Wściekłe dokumenty na Dwóch Brzegach

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/W%C5%9Bciek%C5%82e+dokumenty+na+Dw%C3%B3ch+Brzegach-52779
"WŚCIEKŁOŚĆ PASOLINIEGO" (LA RABBIA DI PASOLINI) to programowy dokument tegorocznej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI. Rekonstrukcji dzieła Pier Paolo Pasoliniego z 1963 dokonał Giuseppe Bertolucci.

"Dlaczego nasze życie to nieszczęście, lęk, ból? Żeby odpowiedzieć na te pytania, stworzyłem ten film, zupełnie niechronologiczny, nielogiczny nawet…, ale zgodny z moimi poglądami politycznymi i z moimi poetyckimi odczuciami" – powiedział o "WŚCIEKŁOŚCI" Pier Paolo Pasolini.

Jesienią 1962 r., mając już na swoim koncie prowokacyjnego "WŁÓCZYKIJA" i "MAMMĘ ROMĘ", podczas pracy nad "Ro.Go.Pa.G" Pasolini przystał na propozycję producenta Gastone Ferrantiego, aby stworzyć film, oparty na zmontowanych fragmentach kronik filmowych "MONDO LIBERO". Z ponad 90 tysięcy metrów taśmy filmowej wybrał sekwencję emblematycznych obrazów z reportaży, dotyczących wydarzeń z kilku ostatnich lat,  zmontował dźwięk i napisał scenariusz. Fragmenty poezji czytał Georgio Bessani, zaś fragmenty prozatorskie Renato Gattuso.

Kiedy Pasolini montował  film, producent zdecydował się go przeformułować, powierzając jedną z części Giovannino Guareschiemu, oponentowi Pasoliniego. Reżyser początkowo nie chciał zgodzić się na przymusową współpracę, ale w końcu zrezygnował z części przygotowanego materiału, czyniąc w ten sposób miejsce dla epizodu w reżyserii Guareschiego.  W ten właśnie sposób w 1963 roku powstała "WŚCIEKŁOŚĆ" (LA RABBIA) – dwuczęściowy dokument, którego pierwszą część wyreżyserował Pasolini, zaś drugą – Guareschi. "WŚCIEKŁOŚĆ" to rodzaj eseju politycznego i filmu poetyckiego jednocześnie. Albo raczej – tekst poezji, wyrażonej w obrazach i owładniętej wściekłością. Wściekłością Pier Paolo Pasoliniego. Wściekłością na burżuazję, barbarzyństwo, nietolerancję, uprzedzenia, trywialność, przyzwoitość. Wreszcie wściekłością na siłę, która krytykowała go z intencją niemalże prześladowczą. "WŚCIEKŁOŚĆ PASOLINIEGO" w reżyserii Giuseppe BertolucciGiuseppe Bertolucciego to rekonstrukcja czy też raczej symulacja rekonstrukcji części dzieła Pasoliniego, z którego twórca zrezygnował na rzecz epizodu Guareschiego.

"Pomyśleliśmy, że podążanie śladami oryginalnego dzieła Pasoliniego po tylu latach może być niezwykle interesujące, ponadto to także swoisty tribute dla tego twórcy" – mówi Bertolucci.

Film miał swoją  światową premierę na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Polscy widzowie będą mieli szansę zobaczyć go po raz pierwszy na Festiwalu DWA BRZEGI, gdzie zostanie pokazany w sekcji dokumentalnej. Będą mu towarzyszyły między innymi: - "GARAPA" w reżyserii Jose Padilhy (premiera) – wstrząsający obraz głodu w Brazylii; dokument ten był prezentowany na tegorocznym festiwalu w Berlinie.

- "KRÓLEWSKI TRAKT CACHAÇY" (ROYAL ROAD OF CACHAÇA) Pedro Urano (premiera) – poetycki film o poszukiwaniu znaczenia cachaçy – wódki z trzciny cukrowej – w brazylijskiej kulturze. Na ubiegłorocznym festiwalu w Rio de Janeiro otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu.\

- "MATKA ZIEMIA" (TERRA MADRE) w reżyserii Ermanno Olmiego (premiera) – poświęcony tematyce slow food; europejska premiera tego filmu odbyła się w Berlinie.

- "FORTECA" Fernanda Melgara – poświęcony problematyce imigrantów w Szwajcarii, nagrodzony Złotym Lampartem w Locarno.

Kontekstem dla filmów związanych z bossa novą będzie obraz Andrucha Waddingtona "MARIA BETHANIA – PEDRINHA DE ARUANDA", zaś dla retrospektywy radzieckiego prekursora sience-fiction Pawła Kłuszancewa – dokument "KOSMICZNY MARZYCIEL PAWEŁ KŁUSZANCEW" (THE STAR DREAMER) w reżyserii Madsa Baastrupa i Sonji Vesterhold.

Publiczność Dwóch Brzegów będzie miała również szansę zobaczyć najciekawsze dokumenty z Planete Doc Review ("YES-MENI NAPRAWIAJĄ ŚWIAT", "ŚLEPA MIŁOŚĆ", "WIEK GŁUPOTY", "RECEPTA NA KLĘSKĘ"). 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones