Twórcy "Bóg nie umarł" oskarżeni o plagiat

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Tw%C3%B3rcy+%22B%C3%B3g+nie+umar%C5%82%22+oskar%C5%BCeni+o+plagiat-117897
Czyżby producenci filmu "Bóg nie umarł" zachowali się nie po chrześcijańsku? W poniedziałek do sądu federalnego w Kalifornii wpłynął skierowany przeciwko nim pozew o plagiat.


Kelly Kullberg twierdzi, że w 2006 roku pracowała nad scenariuszem opartym na jej autobiografii "Finding God Beyond Harvard: The Quest for Veritas". Producentem i reżyserem planowanego filmu miał być Michael Landon Jr. Jej tekst - zatytułowany "Rise" - nigdy nie trafił jednak do realizacji. Zdaniem Kullberg właśnie dlatego, że twórcy "Bóg nie umarł" wykorzystali jej historię. Kullberg i Landon domagają się od producenta Davida A.R. White'a i studia Pure Flix Entertainment zadośćuczynienia w wysokości 100 milionów dolarów.

Temat, punkt wyjścia, zwrot fabularny, zmiana planów, komplikacje i rozwiązanie sa takie same w scenariuszach "Rise" i "Bóg nie umarł", czytamy w pozwie. Realizując swój film, oskarżeni zniszczyli plany powodów, by nakręcić film na podstawie scenariusza "Rise".

Kullberg podejrzewa, w jaki sposób oskarżeni poznali jej pomysł. Sama podzieliła się nim z Woodym White'em, przewodniczącym zrzeszenia wiernych z Harvardu, w nadziei, że ten pomoże jej w realizacji projektu. White przekazał opowieść dalej, do Teda Baehra, dyrektora Christian Film and Television Commission, który z kolei opowiedział fabułę planowanego filmu Davidowi A.R. White'owi. Producent przygotowywał właśnie promujący chrześcijańskie wartości film, ale miał problem z wymyśleniem odpowiedniej historii.

Oskarżeni na razie nie odnieśli się do zarzutów.
Udostępnij: