji "Sayang Disayang". Film nie ma jeszcze lokalnego dystrybutora i nie wiadomo czy i kiedy otrzyma szerszą dystrybucję w swojej ojczyźnie. W sierpniu obyły się jednak regulaminowe płatne pokazy otwarte, co zagwarantowało obrazowi możliwość ubiegania się o kandydaturę.

Wyboru dokonał również Egipt. Kraj ten reprezentować będzie "Fatat el masnaa". Jest to opowieść o robotnicy, która zakochuje się w swoim szefie. Kiedy w koszu na śmieci na terenie fabryki znaleziony zostaje test ciążowy, wybucha skandal. Obraz miał swoją premierę przed rokiem w Dubaju, gdzie został bardzo dobrze przyjęty.
Udostępnij: