Wenecja 2020: Tilda Swinton z nagrodą za całokształt kariery

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Wenecja+2020%3A+Tilda+Swinton+z+nagrod%C4%85+za+ca%C5%82okszta%C5%82t+kariery-138558
Wenecja 2020: Tilda Swinton z nagrodą za całokształt kariery
źródło: Getty Images
autor: Tim P. Whitby
Organizatorzy 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji ogłosili, kto otrzyma w tym roku Złote Lwy za całokształt kariery. Wyróżnienia powędrują do rąk dwóch kobiet: aktorki Tildy Swinton i reżyserki Ann Hui.

Tilda Swinton prawie 30 lat temu, w 1991 roku, została już na festiwalu w Wenecji nagrodzona. Uznaną ją wtedy najlepszą aktorką za sprawą występu w filmie Dereka Jarmana "Edward II". Od tamtej pory wielokrotnie pojawiała się w Wenecji przy okazji premier innych filmów z jej udziałem. Dlatego też tak mówi o otrzymaniu honorowego Złotego Lwa: Ten wspaniały festiwal od trzech dekad jest bliski mojemu sercu. Otrzymanie tej nagrody jest niezwykle wzruszające. Możliwość przybycia do Wenecji szczególnie w tym roku, by świętować nieśmiertelność kina i jego uparte trwanie w obliczu przeciwności, sprawi mi szczerą radość.

Ann Hui należy z kolei do najważniejszych filmowców Hongkongu. Debiutowała pod koniec lat 70 stając się jedną z twarzy hongkońskiej nowej fali filmowej. Ma na swoim koncie sześć krajowych nagród za reżyserię - więcej niż jakikolwiek inny twórca. Hui była już na festiwalu w Wenecji w 2011 roku, kiedy to o Złotego Lwa walczył jej film "Proste życie".

Tegoroczny festiwal w Wenecji ma się odbyć w dniach 2-12 września.