Wieczory z horrorem czechosłowackim w warszawskim kinie Iluzjon

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Wieczory+z+horrorem+czechos%C5%82owackim+w+warszawskim+kinie+Iluzjon-133756
Mordercza Škoda 110 Super Sport, zazdrość i żądza krwi, szalony naukowiec i bezwzględny morderca, fanklub złożony z kosmitów, czyli co straszy w czechosłowackim horrorze? Kino Iluzjon zaprasza na lipcowe piątki z dreszczykiem podszytym czarnym humorem. A wszystko to na taśmie 35mm!


W programie cyklu znalazły się dwa filmy Juraja Herza, twórcy rozpoznawalnego przede wszystkim za takie filmy jak "Palacz zwłok" (1968), "Lampy naftowe" (1971) czy "Dzień mej miłości" (1976). Bohaterem "Wampira z Feratu" (1982) jest Škoda 110 Super Sport, wyjątkowe auto o diabelskich skłonnościach. Kierowcy tego pojazdu muszą mieć się na baczności, bowiem chodzą słuchy, że to właśnie z nich czerpie paliwo. 

Drugi z prezentowanych filmów reżysera to "Morgiana" (1972), pierwszy czechosłowacki gothic horror. Akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Główne bohaterki to dwie siostry, Klara i Viktoria (grane przez jedną aktorkę – Ivę Janžurovą), z których pierwsza jest wcieleniem dobra i piękna, zaś druga jest jej zupełnym przeciwieństwem. Groteskowa, a zarazem makabryczna historia utrzymana jest w stylu znanym z baśni braci Grimm. Na szczególną uwagę zasługują w niej mistrzowskie zdjęcia Jaroslava Kučery.


"Goście z galaktyki Arkana" (1981) Dušana Vukoticia to odpowiedź na amerykańskie filmy o przybyszach z kosmosu. To opowieść o pisarzu literatury science-fiction, który zostaje nawiedzony przez tytułowych przybyszów z galaktyki Arkana. Okazuje się, że jego twórczość determinuje wydarzenia w świecie rzeczywistym, co prowadzi do ogólnego chaosu i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Film został zrealizowany z niezwykłą dbałością o oprawę plastyczną z wykorzystaniem elementów animacji.

W "Tajemnicy zamku w Karpatach" (1981) Oldřicha Lipskýego do pełnego mrocznych sekretów zamku wyrusza hrabia Feliks Teleke, śpiewak operowy poszukujący w zamku swojej narzeczonej porwanej przez szalonego naukowca. Przypadkiem odkrywa jak to właściwie było z pierwszym pokazem filmowym i wynalezieniem telewizji. Scenarzysta filmu Jiří Brdečka, biorąc na warsztat klasyczne dzieło Juliusza Vernea, stworzył parodię powieści SF, wzbogaconą o nowe elementy, na przykład karpacki folklor z własnym językiem.

Pełen program dostępny na stronie kina Iluzjon: www.iluzjon.fn.org.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones