W środę wieczorem poznaliśmy laureatów 10. edycji Grand Video Awards, czyli konkursu promującego najbardziej kreatywnych twórców wideo w sieci. Gala odbyła się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Nagrodę widzów przyznano Krzysztofowi Kudelskiemu za wideo "Drugi człowiek". Najprościej Mówiąc został Kanałem Roku. Tytuł twórców 10-lecia otrzymał kanał Emce Kwadrat.
Do finału trafiło 47 filmów spośród ponad 400 zgłoszonych materiałów. Nominowanych i laureatów w dziesięciu kategoriach wybrało 14-osobowe jury.
To jest bardzo ważny konkurs. I jest bardzo potrzebny - zaczął galę jeden z jurorów Marek Zając, zastępca dyrektora biura programowego Telewizji Polskiej. -
Można wzruszyć ramionami i powiedzieć, że najważniejszy konkurs i plebiscyt w internecie odbywa się codziennie: lajki, odsłony, statystyki. Ale przecież o wartości literatury nie decydują wyłącznie najchętniej kupowane książki. O wartości filmu nie decyduje tylko Box Office. Tu jest różnie. Czasem zwyciężają ci najpopularniejsi, a czasem są to odkryte w tym konkursie perełki. Zresztą sami się dziś o tym przekonacie. I sami też wiecie, żeby wszystkiego nie oddawać algorytmowi. To jest bardzo kapryśne zwierzę. I żeby wszystkiego nie oddawać algorytmowi, niech ten konkurs trwa jeszcze następne? I tu wszyscy możemy sobie dodać, ile kolejnych lat - mówił Zając.
Lek. Mikołaj Kolasiński, współzałożyciel projektu Najprościej Mówiąc, otrzymał nagrody w kategoriach:
Edukacja, nauka, technika za materiał "Czego nie uczą nas na medycynie? Wojna z cukrzycą" oraz
Branded Content za "Ile cukru masz we krwi?".
Najprościej Mówiąc to również laureat nagrody specjalnej za
Kanał Roku.
Zdrowiem interesujemy się najczęściej wtedy, gdy jesteśmy chorzy. Cieszę się, że doceniacie to, że sposób, w jaki o zdrowiu i medycynie mówimy, potrafi być ciekawy, inspirujący, również wtedy, gdy jesteśmy zdrowi - mówił Mikołaj Kolasiński, odbierając nagrodę w kategorii Edukacja, nauka, technika.
W kategorii
Hobby zwyciężył
Piotr Horzela (Piotr Horzela – Opowiada) za "Wilki, »trujące« oleice, podglądanie borsuka i inne leśne zdarzenia".
Chyba najbardziej dziękuję moim rodzicom, którzy zarazili mnie tym lasem. Wychowałem się w lesie. Przeklinałem strasznie, że mieszkałem 12 kilometrów od najbliższego spożywczaka, ale - jak widać - udało się z tego coś ukuć - mówił podczas gali Piotr Horzela.
Laureatem w kategorii
Kultura i sztuka został
Maciej Żuk za materiał "złoTOwłosy".
W kategorii
Vertical video nagrodę dostał
Bethink (Więcej Niż Matura) za materiał "Narządy homologiczne i analogiczne – czym się różnią?".
Adam Chill Woźniakiewicz (AdamChill) z materiałem "Szwajcaria na budżecie – spanie w kabriolecie" zwyciężył w kategorii
Podróże.
Za film "Nic nie czuję"
Anita Bugajska i Janusz Schwertner otrzymali nagrodę w kategorii
Publicystyka.
Ten film był dla nas przede wszystkim krzykiem, chcieliśmy zwrócić uwagę na tragiczny stan psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w Polsce. To jest też film o takiej dojmującej samotności, ale i niezwykłej wrażliwości bohaterów. I tych nastoletnich, i ich rodziców - mówiła ze sceny Anita Bugajska. I dodała: - Napisała do mnie nastoletnia pacjentka szpitala psychiatrycznego, że ten film obejrzała z rodzicami. I bardzo nam za ten film dziękuje, bo dzięki niemu rodzice zrozumieli, że to co się z nią dzieje, jej stan, to nie jest fanaberia i żaden wymyśl wymyśl. I po prostu zaczęli ze sobą rozmawiać.
W kategorii
Wideorozmowa zwyciężył
dr Maciej Kawecki (This Is IT) za materiał "Odkrywa włókna czasu naszej przestrzeni! | prof. Dawid Kielak".
Najlepszy w kategorii
Wideoklip był
Maciej Adamczak (2020) za "Otsochodzi – »Piegi«".
W kategorii
Odpowiedzialność społeczna nagrodzony został
Krzysztof Kudelski (Justyna Mazur-Kudelska) za wideo "Drugi człowiek". Kuderski otrzymał również
Nagrodę Widzów.
Nagrodą specjalną za
Debiut Roku nagrodzono kanał
Młode Głowy.
Debiut Roku przyznaliśmy ostatni raz w 2018 roku, otrzymał go Rafał Gębura. Ciężko sobie wyobrazić, że można mówić o Rafale, że jest debiutantem. Statuetkę otrzyma dzisiaj zespół, który nas zachwycił. Zespół, który zostawił bardzo duży ślad w sercach wszystkich jurorów - mówiła Weronika Mirowska, przewodnicząca jury i dyrektorka wydawnicza "Press".
Prezeska Fundacji UNAWEZA Martyna Wojciechowska, odbierając nagrodę, stwierdziła: -
Skończyłam w zeszłym tygodniu 50 lat. Nie sądziłam, że przyjdzie mi debiutować, po tylu latach w mediach też. Jestem szalenie wzruszona. Tytuł
twórców 10-lecia otrzymał duet
Emce Kwadrat, który przez 10 lat zdobył 26 nominacji, siedem wygranych w kategoriach głównych i tytuł Osobowości roku w 2016 roku.
Huyen Pham opowiadała:
10 lat temu opublikowaliśmy pierwszy materiał w internecie i zupełnie nie spodziewaliśmy się, jak to bardzo zmieni nasze życie, jak robienie filmów popularno-naukowych wpłynie na naszą tożsamość. ***
W pracach jury uczestniczyli: Marcin Dworucha (managing director, producer & partner, F25 Production House), Paweł Janas (creative director), Kamil Adam Janko (producent i reżyser filmów animowanych, założyciel studia MegaSpaceFighter), Olga Ładna-Toeplitz (producent / CEO, Cheese Film), Dawid Kaźmierczak (founder & CCO, Polot), Mateusz Kulczycki (sound designer, co-owner, Studio Cocosound), Armin Kurasz (reżyser, Point of You), Mieszko Mahboob (reżyser dźwięku, właściciel Zgrywa Studio), Agnieszka Maszewska (dyrektorka marketingu i komunikacji, Jet Line), Weronika Mirowska (dyrektor wydawnicza "Press", przewodnicząca jury), Łukasz Muszyński (redaktor naczelny Filmweb), Piotr Onopa (reżyser, Match & Spark), Magdalena Widuch (CEO, Coloroffon Film), Marek Zając (zastępca dyrektora biura programowego TVP).
Wszystkie nominowane filmy prezentowane są na stronie
Grandvideoawards.pl.