Trwają prace nad adaptacją "Persepolis" Marjane Satrapi

Screendaily / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Trwaj%C4%85+prace+nad+adaptacj%C4%85+%22Persepolis%22+Marjane+Satrapi-28873
Studio Sony Pictures Classics kupiło prawa do dystrybucji na terenie USA ekranizacji wydanego niedawno również w Polsce głośnego komiksu Marjane Satrapi "Persepolis". Autobiograficzna powieść graficzna o młodości autorki spędzonej w ogarniętym islamską rewolucją Iranie.

Autorami scenariusza do filmu są Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud, którzy zajmują się również reżyserią animowanego projektu. Głosów głównym bohaterom udzielą między innymi Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Danielle Darrieux i Simon Abkarian.

Prace nad filmową adaptacją "Persepolis" rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku i potrwają jeszcze do kwietnia roku przyszłego.

"Persepolis" Marjane Satrapi jest pamiętnikiem z dzieciństwa autorki przypadającego na okres rewolucji islamskiej w Iranie. W wyrazistych, czarno-białych rysunkach Satrapi zawarła historię swojego codziennego życia w Teheranie - stolicy Iranu, od momentu gdy miała 6 lat do czasu gdy skończyła 10. W tym czasie doszło do obalenia reżimu Szacha, wyniszczającej wojny z Irakiem i triumfu rewolucji islamskiej. Marjane - inteligentna i wygadana córka oddanych marksistów i wielka wnuczka ostatniego władcy Iranu składa hołd dzieciństwu w szczególny sposób związanemu z historią własnego kraju.

Komiks przedstawia niezapomniany obraz codziennego życia w Iranie, pełnego jaskrawych i często zaskakujących sprzeczności pomiędzy życiem rodzinnym a sferą publiczną. Dziecięce spojrzenie Marjane na zdetronizowanych władców, na państwowo usankcjonowane i metodycznie przeprowadzane kary, oraz na bohaterów rewolucji pozwala poznać historię tego fascynującego kraju i jej niezwykłej rodziny. "Persepolis" jest utworem oryginalnym, niezwykle osobistym i wnikliwym politycznie. To z jednej strony opowieść o dorastaniu a z drugiej zaś przypomnienie kosztów, jakie ponoszą ludzie żyjący w czasie wojny w kraju politycznych represji. Pokazuje jak można radzić sobie ze śmiechem i łzami w obliczu tak absurdalnej rzeczywistości oraz - wreszcie, przedstawia nam zniewalającą małą bohaterkę, której po prostu nie można się oprzeć. [post.krakow.pl]