Rusza XVII Festiwal Mediów

Express Ilustrowany /
https://www.filmweb.pl/news/Rusza+XVII+Festiwal+Medi%C3%B3w-38762
XVII Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu" będzie się odbywał od środy do soboty, ale wstępem do konkursowych pokazów były już "półkowniki" dokumentalne - filmy które długo czekały na swoje prezentacje.

Głównym organizatorem tego święta gorących tematów jest Muzeum Kinematografii i tam, w Kinematografie (plac Zwycięstwa 1), mieści się festiwalowe centrum. 14 bm., o godz. 18 uroczysta inauguracja, ale tego dnia już od godz. 10 zaczną się prezentacje konkursowe. Obok filmów ocenianych przez jury zaplanowano przeglądy i pokazy specjalne (na wszystkie wstęp jest bezpłatny). W sumie gości czeka ponad 18 godzin przed ekranem i sześć godzin słuchowisk radiowych.

Będą wystawy i spotkania. W czwartek muzyczny akcent. O godz. 19 w Filharmonii koncert "Marzenie o kinie", w którym wystąpi orkiestra FŁ, przypominając filmową muzykę Zdzisława Szostaka (będzie też dyrygował), Piotra Hertla i Piotra Marczewskiego.

Jak podkreśla dyrektor Mieczysław Kuźmicki, festiwal to prezentacja szeroko rozumianych zagrożeń - m.in. patologii, przykładów nietolerancji, problemów wynikających z transformacji ustrojowej i uwikłań w politykę, obraz kondycji człowieka oraz degradacji środowiska przyrodniczego.

O Grand Prix, statuetkę Białej Kobry (i 15 tys. zł), walczyć będą m.in. dokumentaliści o dobrze znanych nazwiskach, wielokrotnie nagradzani także na tym festiwalu: Jacek Bławut, Maria Zmarz-Koczanowicz, Konrad Szołajski.

Jury przed trzema laty napisało w konkluzji werdyktu, że: "wyraża niepokój stroną etyczną niektórych prezentowanych na festiwalu filmów. Życie pokrzywdzonych przez los ludzi nie może stać się dokumentalnym żerowiskiem". Konsekwencją tych obaw będzie dyskusja przygotowana pod hasłem "Etyka dokumentalisty" (sobota, godz. 15).

Ciekawie zapowiada się jutrzejszy wieczór w Kinematografie (godz. 18). Mistrzowie filmowej prezentacji sztuki baletowej, łódzcy artyści - reżyser Jadwiga Żukowska i operator Stanisław Śliskowski - przedstawią swój najnowszy obraz "Nie wyobrażam sobie życia bez tańczącego świata" ('54). Film opowiada o Tadeuszu Zlamalu, jego baletowej karierze oraz pasji malarskiej.