Startuje 22. edycja Millennium Docs Against Gravity!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Startuje+22.+edycja+Millennium+Docs+Against+Gravity-160890
Startuje 22. edycja Millennium Docs Against Gravity!
Już dzisiaj, w czwartek 8 maja, w warszawskich kinach (Multikinie Złote Tarasy oraz Kinotece) odbędą się Gale Otwarcia 22. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity! To oznacza, że od piątku w siedmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi – wystartują regularne projekcje filmowe w ramach drugiego największego święta kina dokumentalnego w Europie. Chociaż filmowe emocje dopiero się rozpoczną, wczoraj miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy "Ernest Cole: fotograf na wygnaniu", którą można podziwiać w Państwowym Muzeum Etnograficznym do 31 sierpnia. Towarzyszy jej polska premiera filmu "Ernest Cole: odnaleziona legenda". Na co warto zwrócić szczególną uwagę, planując swój festiwal?


Dwa filmy otwarcia 22. edycji MDAG!


22. edycję MDAG w Warszawie otworzą filmy "Coexistence, My Ass!" Amber Fares oraz "Ernest Cole: odnaleziona legenda" Raoula Pecka. Pierwszy jest pełną humoru opowieścią o różnych metodach zabiegania o pokój między Izraelczykami i Palestyńczykami. Na ten pokaz niestety bilety są już niedostępne.


Ostatnie wejściówki na otwarcie 22. edycji Millenium Docs Against Gravity z portalem Filmweb można zakupić w Kinotece. To pokaz filmu "Ernest Cole: odnaleziona legenda", który wygrał nagrodę dokumentalną w Cannes autorstwa Raoula Pecka – reżysera nominowanego do Oscara. Po nim odbędzie się wyjątkowe spotkanie.

Więcej informacji i bilety znajdziecie TUTAJ.

Wyjątkowe spotkania w ramach sekcji The Best of MDAG


W tym roku sekcji ponadczasowych klasyków kina dokumentalnego będą towarzyszyły spotkania z wyjątkowymi twórcami i twórczyniami z całego świata. Wszystkie pokazy będą odbywały się o 20:30 w kinie Atlantic na sali B.

10 maja: po filmie "Ważniejsza of królów" z publicznością spotka się reżyserka Lauren Greenfield, która zaprezentuje na festiwalu także swój nowy serial dokumentalny "Social Studies".

11 maja: po filmie "Witamy w Czeczenii" z publicznością spotka się nominowany do Oscara reżyser David France, który zaprezentuje na festiwalu także swój nowy film "Uwolnić Leonarda Peltiera". Spotkanie będzie inauguracją działań MDAG i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI).

12 maja: po filmie "5 rozbitych kamer" z publicznością spotka się nominowany do Oscara reżyser Guy Davidi, który zasiada w tym roku w jury Konkursu o Nagrodę Amnesty International Polska

13 maja: po filmie "Amy" z publicznością spotka się zdobywca Oscara® reżyser Asif Kapadia, który zaprezentuje na festiwalu także swój nowy film „2073”

14 maja: po filmie "Gunnar szuka Boga" spotka się reżyser Gunnar Hall Jensen, który zaprezentuje na festiwalu także swój nowy film "Portret zdezorientowanego ojca".

15 maja: po filmie "Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu" spotka się nominowany do Oscara producent filmu Remi Grellety, który zasiada w tym roku w jury Konkursu Głównego.

17 maja: po filmie "Beuys. Sztuka to rewolucja" spotka się reżyser Andres Veiel, który zaprezentuje na festiwalu także swój nowy film "Riefenstahl".

18 maja: po filmie "Symfonia Fabryki Ursus" spotka się reżyserka Jaśmina Wójcik, która zaprezentuje na festiwalu także swój nowy film "Król Maciuś Pierwszy".

Anty-Masterclass Marka Cousinsa


Spotkanie z Markiem Cousinsem, który jest bohaterem tegorocznej retrospektywy i zaprezentuje w Konkursie Głównym nowym film "Nagłe przebłyski głębi istnienia", wywróci do góry nogami tradycyjne pojęcie masterclassu. Choć będzie miało niekonwencjonalną formę, poruszymy w nim kluczowe zagadnienia często obecne w twórczości Cousinsa. Przeanalizujemy obrazy, pokazując, jak różne kadry mogą składać się z wielu płaszczyzn i wywoływać odmienne emocje.


Ważną częścią spotkania będzie również rozmowa o sztuce opowiadania historii – zarówno w kontekście wyboru tematów, jak i konstruowania narracji. Czy sposób, w jaki budujemy fikcyjne historie, może pomóc nam w tworzeniu dokumentalnych opowieści? Masterclass poprowadzi dyrektor artystyczny MDAG, Karol Piekarczyk.

Więcej o filmie oraz bilety znajdziecie TUTAJ. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Zapraszamy w sobotę 10 maja o godzinie 16.00 do Państwowego Muzeum Etnograficznego (ul. Kredytowa 1).



FIPRESCI ogłasza współpracę z MDAG!


W ramach obchodów setnej rocznicy istnienia Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych (FIPRESCI) ogłasza nawiązanie nowej współpracy z Millennium Docs Against Gravity! Z tej okazji zapraszamy na specjalny pokaz filmu "Witamy w Czeczenii" w reżyserii Davida France’a, który zapowie prezydent FIPRESCI Ahmed Shawky. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem.


Film "Witamy w Czeczenii" zdobył nagrodę  FIPRESCI podczas Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach w 2020 roku.

Jury krytyków uzasadniło swój wybór w następujący sposób:

W tych bezprecedensowych czasach aktywizm społeczno-polityczny jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Izolacja sprawiła, że białym, heteroseksualnym populistom z całego świata łatwiej jest narzucać skrajne polityki. "Witamy w Czeczenii" w reżyserii Davida France’a oddaje głos tym, którzy są go pozbawieni: kobietom i społecznościom LGBTQ, które jako pierwsze cierpią, gdy wolność słowa i ekspresji zostaje skrajnie ograniczona. Film ujawnia mało znaną, szokującą prawdę i jej cenę, wykorzystując techniki deepfake, takie jak cyfrowa zmiana twarzy. To niezwykle trafne i skutecznie ironiczne podejście.

Bilety na uroczysty pokaz znajdziecie TUTAJ.



Współpraca z platformą TikTok: alternatywny zwiastun MDAG, konkurs i raport!


W odpowiedzi na zmieniające się sposoby odbioru kultury i rozmowy o filmach, które coraz częściej przenoszą się do przestrzeni cyfrowej, festiwal łączy w tym roku siły w partnerstwie z TikTokiem. W ramach współpracy, po raz pierwszy w historii MDAG obok klasycznego spotu pojawi się specjalny zwiastun inspirowany światem #FilmToka, w całości nagrany w pionowym formacie 9:16. Zobaczymy w nim wolontariuszy_ki festiwalowych oraz polskich twórców_czynie z platformy TikTok, którzy podzielili się swoimi przemyśleniami na temat wspólnoty, otwartości i emocji towarzyszących doświadczeniu filmowemu. Za montaż odpowiada Dorota Proba, reżyserka głównego spotu festiwalowego. Trailer zapowiada serię sześciu dłuższych wideo, które zostaną opublikowane na oficjalnym profilu @millenniumdocsag na TikToku.


Wspólnie z TikTokiem zapraszamy też wszystkich widzów festiwalu to wzięcia udziału w konkursie "MDAG porusza, Ty opowiadasz", w którym uczestnicy mogą wygrać bilety na wyjątkowe wydarzenia i pokazy filmowe organizowane przez MDAG, a także karnet na wszystkie seanse przyszłorocznej edycji festiwalu i nielimitowany dostęp do serwisu VOD.MDAG.PL. Żeby mieć szansę na wygraną, wystarczy nagrać materiał pokazujący swoje doświadczenie z festiwalem np. w formie relacji z tegorocznej edycji i opublikować materiał na TikToku z hasztagiem #mdag2025 do 16 maja.

W ramach współpracy wokół MDAG powstało również badanie na użytkownikach TikToka, poświęcone wpływowi internetu na konsumpcję kina i dialog o kulturze oraz promocję filmów za pomocą platform cyfrowych. Jego wyniki poznamy już niebawem. To kolejny krok w kierunku głębszego zrozumienia zmian, jakie obserwujemy w świecie filmu.

Ważna informacja dla karnetowiczów_ek i osób akredytowanych!


Rezerwacje elektroniczne w systemie book.mdag.pl ruszyły!

Wystarczy zalogować się na book.mdag.pl i wejść w zakładkę Kalendarz, gdzie pojawią się wszystkie seanse w każdym warszawskim kinie. Z poziomu kart filmu także będzie można dokonać rezerwacji lub ją odwołać. Rezerwacji można dokonywać na ten sam dzień i dzień kolejny. Przy każdym seansie będzie informacja o dacie i godzinie rezerwacji a także o dostępności wejściówek. Zapraszamy do zapoznania się z instrukcją działania Karnetów i Akredytacji.

Instrukcje rezerwacji znajdziecie TUTAJ.

22. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz) oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).