Program 18. Festiwalu Lato Filmów

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Program+18.+Festiwalu+Lato+Film%C3%B3w-84173
Już w poniedziałek rozpoczyna się festiwal Lato Filmów w kinie Luna i Planie B. Pełny program imprezy znajdziecie pod tym adresem.Wśród tytułów biorących udział w międzynarodowym konkursie na film z najlepszym scenariuszem znalazły się:

"Babycall"
Norwegia/Niemcy/Szwecja, 2011, 96 min.
Reżyseria: Pål Sletaune
Scenariusz: Pål Sletaune

Anna, samotna matka ośmioletniego Andersa, przeprowadza się do nowego mieszkania w wielkim budynku. Oboje objęci są programem ochrony świadków i ich nowy adres jest tajemnicą. Kobieta ma nadzieję, że tu nie znajdzie ich ojciec chłopca, który swoim brutalnym zachowaniem wielokrotnie udowadniał, że jest zagrożeniem dla niej i dziecka. Nowe miejsce wzmaga jednak niepokój Anny, więc żeby sobie z nim jakoś radzić kupuje elektryczną nianię. Pewnego razu, nasłuchując czy z synem wszystko w porządku, kobieta słyszy w urządzeniu niepokojące odgłosy: głos mordowanego innego dziecka... Nagroda dla najlepszej aktorki, Noomi Rapace, na MFF w Rzymie 2011.


"Dobre chęci"
Rumunia, 2011, 102 min.
Reżyseria: Adrian Sitaru
Scenariusz: Adrian Sitaru

Trzydziestoparoletni Alex to dość neurotyczna postać. Jest mocno związany z matką i kiedy ta trafia do szpitala jego życie nagle wymyka się spod kontroli. Szpital wydaje mu się groteskowym ludzkim zoo, pełnym przedziwnych postaci i nieoczekiwanych wydarzeń. Próbując odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji, otoczony ludźmi gotowymi udzielać dobrych rad, Alex powoli popada w hipochondrię. I gdy jego matka z każdą chwilą czuje się lepiej, on zaczyna popełniać coraz to nowe błędy, u podstaw których  leżą jak najlepsze chęci. Film powstał w oparciu o osobiste doświadczenia reżysera, choć nie brakuje w nim scen surrealistycznych i pełnych absurdu. Nagroda za najlepszą reżyserię i dla najlepszego aktora (Bogdan Dumitrache) na MFF Locarno 2011.


"Drapacz chmur"
Dania, 2011, 90 min.
Reżyseria: Rune Schjøtt
Scenariusz: Rune Schjøtt

Siedemnastoletni Jon jest więcej niż zaskoczony, kiedy Edith prosi go o pomoc w bardzo intymnej sprawie. Na Jona spada bowiem wina za wszystko, co w sennym miasteczku idzie nie tak. Niech to będzie choroba zwierzęcia, czy czkawka kierowcy autobusu. Wszyscy są zdania, że osiem lat temu komunikacja świetlna została zniszczona właśnie przez niego. I wtedy, tak po prostu, miasto przestało się rozwijać. Ojciec Jona jest pierwszym, który mu o tym przypomina. Chce zatrzymać czas i nie pozwolić synowi dorosnąć. Jego wysiłki są skazane na porażkę. Tym bardziej, że chłopak już zgodził się pomóc Edith w zrobieniu pewnego wielkiego kroku... Poetycka opowieść o dorastaniu, z nutą czarnej komedii.


"Hasta la vista"
Belgia, 2011, 115 min.
Reżyseria: Geoffrey Enthoven         
Scenariusz: Pierre De Clercq, Asta Philpot, Mariano Vanhoof
Mariano VanhoofBohaterowie to trzej mężczyźni w wieku dwudziestu paru lat, którzy kochają wino i kobiety, jednak pierwsze seksualne doświadczenie mają nadal przed sobą. Pod pretekstem wycieczki szlakiem winnic, wyruszają w podróż do Hiszpanii w nadziei, że tam przeżyją swój pierwszy raz. Nic nie jest w stanie ich zatrzymać. Nawet ich niepełnosprawność: jeden jest niewidomy, drugi przykuty do wózka inwalidzkiego, a trzeci zupełnie sparaliżowany.
Grand Prix, Nagroda Publiczności i Nagroda Jury Ekumenicznego na festiwalu filmowym w Montrealu w 2011r. oraz Golden Spike dla najlepszego filmu na MFF w Valladolid 2011.


