Złote Globy: Grupa obiecuje przyjąć czarnoskórych dziennikarzy

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Z%C5%82ote+Globy%3A+Grupa+obiecuje+przyj%C4%85%C4%87+czarnosk%C3%B3rych+dziennikarzy-141692
Złote Globy: Grupa obiecuje przyjąć czarnoskórych dziennikarzy
Jeśli Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagraniczne sądziło, że załatwiło sprawę zatrudniając dwójkę specjalistów od różnorodności, to się grubo pomyliło. Najnowszy atak nadszedł ze strony osób reprezentujących gwiazdy i twórców filmowych. Grupa ponad 100 agencji talentów wystosowała pismo, w którym stawia Stowarzyszeniu ultimatum: zmieniacie się albo nasze gwiazdy nie pojawią się więcej na gali rozdania Złotych Globów.

Wzywamy Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej do szybkiego wprowadzenia głębokich i trwałych zmian w celu wykorzenienia wszechobecnych praktyk wykluczenia, zachowań dyskryminacyjnych i etycznie wątpliwych, braku profesjonalizmu oraz korupcji wewnętrznej - możemy przeczytać w liście otwartym do HFPA - W ciągu ostatniej dekady w naszej branży nastąpiło sejsmiczne rozliczenie braku uszanowania różnorodności naszej społeczności. A jednak nie zauważyliśmy żadnych śladów tego procesu w HFPA. Zamiast tego widzimy, jak skandaliczne zachowania i systemowa nierówność trwają w Stowarzyszeniu. Wspólnie i kategorycznie oświadczamy, że transformacja organizacji i jej praktyk jest niezbędna i całkowicie możliwa do osiągnięcia.

Groźba bojkotu gali Złotych Globów podziałała. Na reakcję Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej nie trzeba było długo czekać. Oprócz potwierdzenia deklaracji złożonych w ubiegłym tygodniu grupa dodała nowe obietnice. Przede wszystkim ogłosiła, że postara się powiększyć swoje grono do co najmniej 100 członków. Obiecuje również, że przynajmniej 13% głosujących członków Stowarzyszenia będą stanowili czarnoskórzy dziennikarze.

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej potwierdza swoje zobowiązania do wprowadzenia zmian niezbędnych w naszej organizacji i całej branży. Przyznajemy również, że powinniśmy zrobić więcej i wcześniej - czytamy w ich komunikacie. - Nasz zewnętrzny doradca prawny rozpoczął już prace nad skutecznym wdrażaniem zmian mających na celu transformację organizacji oraz dokonał kompleksowego przeglądu naszego zarządzania i kodeksu postępowania.

Przypomnijmy, że fala krytyki wylała się na Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej po tym, jak wyszło na jaw, że jest to niezwykle mała grupa, w której nie ma żadnych przedstawicieli ras innych niż biała i która do niedawna nie widziała żadnego problemu w swojej hermetycznej homogeniczności. Najbardziej radykalna w swoich atakach jest Fundacja Time's Up, która stwierdziła, że obecni członkowie powinni zostać wykluczeni, na ich miejsce należy przyjąć nowych dziennikarzy reprezentujących całe spektrum różnorodności branży. Dotychczasowe grono po rocznym wygnaniu będzie mogło być ponownie przyjęte, jeśli spełni nowe warunki członkostwa.