WMFF "Żydowskie motywy" rozpocznie się w niedzielę

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/WMFF+%22%C5%BBydowskie+motywy%22+rozpocznie+si%C4%99+w+niedziel%C4%99-16600
W dniach 18-27 kwietnia w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12 odbędzie się Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie motywy". Festiwal poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów. Głównymi organizatorami Festiwalu są: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Media Kontakt i Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego.
Wczoraj odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu. Z dziennikarzami spotkali się: Mirosław Chojecki - dyrektor Festiwalu, Michał Sobelman - rzecznik prasowy, Jan Kidawa-Błoński - szef artystyczny i Stanisław Pieniak z Akademii Telewizyjnej TVP, współorganizatora imprezy.

"W roku 1939 społeczność pochodzenia żydowskiego w II Rzeczypospolitej liczyła ponad 3 mln. osób. Żydzi wymordowani w czasie II Wojny Światowej przez niemieckich nazistów prawie znikli z polskiej ziemi. Od nas samych zależy ile z ich dorobku i kultury zdołamy ocalić, ile przetrwa w pamięci i świadomości nowych pokoleń" - twierdzą organizatorzy imprezy. "Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej - poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej. Chcemy, aby dzieła kinematograficzne na tematy żydowskie docierały zwłaszcza do młodej widowni, która stoi dziś również przed trudnymi problemami współczesności, jak terroryzm, nietolerancja i nienawiść. Poprzez twórczość artystyczną - dzieło filmowe - chcemy znaleźć drogi porozumienia ze wszystkimi społecznościami religijnymi, narodowościowymi, kulturowymi w celu lepszego wzajemnego poznania się
i zrozumienia różnorodnych racji, pokazania przede wszystkim tego co nas łączy".

Dlaczego Warszawa? Bo właśnie Warszawa jest miastem szczególnie związanym z historią narodu żydowskiego. Powstały tu pierwsze filmy w języku jidysz, a do II Wojny Światowej mieszkała największa w Europie żydowska społeczność.
Dlaczego 18 kwietnia? Bo dzień ten obchodzony jest w Izraleu jako Dzień Holokaustu, w którym czci się pamięć Żydów pomordowanych w czasie II Wojny Światowej.

Ważną pozycją Festiwalu jest konkurs, do którego zakwalifikowano 61 filmów z prawie 300 nadesłanych. Są to zarówno filmy fabularne, dokumentalne, animowane, eksperymentalne. Pochodzą z 19 krajów. Oceniać je będzie jury w składzie:
- Michał Handelzalts (Izrael), szef działu literackiego dziennika "Haaretz"
- Kurt Weber (Polska/Niemcy), jeden z najwiwybitniejszych polskich i niemieckich operatorów
- Leo Leszek Kantor (Szwecja), organizator sztokholmskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Humanity in the World”
- Irina Rubanova (Rosja), historyk filmu
- Tadeusz Sobolewski (Polska), krytyk filmowy.
Nagrodą Festiwalu będą Feniksy – symbole odrodzenia wspólnego losu Żydów i Polaków w Polsce i na świecie. Jury przyzna:
1. Warszawski Złoty Feniks (statuetka i nagroda pieniężna)
2. Cztery Warszawskie Srebrne Feniksy (w każdej z czterech kategorii, nagrody pieniężne i statuetki)
3. Cztery Warszawskie Brązowe Feniksy (w każdej z czterech kategorii, nagrody pieniężne i statuetki)
4. Nagroda Specjalna ufundowana przez Międzynarodowe Forum Kultury (Sztokholm) za film w obronie godności człowieka i tolerancji.
Wszystkie pokazy konkursowe odbywać się będą w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (ul. Elektoralna 12, tel. 620-39-62, 620-48-36). Wstęp na nie jest bezpłatny.

"Żydowskie motywy" to nie tylko konkurs, ale także szereg imprez towarzyszących. Wśród nich m.in.:
- przegląd "Film żydowski w przedwojennej Polsce" - pokazy od 18 do 23 kwietnia w kinie Femina
- przegląd filmów dokumentalnych Izzy'ego Abrahami "Izrael - inna rzeczywistość" - 24-25 kwietnia, kino Femina
- retrospektywa twórczości Sydneya Lumeta,,Sydney Lumet: "Agresja", "Sieć telewizyjna", "Equus", "Werdykt", "Pytania i odpowiedzi" - 18-23 kwietnia, kino Muranów
- wystawa fotografii, grafiki i specjalne pokazy filmowe w Cafe Eljat przy Al. Jerozolimskich
- warsztaty dla dziennikarzy na temat relacjonowania konfliktów - 20 kwietnia, ul. Elektoralna 12
- seminarium "Świat nie przedstawiony. Żydzi w filmie polskim - schematy i stereotypy" - 26 kwietnia, Żydowski Instytut Historyczny.

W kilku miastach na Mazowszu: Góra Kalwaria, Grójec, Nasielsk, Płońsk, Podkowa Leśna, Wołomin odbędą się również pokazy filmów festiwalowych połączone ze spotkaniami z gośćmi Festiwalu.

Więcej informacji i szczegółowy program imprezy znajduje się pod adresem: http://www.warsawjff.ant.pl.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones