Powstaje ekranizacja "Tryptyku rzymskiego" Jana Pawła II

Rzeczpospolita /
https://www.filmweb.pl/news/Powstaje+ekranizacja+%22Tryptyku+rzymskiego%22+Jana+Paw%C5%82a+II-17635
Od kilku miesięcy grupa filmowców ekranizuje w Bielsku-Białej "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II. Film, reżyserowany przez Marka Luzara, połączy sekwencje animowane ze scenami żywego planu. Premierę, planowaną na wiosnę przyszłego roku, twórcy chcieliby zorganizować równocześnie w kraju i w Watykanie.

Pomysł Marka Luzara, sfilmowania "Tryptyku rzymskiego" powstał wkrótce po ukazaniu się poematu Jana Pawła II. W maju ubiegłego roku reżyser przedstawił projekt biskupowi diecezji bielsko-żywieckiej. Ks. biskup Tadeusz Rakoczy uznał, że propozycja zasługuje na realizację. W listopadzie powołał Wydawnictwo i Studio Filmowe Anima Media. Miejscowe firmy pomogły je wyposażyć. Kilkunastoosobowa grupa artystów animatorów pracuje od kilku miesięcy nad filmowym "Tryptykiem... "

Niełatwe to przedsięwzięcie. Jak sfilmować choćby takie wersy z "Medytacji nad Księgą Rodzaju": "Kimże jest On? Niewypowiedziany. Samoistne Istnienie. Jedyny. Stwórca wszystkiego... ".

- Poemat jest wyjątkowy, chcielibyśmy, aby film był głęboki, emocjonujący. Wybrani animatorzy i rysownicy z studiów animowanych Bielska, Krakowa i Warszawy szukają pod kierunkiem reżysera ekranowej formy adekwatnej do poetyckiej wizji i struktury "Tryptyku rzymskiego" - mówi "Rz" producent, ks. Paweł Danek. Ożyją freski Sykstyny - inscenizacje niektórych sytuacji przedstawionych przez Michała Anioła przygotowuje grupa mimów z Lublina, sfilmowane ujęcia dopełnią kadry animowane.

Nie będzie na ekranie dosłowności kina fabularnego: filozofia, symbolika, metaforyka poematu nie zaginie. Znaczna część ujęć animowana jest w soli (kamera będzie rejestrować proces tworzenia obrazu z sypanej soli). Artyści wspomagani przez komputery starają się sprostać ambitnemu zamierzeniu i terminom.

Reżyser Marek Luzar nie jest nowicjuszem w animacji, ma w dorobku kilkanaście filmów, m.in. "Ameryka, Ameryka", cykl "Szkoła mędrców", odcinek "Czerwona łata" z serialu "13 bajek z królestwa Lailonii" wg scenariusza Leszka Kołakowskiego.

- Jestem malarzem i filmowcem. W krakowskiej ASP nauczono mnie myśleć obrazami, postrzegać świat jak paletę barw. Z zafascynowaniem oglądałem wielokrotnie Kaplicę Sykstyńską, mieszkam w Beskidach i na co dzień podziwiam urodę gór - opowiada reżyser. - Po promocji książki papieża, wysłuchaniu nagrania Krzysztofa Globisza uznałem, że świat wyobraźni poetyckiej "Tryptyku rzymskiego" szczególnie do mnie przemawia. Obrazy "Strumienia", "Medytacji nad Księgą Rodzaju", "Krainy Moria" pobudzały moją wyobraźnię. Nie mogłem się oprzeć tej inspiracji. Napisałem scenariusz, zrobiłem scenopis. Koncepcyjnie projekt jest zamknięty. Teraz staram się dostosować do tematu i poetyckiego rytmu środki realizatorskie. Tryptyk określa niejako z góry kompozycję filmu. Chciałbym ukazać wielowarstwowość poematu, dlatego zdjęcia żywego planu, nakręcone z grupą mimów z lubelskiego teatru wizji i ruchu Jerzego Leszczyńskiego oraz jeszcze kilku osób, przenikać się będą z ujęciami animowanych fresków Sykstyny i obrazami przygotowanymi przez nas. Animacje rysunków w stylu późnorenesansowych mistrzów, technika budowania ekranowego świata z przesypywanej soli oraz malowania go bezpośrednio przed kamerą podkreślą ulotność czasu.

Autorem zdjęć jest Paweł Śmietanka, muzyki - Wojciech Kilar. Tekst "Tryptyku rzymskiego", podawany z offu nagrał Krzysztof Kolberger. Czterdziestopięciominutowa animacja kombinowana trafić ma na ekrany kin wiosną przyszłego roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones