Szkoła Wajdy przedłuża nabór na program producencki

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Szko%C5%82a+Wajdy+przed%C5%82u%C5%BCa+nab%C3%B3r+na+program+producencki-88822
Wszystkich, którzy są zainteresowani złożeniem aplikacji na kurs dla Kreatywnych Producentów w Szkole Wajdy informujemy, że termin składania zgłoszeń na kurs został przedłużony do 30 września.


Zapraszamy także osoby bez własnych projektów - a więc tych wszystkich, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności świadomego i  kreatywnego zarządzania projektami filmowymi, ale w tej chwili nie mają projektu, który byłby wystarczająco zaawansowany.  Osobom takim, przyjętym na kurs, a nie mającym własnego projektu, zaproponujemy teksty scenariuszy z dotychczasowych zasobów Szkoły Wajdy!

Program dla Producentów Kreatywnych adresowany jest do osób przekonanych, że producent to nie księgowy liczący pieniądze, a produkowanie filmów może być fascynującym, twórczym zajęciem.  Zapraszamy osoby, które chcą rozwinąć swoje umiejętności czytania i twórczego analizowania tekstu, pogłębić znajomość mechanizmów finansowych i rynkowych,  aby w konsekwencji świadomie pilotować  proces pracy nad scenariuszem i dbać o  kompleksowy development przyszłego filmu. W ramach programu uczestnicy przygotowują pakiet produkcyjny swojego projektu, przedstawiający koncepcję realizacyjną filmu pod względem artystycznym, finansowym, marketingowym i organizacyjnym.

Program odbywa się po raz trzeci. Program prowadzą: Andrzej Mellin (profesor w Łódzkiej Szkole Filmowej), Katarzyna Ślesicka (Szkoła Wajdy),  Ole Wendorff-Oestergaard (właściciel firmy Sputnik Film, która współpracuje m.in. z Platige Image i firmą Larsa von Triera, Zentropa Denmark) oraz Anna Wydra (producentka m.in nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku"), a gośćmi i wykładowcami kursu w poprzednich latach  byli m.in. Renata Czarnkowska-Listoś, Maciej Strzembosz, Milenia Fiedler, Ewa Puszczyńska, Piotr Kobus, Jakub Duszyński, oraz goście spoza Polski - Linda Beath, Oliver Schütte, Michael Fiszer i Stephen Cleary.

Na zgłoszenia czekamy do 30 września (decyduje data stempla pocztowego. Więcej informacji o warunkach aplikacji znajdziecie Państwo na stronie  www.wajdaschool.pl, a w razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt ze Szkołą Wajdy.

Tak wspominają kurs jego absolwenci:

Dla mnie to przede wszystkim szansa na spojrzenie na film z szerszego i nowoczesnego punktu widzenia. Dotychczas spotykałam się z podejściem mocno nieaktualnym. Kurs  umożliwił mi dookreślenie samej siebie, moich celów i roli jaką chciałabym pełnić w tym przemyśle.
Zuzanna Król-Maziarzewska – producentka, pracuje w firmie Marymont Films

Okiełznanie pełnometrażowego scenariusza pod względem treści/struktury/konstrukcji. To dopiero wstęp do rozwijania tej umiejętności, ale czuję, że mam narzędzia, którymi mogę się posługiwać. Kiedyś wskazanie konkretnych "punktów do modyfikacji" było niemożliwe – budziło bezradność na przemian z paniką… Po roku kursu  łatwiej rozebrać tekst na czynniki pierwsze i rozmawiać z reżyserem.
Weronika Czołnowska – producentka, właścicielka firmy EasyBusyProductions

Uczestnictwo w kursie było dla mnie jak picie z czystego źródła. Przewartościowało moje postrzeganie zawodu, rynku filmowego oraz standardów, jakie należy utrzymywać, by być liczącym się graczem. Poprzeczkę postawiliście wysoko i chwała Wam za to.
Michał Otłowski – scenarzysta, reżyser, producent

Stwierdziłam, że to jest miejsce, w którym będę mogła rozwijać swoje ambicje i swoje marzenia. Spodziewałam się najlepszego i dokładnie to dostałam: kontaktów z ludźmi, którzy mają podobne nastawienie, mają pasję do tego co robią, kochają produkcję filmową; że spotkam wykładowców, którzy będą wiedzieli więcej ode mnie i będą chcieli się ze mną tą wiedzą podzielić; że będę pracować w twórczym i bardzo kreatywnym środowisku. I to wszystko się spełniło. Przede wszystkim kurs uczy myślenia o filmie jako o całości. Wszyscy, którzy przyszli tutaj pracować ze swoim tekstem, dowiedzieli się o tym tekście o wiele więcej niż myśleli, że wiedzą o nim na początku.
Joanna Szymańska, szef działu produkcji Wajda Studio

Dla mnie uczestnictwo w kursie było przede wszystkim wielką inspiracją. Bardzo otworzył mnie on na postrzeganie procesu produkcji jako czegoś wieloaspektowego, nie tylko w sensie ilości zadań do ogarnięcia – ale też wymagającego spojrzenia na sprawę w różnych punktów widzenia – i to jest właśnie zadanie producenta (cierpliwość i pokora są tego ważną częścią).
Aleksandra Różdżyńska, Polski Instytut Sztuki Filmowej

Spotkanie z niezwykle ciekawymi wykładowcami, zjawiskami - i to wszystko przez ten rok niezwykle mocno ukształtowało moje myślenie na temat produkcji, tego, co to oznacza. To również jest funkcja tego kursu, że on kojarzy różnych ludzi, którzy są bardzo często zanurzeni w rozmaite, inne dziedziny kina. Myślę, że z tych kontaktów w przyszłości również powstaną jakieś fajne projekty, dobre rzeczy, a w konsekwencji i dobre, nagradzane filmy.
Robert Gonera, aktor i producent

Jestem bardzo zadowolony, że brałem udział w kursie – podobała mi się jego interaktywność i otwartość. Już teraz widzę, jak zdobyta wiedza pomaga mi w pracy.
Jan Naszewski, New Europe Film Sales
Udostępnij: