Rusza Animation Now! Festival

  • Informacja nadesłana przez organizatora
  • Festiwale i nagrody
animation_now.jpg
Już 8 grudnia, w najbliższą środę, rusza Animation Now! Festival, druga edycja Festiwalu Aktualnej Animacji, który na 5 dni opanuje Gdańsk, Gdynię i Sopot. Festiwal, niestandardowo, będzie miał swoje otwarcie na dwóch krańcach Trójmiasta - w Kinie Kameralnym w Gdańsku zainauguruje go pokaz filmu "$9.99" a w Gdyni otwarcie będzie miało mobilny charakter i odbędzie się w… miejskim trolejbusie. Każdy, kto 8 grudnia (w godz. 17-19) natrafi na kolorowy trolejbus linii "Animation Now!" będzie mógł się spontanicznie włączyć w mobilne oglądanie najlepszych trójmiejskich animacji.

Oznaczony tabliczką "Animation Now! Festival" oraz plakatami imprezy trolejbus będzie kursował 8 grudnia w godzinach 17-19 po linii: UM Gdynia ul. Świętojańska – Plac Kaszubski – Jana z Kolna – Dworzec Gł. PKP – Wójta Radkego ­– UM Gdynia ul. Świętojańska. Na przystankach tej trasy umieszczony będzie rozkład jazdy Mobilnego Otwarcia Animation Now! Kurs uprzyjemni muzyka grana na żywo a ci, których Jazda z Animacją zainspiruje do własnych twórczych działań, będą mogli puścić wodze fantazji i spontanicznie uzupełnić komiksy, które trójmiejscy komiksiarze przygotowali w ramach akcji Comics Box dla pasażerów tej nietypowej trasy. Z najlepszych prac powstanie komiksowy hyde park kolaż prac, opublikowany na stronie http://www.animationnow.pl i zaprezentowany podczas Festiwalu.

Podczas Otwarcia Animation Now!, jak i samego festiwalu nie zabraknie dobrego humoru, świetnej zabawy, absurdu rysowanego grubą kreską i pięknych, wysublimowanych obrazów. Animacja pokaże również swoją prześmiewczą i niepokorną stronę, nie raz puści oko w stronę widza, ale również sięgnie po poważniejsze i aktualne tematy skłaniające do refleksji.

Animation Now! zaprezentuje doborowe grono animacji, które w ciągu ostatnich kilku lat zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych, gwarantując wysoką jakość artystyczną obrazów projektowanych w Kinie Kameralnym w Gdańsku i Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. W tym roku trasa filmowa przebiega od Japonii i Australii przez Stany Zjednoczone po różne zakątki Europy, a po drodze nie zabraknie licznych trójmiejskich premier. Zetkniemy się z japońskim nurtem anime w kultowym "Ghost in the shell" oraz niepokojąco pięknym i niebezpiecznie wciągającym "Tekkonkinkreet". Poznamy sens życia osiągalny w zaskakująco śmiesznej cenie za jedyne "$9.99" - filmie opartym na błyskotliwych opowiadaniach Etgara Kereta. Rozśmieszy i rozrzewni nas do łez plastelinowa opowieść o międzykontynentalnej przyjaźni najbardziej niedobranych, ale niezwykle uroczych bohaterów w obrazie "Mary&Max" Adama Elliota. Połączenie najlepszych tradycji klasycznej animacji rysunkowej z uderzająco pięknymi obrazami zaprezentują filmy Sylvaina Chometa "Trio z Belleville" i "Iluzjonista".

Animation Now! to również atrakcyjne multimedialne warsztaty tworzenia animacji i komiksów dla młodzieży i dorosłych oraz możliwość zaprezentowania swojego portfolio na spotkaniu z ciekawymi młodymi artystami z ekipy najnowszej polskiej superprodukcji "Jeż Jerzy".
Liczna delegacja ekipy "Jeża Jerzego" przez weekend opanuje Trójmiasto i zaprezentuje najnowsze materiały "making of", premierowe fragmenty filmu, multimedialną wystawę grafik z animacji i świeżo wydany mini-katalog twórców jedynego takiego "Jeża". Zobaczymy ich również w akcji – na zakończenie festiwalu powstanie wielkoformatowy rysunek, do którego każdy artysta dorzuci swoje parę kresek. Rysowaniu na żywo towarzyszyć będzie  muzyczny live act Piotra Kalińskiego (Hatti Vatti Live!) oraz miksowanie fragmentów filmu przez vj-kę Maję Kutę.

Tak jak animacja nie może istnieć bez dźwięków i muzyki, tak na festiwalu nie może zabraknąć również ciekawych działań audiowizualnych. Będziemy bawić się dźwiękiem i obrazem podczas animation now! karaoke, czyli improwizacji dubbingowych do wybranych animacji. Mocnym muzycznym uderzeniem na zakończenie Festiwalu będzie koncert zwariowanego kolektywu Gypsy Pill oraz niesamowitej formacji Digit All Love.

Na wszystkie wydarzenia: WSTĘP WOLNY! Bezpłatne wejściówki na pokazy filmowe w Kinie Kameralnym  można odbierać w kasie kina od godz. 14 tylko na filmy na dany dzień (wyjątek: 7 grudnia można odebrać już bilety na 8 grudnia). Na pokazy w PPNT nie obowiązują wejściówki.

KOMPONENTY PROGRAMOWE:
- Animation Now! Review: projekcje filmowe: filmy pełnometrażowe + selekcje krótkich metraży
- Warsztaty: animacja + komiks + Portfolio Scanning
- Welcome Animation!: spotkania z twórcami animacji
- Sound&Vision: koncerty + pokazy audiowizualne
- Akcje specjalne: animation now! karaoke + Comics Box, czyli komiks na mieście + comics jam session + noc z animacją

PRZESTRZENIE W TRÓJMIEŚCIE:
- Kino Kameralne w Gdańsku: filmy + spotkania
- Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni: projekcje filmowe + warsztaty + pokazy multimedialne połączone z koncertem
- Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 w Gdańsku: prezentacje trójmiejskich twórców animacji i komiksu
- Charlie Music Pub w Gdyni: Portfolio Scanning + spotkanie z artystami
- wybrane lokale w Gdańsku, Gdyni i Sopocie: komiks na mieście
- Buffet, Stocznia Gdańska: comics jam session + koncert
- Arthotel lalala w Sopocie: noc z animacją + animation now! karaoke