Festiwal Filmowy Pięć Smaków już od 10 lat prezentuje w Polsce najlepsze kino z Azji oraz jego znaczenia i konteksty. Impreza skupiona początkowo wyłącznie na filmach wietnamskich ewoluowała do corocznego przeglądu kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, jedynego takiego w kraju.
10. edycja odbędzie się w dniach 16-23 listopada w Warszawie (Kino Muranów, Kinoteka) oraz od 18 do 24 listopada we Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty).
Tegoroczna edycja Pięciu Smaków będzie największą w historii, zaprezentowane na niej zostanie ponad 40 filmów. Program łączy obrazy artystyczne z komercyjnym tak, aby widzowie mieli okazję zobaczyć to, co w kinie azjatyckim najlepsze. Z jednej strony są to więc intymne historie o silnym zacięciu społecznym, pozwalające poznać lokalną rzeczywistość z wewnętrznej perspektywy, a z drugiej - innowacyjne, pełne świeżości i radości z filmowej kreacji blockbustery, gromadzące przed kinowymi ekranami w swoich ojczyznach miliony widzów.
Różnorodność widać już w doborze filmów otwarcia i zamknięcia. 10. Pięć Smaków rozpocznie się pokazem
"Długich przeprosin", znakomitego dramatu japońskiej mistrzyni kina psychologicznego,
Miwy Nishikawy. Filmem wieńczącym festiwal będzie natomiast sensacyjna
"Trójka” Johnniego To – nowy film mistrza hongkońskiego kina gangsterskiego, wirtuozerski popis stylu i budowania napięcia, które kumuluje się aż do oszałamiającego finału.
Sekcją konkursową Pięciu Smaków jest Nowe Kino Azji, przegląd najlepszych i najważniejszych filmów ostatniego okresu, zrealizowanych przez najbardziej oryginalnych twórców nowego pokolenia. Są to obrazy odważne formalnie i tematycznie, opowiadające o aktualnych problemach mieszkańców krajów, w których zostały zrealizowane - rys społeczny jest w tym roku wyjątkowo silny.
Konkurs Nowe Kino Azji 10. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków: Atak serca / Heart Attack, reż.
Nawapol Thamrongrattanarit, Tajlandia
Droga do Mandalay / The Road to Mandalay, reż.
Midi Z, Tajwan, Birma, Francja, Niemcy
Dziecko apokalipsy / Apocalypse Child, reż.
Mario Cornejo, Filipiny
Dziesięć lat / Ten Years, reż.
Ng Ka-leung, Jevons Au, Chow Kwun-wai, Wong Fei-pang, Kwok Zune, Hongkong
Przemiana / Interchange, reż.
Dain Said, Malezja
Teren budowy / Under Construction, reż.
Rubaiyat Hossain, Bangladesh
Tharlo, reż.
Pema Tseden, Tybet, Chiny
Zapis moich zmysłów / A Copy of My Mind, reż.
Joko Anwar, Indonezja, Korea Południowa
Złocisty ptak / A Yellow Bird, reż. K. Rajagopal, Singapur, Francja
Zły / Jagat, reż. Shanjhey Kumar Perumal, Malezja
Zwyczajna rodzina / Ordinary People, reż.
Eduardo Roy, Jr., Filipiny
Portret: Sion Sono to retrospektywa jednego z najciekawszych autorów współczesnego kina światowego, nie raz już goszczącego w programie festiwalu.
Sono to artysta wszechstronny, genialny eksperymentator, łączący skrajne formy kina gatunkowego z trafiającą w punkt krytyką społeczną i wiwisekcją mrocznych stron ludzkiej natury.
W fascynującym przeglądzie
Kina Korei Północnej zaprezentowane zostaną cztery filmy z tego najbardziej zamkniętego i tajemniczego kraju świata. Przed rokiem 1989 dzieła tej kinematografii były dystrybuowane w krajach demokracji ludowych i cieszyły się sporym powodzeniem, po upadku żelaznej kurtyny ich międzynarodowy obieg ustał.
Odrestaurowana klasyka, sekcja przygotowana specjalnie na 10. urodziny Pięciu Smaków, to wyjątkowe, klasyczne pozycje z dorobku wybitnych twórców, które zapisały się trwałym śladem w historii światowego filmu i pokazane zostaną z odnowionych kopii.
Mini-sekcja
Fukushima: pięć lat później jest upamiętnieniem dramatycznego wydarzenia z 2011 roku, które odmieniło Japonię i do dzisiaj jest złowieszczym symbolem atomowego zagrożenia. Znalazły się tu trzy filmy, pokazujące jak japońscy twórcy, za pomocą sztuki, oswajają i przepracowują traumę po katastrofie. To bardzo odmienne gatunkowe obrazy, w których temat tragedii nie pojawia się bezpośrednio, lecz przywołany zostaje przez metaforę.
Po raz czwarty na Pięciu Smakach odbędą się pokazy
Fresh Wave - najlepszych krótkich metraży najmłodszego pokolenia filmowców z Hongkongu. Twórcy tych filmów przyjadą do Warszawy, aby opowiedzieć o perspektywach początkujących filmowców w coraz mocniej uzależnionym od Chin środowisku.
Po sukcesie z ubiegłego roku wraca też
Korponoc, wyjątkowy maraton dla ludzi ciężkiej pracy. Podczas sobotniego wieczoru zaprezentowane zostaną trzy znakomite filmy.
Program tradycyjnie uzupełnią
Pokazy specjalne najnowszych obrazów uznanych twórców.
Wszystkie filmy festiwalu zostaną uzupełnione prelekcjami oraz spotkaniami z ekspertami i gośćmi festiwalu. Rozmowy dotyczyć będą relacji między kinem a bieżącymi wydarzeniami, problemami oraz współczesną kulturą szybko zmieniającej się Azji. Poza sesjami Q&A, po wybranych seansach odbędą się rozszerzone panele dyskusyjne m. in. na temat: kina narodowego na przykładzie Korei Północnej, przeżywania narodowej traumy w kontekście Fukushimy oraz wpływu polityki Chin na kulturę współczesnego Hongkongu.
W trakcie festiwalu odbędzie się po raz pierwszy
Konwent festiwali azjatyckich, zorganizowany w ramach powołanej przez Pięć Smaków Sieci Europejskich Festiwali Kina Azjatyckiego (Network of Asian Film Festivals in Europe, NAFFE).
Kompletny program 10. Pięciu Smaków znajduje się TUTAJ.
Kalendarz projekcji dostępny jest TUTAJ.