"Nie ma tego złego"
Dania, 2010, 93 min.
Reżyseria: Mikkel Munch-Fals
Scenariusz: Mikkel Munch-Fals

Czworo bohaterów, których historie przecinają się i dopełniają nawzajem ku zaskoczeniu ich samych. Samotna emerytka, Ingeborg, ubolewa, że wiek zniszczył jej atrakcyjność. Jej córka Anna nie może pogodzić się z utratą jednej piersi. Anders obnaża się przed kobietami i szuka pomocy u seksuologa, a jego syn, Jonas, jest swojej atrakcyjności na tyle świadomy, że ją sprzedaje. Wszyscy są na swój sposób samotni, wszyscy pragną miłości i bliskości. W końcu ich ścieżki zejdą się w najbardziej nieoczekiwanym dla nich miejscu.
Nominacja dla Europejskiego Odkrycia Roku 2011 dla Mikkela Munch-Falsa (Europejskie Nagrody Filmowe).  


"Przebaczenie krwi"
Albania/Dania/USA/Włochy, 2011, 109 min.
Reżyseria: Joshua Marston
Scenariusz: Joshua Marston, Andamion Murataj

Nik i Rudina są rodzeństwem. On ma siedemnaście lat i chce po szkole otworzyć kafejkę internetową. Ona, choć o dwa lata młodsza, już myśli o studiach. Jednak świat nastolatków wkrótce się zawali. Ich ojciec bierze udział w sąsiedzkiej kłótni, w czasie której ginie człowiek. Mężczyzna nie przyznaje się do winy i ucieka z miasteczka. Zgodnie z zasadami Kanunu, lokalnego prawa uświęconego tradycją, rodzina zamordowanego może krwawo zemścić się na dowolnym mężczyźnie z rodziny mordercy, jeśli ten opuści dom. Nik skazany jest więc na przymusowe zamknięcie, a na Rudinę spada obowiązek utrzymania rodziny. Dziewczyna szybko oswaja się z nową sytuacją, ale sfrustrowany chłopak chce sam rozwiązać sprawę. Nawet za cenę życia.
Srebrny Niedźwiedź za scenariusz na MFF Berlin 2011 i nagroda za najlepszy scenariusz na MFF Chicago 2011.


"W pół drogi"
Niemcy, 110 min., 2011
Reżyseria: Andreas Dresen
Scenariusz: Andreas Dresen, Cooky Ziesche

Czterdziestoletni Frank wiedzie spokojne życie, ma żonę, dzieci, stałą pracę i nowy dom na przedmieściach. Pewnego dnia lekarze stwierdzają u niego nieoperowalnego raka mózgu. Zostało mu tylko kilka miesięcy życia. Frank musi radzić sobie z narastającymi objawami i trudnym leczeniem. Przy pomocy iPhone'a prowadzi coś w rodzaju emocjonalnego dziennika. Decyzja, żeby opiekować się nim w domu to ogromne obciążenie dla kochającej Simone. Choroba Franka  jednocześnie oddala od siebie członków rodziny i trzyma ich razem. Zwycięzca Prix Un Certain Regard na festiwalu w Cannes 2011.


"Wszyscy w naszej rodzinie"
Rumunia/Holandia, 2012, 107 min.
Reżyseria: Radu Jude
Scenariusz: Radu Jude, Corina Sabau

Marius jest rozwiedziony, zbliża się do czterdziestki. Jego pięcioletnia córka Sofia mieszka z jej matką, co dla Mariusa jest powodem głębokiej frustracji. W dniu gdy przyjeżdża zabrać córkę na coroczne wakacje dowiaduje się, że dziewczynka jest chora. Ojciec nie wierzy w to i upiera się, żeby ją zabrać ze sobą. Wkrótce sytuacja wymyka się spod kontroli, a cała rodzina uruchamia spiralę wydarzeń, w której nie brak humoru, przemocy, dziecięcych piosenek, interwencji policji i miłosnych wyznań. Rewelacja sekcji Forum na tegorocznym Berlinale.


"Zaginiony mundial"
Włochy/Argentyna, 2011, 95 min.
Reżyseria: Lorenzo Garzella, Filippo Macelloni
Scenariusz: Lorenzo Garzella, Filippo Macelloni

Film jest efektem wielu lat badań nad największą zagadką w historii dwudziestowiecznego futbolu. Przedstawia prawdziwą historię Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1942r. Nigdy oficjalnie nie potwierdzona przez organizacje sportowe, pozostawała otoczona legendą przez dziesiątki lat. Nie wiadomo było nawet kto wtedy zwyciężył. Niedawne odkrycie ludzkiego szkieletu z kamerą filmową pośród skamieniałości dinozaurów w argentyńskiej Patagonii niespodziewanie dostarczyło brakującego elementu, pozwalającego wreszcie rozwiązać zagadkę zapomnianego mundialu z 1942 r.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones