Liv Ullmann 

Liv Johanne Ullmann

8,3
2 312 ocen gry aktorskiej
Liv Ullmann
Liv Ullmann - urodzona w Tokio (Japonia) aktorka, wielokrotnie występująca w filmach Ingmara Bergmana: "Persona", "Hańba", "Szepty i krzyki", "Sceny z życia małżeńskiego" oraz "Twarzą w twarz", który przyniósł jej nominację do Oscara. To wyróżnienie spotkało ją również za kreację w obrazie Jana Troella, "Emigranci". Grała też z powodzeniem pod kierunkiem innych reżyserów, m.in: Anthony'ego Harvey'a ("Abdykacja", "Rzeczy Ryszarda"), Mario Monicelliego ("Miejmy nadzieję, że będzie to córka") i Fonsy Rademakersa ("Różany ogród"). Odnosi sukcesy również jako reżyserka. Zrealizowała filmy "Sofie", "Krystyna, córka Lavransa" oraz "Wiarołomni". Ten ostatni, nakręcony według scenariusza Bergmana otrzymał szereg międzynarodowych nagród i wyróżnień. Są wśród nich dwie nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej Feliksa oraz do Złotej Palmy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 grudnia 1938

miejsce urodzenia: Tokio, Japonia

wzrost: 173 cm

Złoty Glob
Zdobyła Złoty Glob, 20 innych nagród i 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Gappe Stang (1960 - 1965, rozwód); 2. Donald Saunders (08.09.1985 - 1995, rozwód)
Brian De Palma zaproponował jej rolę Kate Miller w "Ubraniu mordercy", odrzuciła ją jednak ze względu na ilość przemocy w tym filmie. Ostatecznie rolę tę zagrała Angie Dickinson.
Zaproponowano jej udział w jednym z odcinków "Seksu w wielkim mieście", który miał być realizowany w Paryżu (Francja). Aktorka - prywatnie wielbicielka serialu - z początku była zachwycona ofertą wcielenia się w Juliette - byłą żonę Baryshnikova , jednakże tuż po przeczytaniu scenariusza doszła do wniosku, że rola do niej nie pasuje i zrezygnowała z projektu. Angaż ostatecznie otrzymała Carole Bouquet.
W 2001 roku przewodniczyła jury na 54. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (Francja).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych