Zapraszamy na Short Waves Festival 2017

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Zapraszamy+na+Short+Waves+Festival+2017-122163
Krótko, treściwie, różnorodnie. Short Waves Festival 2017 to 9. edycja międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych, który odbędzie się w dniach 21–26.03 w Poznaniu.


Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest "beyond borders", które obrazuje postępujący proces zacierania się granic pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, a także spadek znaczenia podziału na twórców i odbiorców kultury.

Motto to wyraża również umowność granic geograficznych we współczesnym świecie wobec zjawisk takich jak kryzys migracyjny, negatywne konsekwencje globalizacji ekonomii czy nowe ruchy i zjawiska społeczne umocowane jedynie w rzeczywistości wirtualnej. Hasło festiwalu stanowi jedynie trop interpretacyjny i zachęca do pogłębionej refleksji nad wielością tematów i wątków, podejmowanych w ramach realizowanego programu.

Short Waves Festival to sieć filmowych wydarzeń, rozproszonych w przestrzeni miejskiej. Ich trzonem są pokazy konkursowe – zestawy starannie wyselekcjonowanych filmów krótkometrażowych obejmujących cztery kategorie: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Dances With Camera i eksperymentalne unxpctd.mov. Istotnym punktem programu pozakonkursowego jest w tym roku fokus na kino niemieckie, w ramach którego zaprezentowane zostaną sety filmowe z m.in: Zebra Poetry Film Festival oraz Kurzfilmtage Oberhausen, retrospektywa Christopha Girardeta oraz wystawa Matthiasa Wermke i Mischy Leinkaufa. W programie znajdą się także krótkie animacje i fabuły z zeszłorocznych nominacji oskarowych – Oscar Nominated Shorts oraz program filmów nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych. Wśród nowych propozycji pojawi się sekcja krótkich metraży podejmująca temat odmienności seksualnej, kulturowej i rasowej New Queer Visions.

Ważną część programu stanowią sekcje filmowe dedykowane konkretnym grupom wiekowym, dzieciom: SWF Familijnie oraz seniorom: program Stary Człowiek i Może. Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się unikatowy set wideoklipów Saving Pop Culture z Kurzfilmtage Oberhausen. Nie zabraknie wydarzeń specjalnych, takich jak Kino Fusion czy Random Home Cinema, czyli słynnych już pokazów w prywatnych mieszkaniach Poznaniaków. Podczas festiwalu odbędzie się wiele spotkań i dyskusji branżowych w ramach European Short Pitch i Poznan Industry Weekend, w tym warsztaty projektowe i scenopisarskie. Program dopełnią afterparty w klubie festiwalowym, który w tym roku mieści się w klubie LAS na Małych Garbarach. Wydarzenia odbędą się w kilkunastu miejscach na terenie Poznania: w kinach studyjnych, klubach i centrach kultury.

Program możecie pobrać ze stron:
www.shortwaves.pl
www.facebook.com/festiwalshortwaves