Program Jakby w zwierciadle vol. 2

  • Informacja nadesłana
  • Festiwale i nagrody
Kino Luna
Bilety: 15 zł (12 zł dla studentów)
Karnet na cały przegląd: 150 zł (120 zł  dla studentów)


JZW_2_plakat_mk1.jpg
Czwartek, 12 kwietnia


godz. 18.30 – "Julia" (Julie), reż. Linda Wendel, Dania 2011
Na podstawie dramatu Augusta Strindberga Panna Julia
Reżyserka Linda Wendel przeniosła sztukę z 1888 roku we współczesny świat kobiecego tenisa, w którym tytułowa panna Julia jest świetnie zapowiadającą się młodą zawodniczką. Pochodząca z bogatej rodziny, rozpieszczona Julia wdaje się w romans z wywodzącym się z niższych sfer trenerem…

godz. 20.30 – "Sędzia" (Domaren), reż. Alf Sjöberg, Szwecja 1960
Na podstawie dramatu Vilhelma Moberga Domaren
Po powrocie z wakacji Krister Langdon, początkujący poeta, odkrywa, że sędzia Cunning, przyjaciel rodziny sprawujący dozór nad majątkiem, okradł go ze wszystkiego. Krister stara się dojść sprawiedliwości, jednak Cunning wydaje się bezkarny. Jedyną osobą, która zgadza się pomóc młodemu poecie, jest adwokat Arnold, ale i nim kierują dwuznaczne pobudki. Sędzia to swoiste połączenie "Kobry" z dawnym hollywoodzkim kinem sensacji.


Piątek, 13 kwietnia

godz. 12.00 – Spotkanie z zaproszonymi gośćmi: Anją Breien, Unni Straume i Lindą Wendel
Promocja książki Janiny Januszewskiej-Skreiberg Sercem w dwóch krajach. Norwesko-polskie pejzaże kulturalne; Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, ul. Chodakowska 19/31

godz. 16.30 – "Wilk" (Varg), reż. Daniel Alfredson, Szwecja/Finlandia/Norwegia 2008
Na podstawie trylogii Kerstin Ekman Vargskinnet
Klemens zajmuje się hodowlą reniferów na granicy Szwecji z Norwegią, kultywując kulturę i tradycję Samów. Nie jest to łatwe m.in. dlatego, że szwedzkie prawo chroni polujące na renifery wilki. Kiedy jego bratanek Nils, chcąc uratować swoje stado, brutalnie zabija grasującego w okolicy wilka, Klemens bierze winę na siebie. Wilk to kameralny film, który oprócz pochwały natury i tradycji, niesie w sobie gorzką prawdę na temat współczesnego człowieka.

godz. 18.30 – "Gra snów" (Drømspel), reż. Unni Straume, Norwegia/Szwecja 1994
Na podstawie sztuki Augusta Strindberga Gra snów
Agnes, córka boga Indry, zstępuje na ziemię, by poznać cienie i blaski ludzkiego życia. Małżeństwo z Adwokatem, narodziny dziecka, kolejny związek – z Poetą… Agnes doświadcza ziemskich uniesień i trosk, przekonując się, że życie ludzi wypełnione jest głównie cierpieniem. Strindbergowskie wizje w interpretacji Straume ożyły m.in. dzięki legendom szwedzkiego kina – Liv Ullmann, Bibi Andersson oraz Erlandowi Josephsonowi – i złożyły się na oryginalny obraz będący udaną próbą zmierzenia się z tym wyjątkowym dramatem Strindberga.

godz. 20.30 – "Zły Pan" (Sinna Mann), reż. Anita Killi, Norwegia 2009
Na podstawie książki dla dzieci Gro Dahle i Sveina Nyhusa Sinna Mann
Naładowana emocjami animacja Killi opowiada o rodzinie uwięzionej w przemilczanej patologii, o rodzącym się buncie przeciwko zarówno agresji ojca, jak i pobłażliwości matki, a także o wyobraźni, która pomaga działać na własną rękę. Film jest głośnym przykładem łamania tematów tabu w skandynawskim kinie dziecięcym i młodzieżowym.

"Zbuntowani" (Sønner av Norge), reż. Jens Lien, Norwegia 2011
Na podstawie powieści Nikolaja Frobeniusa Teori & praksis
Trudno jest zaskoczyć swoją buntowniczą postawą ojca, który sam jest wiecznym buntownikiem. Na dłuższą metę taka relacja wydaje się nie do zniesienia. Przekonuje się o tym nastoletni Nikolaj, który po śmierci matki szuka kogoś, kto wskaże mu właściwy kierunek, a nie starszego kumpla, który zagra w jego punkrockowej kapeli. Dlatego też każdy akt kontestacji przynosi Nikolajowi bliżej nieokreślone poczucie klęski i bezsensu.     

Sobota, 14 kwietnia

godz. 13.30 – "Kundel" (Kjøter), reż. Marius Holst, Norwegia 2006
Na podstawie dramatu Henryka Ibsena Dom lalki
Pewnego dnia w drodze do domu mężczyzna napotyka brzydkiego, bezpańskiego psa. Ku niezadowoleniu żony postanawia go przygarnąć. Obecność zwierzęcia rozbudza w nich instynkt walki, dochodzi do częstych spięć. Czy obcy w domu sprawi, że inaczej spojrzą na swoje małżeństwo? Holst ciekawie wykorzystał motywy z Ibsenowskiego Domu lalki, by stworzyć współczesną, krótką i kameralną opowieść o małżeńskim kryzysie karmionym małymi kłamstewkami i grą pozorów.

"Siedmiu braci" (Seitsemän veljestä), reż. Riitta Nelimarkka, Finlandia/Francja 2011
Na podstawie powieści Aleksisa Kiviego Siedmiu braci
Film ukazuje zabawną historię siedmiu braci żyjących w wiosce Jukola. Przez swoje zamiłowanie do alkoholu oraz do bójek są skłóceni z resztą mieszkańców gminy. Gdy przed konfirmacją muszą nauczyć się czytać, uciekają do pobliskiego lasu, gdzie, zmagając się z dziką przyrodą, doświadczają wielu ciekawych przygód. Obraz, który wypełnia historyczno-romantyczna symbolika, wyróżnia się prostotą formy uzyskaną za pomocą techniki akwarelowej.

godz. 15.30 – "Godziny miłości" (Den allvarsamma leken), reż. Anja Breien, Norwegia 1977
Na podstawie powieści Hjalmara Söderberga Niebłahe igraszki
Lato 1897 roku. Arvid Stjärnblom, młody krytyk muzyczny, z wzajemnością zakochuje się w Lidii Stille. Nie może jednak oświadczyć się dziewczynie, głównie z powodów materialnych. Wyjeżdża do Sztokholmu i podejmuje pracę dziennikarza. Lidia zaś, po śmierci ojca, zmuszona jest poślubić starszego od niej mężczyznę. Kilka lat później Arvid i Lidia przypadkowo spotykają się w operze. Dawne uczucie wraca… Inspiracją dla książki był burzliwy romans autora z jego czytelniczką, Marią von Platen. Niebłahe igraszki po dziś dzień uważane są w Szwecji za jedną z najpiękniejszych powieści o miłości.

godz. 17.30 – "Rozkaz" (Käsky), reż. Aku Louhimies, Finlandia 2008
Na podstawie powieści Leeny Lander Rozkaz
Koniec fińskiej wojny domowej. Wiosną 1918 roku jegier Aaro Harjula wraca z Niemiec do Finlandii, aby walczyć po stronie Białej Gwardii. Kiedy jednak widzi, jak Biali traktują pojmanych członków Czerwonej Gwardii, zaczyna wątpić w słuszność swojej decyzji. Dostaje rozkaz stracenia kobiety walczącej po stronie Czerwonych, ale odmawia jego wykonania, uznając, że najpierw należy jej się sprawiedliwy proces. Sprzeciwiając się przełożonym, postanawia sam doprowadzić kobietę przed sąd wojskowy, a podróż, w którą wyruszają, okazuje się bardziej zaskakująca, niż można byłoby się spodziewać…

godz. 20.30 – "Michael" (Michael), reż. Carl Theodor Dreyer, Niemcy 1924
Na podstawie powieści Hermana Banga Mikaël
Film skupia się na niejednoznacznej relacji między malarzem Zoretem (w tej roli wybitny duński reżyser – Benjamin Christensen) a jego młodym modelem i adoptowanym synem – Michaelem. Kiedy chłopak zakochuje się w księżnej Zamikow, coraz rzadziej pojawia się u Mistrza. Świadomość utraty najważniejszej osoby czyni dumnego Zoreta bezsilnym, izoluje go od świata i pozbawia zdrowia, ale z drugiej strony pozwala mu zbliżyć się do czegoś autentycznego. Michael jest jednym z pierwszych filmów poruszających problem miłości homoseksualnej, a przez reżysera uważany za jego "ukochane dziecko".
Pokaz z muzyką na żywo.


Niedziela, 15 kwietnia

godz. 13.30 – "Sofie" (Sofie), reż. Liv Ullmann, Dania 1992
Na podstawie powieści Henriego Nathansena Mendel Philipsen og Søn
Reżyserski debiut fabularny Liv Ullmann. Film opowiada historię dwudziestodziewięcioletniej Żydówki, której życie ujęte jest w ramy rodziny, determinowanej religią tradycji i mieszczańskiej rutyny. Kiedy Sofie zakochuje się w malarzu, goju, jej miłość okazuje się zbyt dużym wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i dla niej samej. Uczucie przegrywa z posłuszeństwem i wiernością tradycji, a Sofie musi rok po roku mierzyć się z życiem, jakie wybrała.


godz. 16.30 – "W cieniu ciepła" (I skuggan av värmen), reż. Beata Gårdeler, Szwecja 2009
Na podstawie powieści Lotty Thell I skuggan av värmen
Rytm życia Evy, pracownicy ochrony, wyznaczają kolejne dawki heroiny, która regularnie wstrzykiwana pozwala wykonywać codzienne, rutynowe czynności i zachować fasadę normalności. Pewnego dnia, podczas nocnej zmiany Eva poznaje kolegę z pracy, Eryka. Ich związek rozwija się powoli, blokowany przez niszczycielskie uzależnienie. W cieniu ciepła to studium wyniszczającego nałogu, historia ludzi, którzy płochliwie przemykają obok nas, kryjąc się w swoim destrukcyjnym świecie.


godz. 18.30 – "Nerwówka" (Órói), reż. Baldvin Zophoníasson, Islandia 2010
Na podstawie powieści Ingibjörg Reynisdóttir Strákarnir með strípurnar oraz Rótleysi rokk og Rómantik
Gabriel, szesnastolatek z Islandii, po wyjątkowym przeżyciu, jakim był dla niego pocałunek z kolegą z wakacyjnego wyjazdu, stara się zrozumieć własną tożsamość. Nie jest osamotniony w swoich rozterkach, otacza go bowiem grono przyjaciół, spośród których każdy ma własne problemy i jest na swój sposób zagubiony. Ten adresowany do młodzieży film ukazuje uchwycone w dwóch powieściach Ingibjörg Reynisdóttir problemy okresu dojrzewania naznaczonego motywem poszukiwania własnej tożsamości. Nastoletni bohaterowie próbują odciąć się od uciążliwego z ich punktu widzenia świata dorosłych, nie bardzo jednak wiedzą, jaką drogę wybrać. Czy odnajdą tę właściwą?

godz. 20.30 – "Krystyna, córka Lavransa" (Kristin Lavransdatter), reż. Liv Ullmann Norwegia 1995
Na podstawie powieści Sigrid Undset Krystyna, córka Lavransa
Krystyna, córka Lavransa przenosi nas w świat skandynawskiego średniowiecza w pełnym rozkwicie. Krystynę poznajemy jako wychowywaną w zgodzie z obyczajem posłuszną córkę, która pewnego dnia poślubi Simona Darre, mężczyznę wybranego dla niej przez ojca. Jednak zaręczyny zakłóca przykry wypadek, w konsekwencji którego Krystyna wyrusza do Oslo, gdzie z wzajemnością zakochuje się w Erlendzie Nikulaussonie. Od tej pory toczy wewnętrzną walkę, która obrazuje jej dojrzewanie, rozterki w wierze i poszukiwanie tożsamości w świecie, w którym rola kobiety kształtowana jest przez wynikający z głębokiej religijności i egzekwowany przez mężczyzn obyczaj.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię