Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Oto+%22Stadia%22%2C+platforma+do+gier+od+Google-132319

Oto "Stadia", platforma do gier od Google

Podczas konferencji na Game Developers Conference 2019 Google zaprezentowało swoją wizję przyszłości gier wideo. Nie będziemy nic stawiać pod telewizorem, wszystko będzie działo się w chmurze, a my będziemy grali na czym tylko zechcemy. 

Zrzut ekranu 2019-03-19 o 19.34.58.png

Stadia ma pozwolić na granie gdziekolwiek i na czymkolwiek tylko będziemy chcieli, pod warunkiem, że będziemy mieli dostęp do szybkiego połączenia internetowego. Jak to ma wyglądać w praktyce? Powiedzmy, że siedząc w pracy oglądacie zwiastun nowej gry na YouTubie i obok okna z wideo pojawia się przycisk "zagraj teraz". Wystarczy jedno kliknięcie i 5 sekund później już jesteście w grze na swoim laptopie. Musicie jednak wyjść z pracy, więc gra przerzuca się błyskawicznie na Wasz telefon i tam kontynuujecie zabawę. Po dojechaniu do domu siadacie wygodnie na kanapie i gracie dalej, już na telewizorze w 4K i 60 klatkach na sekundę. Nie wiemy jak przyjdzie nam za to wszystko zapłacić, bo o tym Google nic nie powiedziało. Co zatem wiemy?

Moc obliczeniowa: Stadia ma zaoferować na start platformę o mocy 10,7 teraflopów. Dla porównania Xbox One X ma 6 teraflopów, a PlayStation 4 Pro 4,2 teraflopa. Wszystko jednak będzie działo się po stronie Google, więc w każdej chwili moc ta może wzrosnąć bez jakiejkolwiek ingerencji z naszej strony.

Platforma: Stadia ma opierać się na Linuksie i obsługiwać wszystkie najnowsze technologie, takie jak Vulkan od AMD czy silniki Unreal Engine i Unity. Oznacza to jednak, że deweloperzy będą musieli przepisywać swoje gry na potrzeby Stadii, co może utrudnić im trochę pracę - w przypadku PlayStation Now strimuje się do nas napisana wcześniej już gra.

Kontroler: Stadia ma pozwolić na granie na czymkolwiek tylko będziemy chcieli. Myszka i klawiatura? Nie ma problemu. Pad od PS4, Switcha czy Xboksa Ona? Proszę bardzo. Nie macie w domu pada? Google bardzo chętnie sprzeda Wam zaprojektowany przez siebie kontroler.

Screen_Shot_2019_03_20_at_2.22.49.0.png.jpeg


Nie wiemy jakie gry, poza "Doom Eternal", będą dostępne na tej platformie. Nie wiemy jaki będzie model biznesowy i jakie łącze będzie wymagane do komfortowej gry. Wiemy na tę chwilę tyle, że Google ma swoją chmurę z gierkami, a więcej powie nam w wakacje. Premiera zaplanowana jest na 2019 rok, jednak z tego co w tej chwili mówi oficjalna strona, to Polska będzie musiała poczekać na dostęp do Stadii.