Przystanek Kina Rumuńskiego w kinie Iluzjon

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Przystanek+Kina+Rumu%C5%84skiego+w+kinie+Iluzjon-100869
W ostatnich latach kino rumuńskie przeżywa prawdziwy rozkwit. Niskobudżetowe, skromne i ambitne produkcje, tak różne od tego co oferuje Hollywood, okazały się być dla światowej publiczności uniwersalne i ponadczasowe. Docenione przez krytykę i widownię - szturmem zaczęły zdobywać nagrody na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach. Po tym jak nikomu nieznany twórca – Cristian Mungiu otrzymał Złotą Palmę w Cannes za film "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", zaczęto mówić o fermencie w kinie rumuńskim i stosować określenie Rumuńskiej Nowej Fali. 
Po sukcesie Mungiu, na filmowym horyzoncie pojawili się reżyserzy tacy jak: Corneliu Porumboiu ("Wycieczka do miasta"), Cătălin Mitulescu ("Korek drogowy" – nagrodzony Złotą Palmą w Cannes) czy Adrian Sitaru ("Dobre chęci"). Przedstawiciele kinematografii rumuńskiej starają się uchwycić w swoich dziełach rzeczywistość i realia kraju, w którym żyją bez upiększeń, często wręcz z paradokumentalnym zacięciem, ale też bez odautorskiego komentarza, tak by publiczność sama mogła ocenić i zinterpretować przedstawiony na ekranie świat. Dzięki niezwykle naturalistycznemu sposobowi ukazywania postaci i ich codzienności, widz ma wrażenie, że dociera do najintymniejszej prawdy, którą skrywają bohaterowie, a po przez to staje się jeszcze bardziej uwrażliwiony na ich troski i dramaty. 


W dniach 3 – 8 grudnia w kinie Iluzjon odbędzie się przegląd pt.: Przystanek Kina Rumuńskiego organizowany przez Rumuński Instytut Kultury oraz Filmoteką Narodową. W programie znajdą się oprócz wymienionych tytułów, pozycje takie jak: "Wszyscy w naszej rodzinie" Radu Jude, "Za wzgórzami" Cristiana Mungiu, "Droga na drugą stronę" Anki Damian oraz przedpremierowo nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie, film  – "Pozycja dziecka" Călin Peter Netzer

Przystanek Kina Rumuńskiego to niepowtarzalna okazja, by po raz pierwszy zapoznać się z krótkimi metrażami najlepszych twórców rumuńskich. Obejrzymy m.in. film "Superman, Spiderman lub Batman" założyciela festiwalu Transylwania - Tudora Giurgiu, czy "Ręka Paulişty" Cristiana Mungiu. Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych, którzy będą mieli okazję poznać małą niesforną dziewczynkę o imieniu Mihaela.

Na zakończenie przeglądu 8 grudnia zapraszamy na wykład krytyka filmowego – Janusza Wróblewskiego.

Plan projekcji:

wtorek, 3 grudnia
19.30    "Wycieczka do miasta", reż. Corneliu Porumboiu (19 min.) 
"Wszyscy w naszej rodzinie", reż. Radu Jude (107 min.) 

środa, 4 grudnia 
19:30   "Ręka Paulişty", reż. Cristian Mungiu (15 min.) 
"Za wzgórzami", reż. Cristian Mungiu (155 min.) 

czwartek, 5 grudnia
20.00   "Korek drogowy", reż. Cătălin Mitulescu (15 min.) 
"Dobre chęci", reż. Adrian Sitaru (105 min.) 

piątek, 6 grudnia
20.00   "Superman, Spiderman lub Batman", reż. Tudor Giurgiu (11 min.) 
"Ślimaki i ludzie", reż. Tudor Giurgiu (100 min.) 

sobota, 7 grudnia
20.00   "Zatrzymani na Świętach", reż. Iulia Rugină (40 min.) 
"Love building", reż. Iulia Rugină (85 min.) 

niedziela, 8 grudnia
11.00   "Mihaela", reż. Nell Cobar (46 min.) – bajka dla dzieci bez dialogów
18.00   "Droga na drugą stronę", reż. Anca Damian (73 min.) 
20.00   "Pozycja dziecka", reż. Călin Peter Netzer (116 min.)  - pokaz przedpremierowy
Przed filmem prelekcję wygłosi - Janusz Wróblewski, krytyk filmowy


Seanse odbywają się na Sali STOLICA
Bilet na pojedynczą projekcję – 11 zł
Karnet na wszystkie projekcje – 50 zł

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl