Witold Giersz na 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Informacja nadesłana autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Witold+Giersz+na+12.+MFF+T-Mobile+Nowe+Horyzonty-86737
Podczas 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (19-29 lipca) zaprezentowane zostaną filmy mistrza polskiej animacji Witolda Giersza, autora blisko pół setki filmów, za które otrzymał ponad sześćdziesiąt nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Cannes, Oberhausen, Paryżu, Teheranie, Turynie, Krakowie i Poznaniu. Partnerem wydarzenia jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Pierwsze filmy Witolda Giersza były realizowane tradycyjną metodą rysunkową, przełomem okazał się "Mały western" (1961), pełna błyskotliwych gagów i zaskakujących zwrotów akcji parodia "dużego" westernu, w którym- zafascynowany kolorem jako tworzywem filmowym - porzucił ją na rzecz tzw. ruchomego malarstwa, które od tego czasu przeważać będzie w jego twórczości. Zaczął malować na celuloidach, ożywiając swobodną plamę barwną, co przyniosło znakomite efekty, najlepszym tego przykładem "Czerwone i czarne" (1963), pełna suspensu i humoru opowieść o konflikcie między dwiema tytułowymi barwami, z których jedną uosabia toreador, a w drugą wciela się byk. W swym ruchomym malarstwie doszedł niemal do perfekcji w "Koniu" (1967), urzekającej opowieści o wolnym rumaku, który zwycięża z próbującym go okiełznać człowiekiem, czy w "Pożarze" (1975), dramatycznej impresji przedstawiającej życie wypełnionego zwierzętami lasu, w którym wybuchł groźny pożar. Duże wrażenie robi, zrealizowana tuż po stanie wojennym, "Gwiazda" (1985), pełna poezji i zadumy - oparta na "Kolędzie nocce" Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego - opowieść bożonarodzeniowa. Wszystkie filmy zobaczymy podczas zbliżającego się festiwalu.



We współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym powstała również książka o twórczości artysty "Witold Giersz - malarz ekranu", której autorami są żona artysty Joanna Prosińska-Giersz oraz dziennikarz i krytyk filmowy Jerzy Armata. Monografia reżysera składa się z czterech części: eseju poświęconego twórczości mistrza, rozmowy z artystą, wypowiedzi filmowców na temat dzieł Giersza oraz dokumentacji artystycznego dorobku reżysera. Do książki dołączona zostanie płyta z 10 najważniejszymi filmami mistrza. Książka z płytą będzie dostępna w sprzedaży podczas tegorocznego MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Wybór filmów mistrzów polskiej animacji można znaleźć w bibliotece multimedialnej NINATEKA, prowadzonej przez Narodowy Instytut Audiowizualny (www.nina.gov.pl/ninateka). NINATEKA gromadzi dwa typy zasobów - audio (Audioteka) oraz wideo (Wideoteka). Materiały audiowizualne dostępne w NINATECE to treści związane z szeroko pojętą kulturą, należą do nich m.in. filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów oraz relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne.