Przyznano nominacje do Orłów 2002

Ogłoszono już oficjalne nominacje do Polskich Nagród Filmowych za rok 2002.
Pełna lista tytułów i nazwisk, które ubiegać się będą w tegorocznej, czwartej edycji Nagród, o statuetkę Orła, podzielona została na 13 kategorii, w tym za najlepszy film, najlepszą pierwszo- i drugoplanową rolę męską oraz kobiecą, najlepszego reżysera i scenariusz. Zdecydowanymi faworytami środowiska filmowego, przyznającego owe wyróżnienia, okazały się, jak zresztą łatwo było przewidzieć, dwa obrazy - "Cześć, Tereska" Roberta Glińskiego i "Weiser" Wojciecha Marczewskiego. Oba filmy otrzymały po dziesięć nominacji, ich twórcy zaś ubiegać się będą o miano najlepszego reżysera obok autorów pozostałych kandydujących do nagrody Orła za najlepszy film artystów, czyli Lecha Majewskiego ("Angelus"), Yurka Bogayewicza ("Boże skrawki") i Witolda Leszczyńskiego ("Requiem"). Wśród aktorek nominowanych do Nagrody znalazły się Kinga Preis za film "Cisza", Aleksandra Gietner za film "Cześć, Tereska", Magdalena Cielecka za film "Egoiści", Jadwiga Jankowska-Cieślak za film "Szczęśliwy człowiek" oraz Anna Dymna za film "Wiedźmin".
Aktorzy rywalizujący ze sobą w kategorii "najlepsza pierwszoplanowa rola męska" to Zbigniew Zamachowski za film "Cześć, Tereska", Rafał Królikowski za "Pół serio", Franciszek Pieczka za "Requiem", Marek Kondrat za "Weisera" i Michał Żebrowski za "Wiedźmina".
Laureatów poznamy 9 marca.

Pełna lista nominowanych filmów i artystów

NAJLEPSZY FILM
"Angelus"
"Boże skrawki"
"Cześć, Tereska"
"Requiem"
"Weiser"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
Kinga Preis "Cisza"
Aleksandra Gietner "Cześć, Tereska"
Magdalena Cielecka "Egoiści"
Jadwiga Jankowska-Cieślak "Szczęśliwy człowiek"
Anna Dymna "Wiedźmin"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
Zbigniew Zamachowski "Cześć, Tereska"
Rafał Królikowski "Pół serio"
Franciszek Pieczka "Requiem"
Marek Kondrat "Weiser"
Michał Żebrowski "Wiedźmin"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Olga Frycz "Boże skrawki"
Małgorzata Rożniatowska "Cześć, Tereska"
Stanisława Celińska "Pieniądze to nie wszystko"
Olga Frycz "Weiser"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Krzysztof Kiersznowski "Cześć, Tereska"
Maciej Stuhr "Przedwiośnie"
Jan Frycz "Egoiści"
Zbigniew Zamachowski "Weiser"
Jerzy Trela "Quo vadis"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Lech Majewski, Bronisław Maj, Ireneusz Siwiński "Angelus"
Yurek Bogayewicz "Boże skrawki"
Jacek Wyszomirski "Cześć, Tereska"
Piotr Wereśniak "Stacja"
Wojciech Marczewski "Weiser"

NAJLEPSZA REŻYSERIA
Lech Majewski "Angelus"
Yurek Bogayewicz "Boże skrawki"
Robert Gliński "Cześć, Tereska"
Witold Leszczyński "Requiem"
Wojciech Marczewski "Weiser"

NAJLEPSZA MUZYKA
Tomasz Stańko "Cisza"
Jan Kanty Pawluśkiewicz "Mała Vilma"
Jan A.P. Kaczmarek "Quo vadis"
Zygmunt Konieczny "Szczęśliwy człowiek"
Grzegorz Ciechowski "Wiedźmin"

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Paweł Edelman "Boże skrawki"
Petro Aleksowski "Cześć, Tereska"
Krzysztof Ptak "Weiser"

NAJLEPSZY DŹWIĘK
Lech Brański "Cześć, Tereska"
Katarzyna Dzida "Poranek kojota"
Andrzej Lewandowski, Jacek Hamela, Andrzej Bohdanowicz, Ryszard Krupa, Błażej Kukla "Pół serio"
Piotr Knop "Quo vadis"
Francois Musy, Joanna Napieralska, Mariusz Kuczyński, Marek Wronko "Weiser"

NAJLEPSZY MONTAŻ
Krzysztof Szpetmański "Cześć, Tereska"
Jadwiga Zajicek "Pieniądze to nie wszystko"
Marek Denys "6 dni strusia"
Milenia Fiedler "Weiser"
Wanda Zeman "Wiedźmin"

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Lech Majewski, Katarzyna Sobańska "Angelus"
Boris F. Kudlicka "Egoiści"
Anna Wunderlich "Przedwiośnie"
Janusz Sosnowski "Quo vadis"
Andrzej Kowalczyk "Weiser"

NAJLEPSZE KOSTIUMY
Jagna Janicka "Boże skrawki"
Jan Kozikowski "Pół serio"
Małgorzata Braszka "Przedwiośnie"
Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk "Quo vadis"
Małgorzata Stefaniak "Wiedźmin"

Zobacz zeszłorocznych laureatów Orłów.