Zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Filmów z Diaskopu

  • Informacja nadesłana przez organizatora
  • Festiwale i nagrody
Zapraszamy na otwierający krajowe tournee pokaz Międzynarodowego Festiwalu Filmów z Diaskopu w toruńskim klubie artystycznym Piwnica Pod Aniołem. Nieszablonowe, wyjątkowe wydarzenie kulturalne zrodzone na toruńskim festiwalu filmowym TOFFI dzięki artystom Pawłowi Jaworskiemu, Marcinowi Gładychowi i grupie Videoturisten - wraca!

13 grudnia 2006 - Toruń, Piwnica pod Aniołem - Rynek Staromiejski 1 - WSTĘP WOLNY!

To wyjątkowe wydarzenie łączące sobie film, swoiście pojęty video-art i performance i powstało jako impreza towarzysząca toruńskiemu festiwalowi filmowemu TOFFI.

IDFF jest wspólnym pomysłem performera Pawła Jaworskiego i fotografika Marcin Gładycha. To pierwszy na świecie festiwal filmów przygotowanych do emisji z diaskopów! Dawno zapomniany [popularny w latach 70. w każdym chyba polskim domu] nośnik przeżywa dzięki niemu drugą młodość.

W dobie gdy coraz więcej ludzi ulega nowinkom technicznym, takim jak kamery w telefonach komórkowych, organizatorzy IDFF zaproponowali powrót do korzeni. Festiwal Diaskopu prezentuje zarówno stare, znane klasyki diaskopowe z lat 70., jak i kilka ogólnopolskich premier - filmów specjalnie przygotowanych z myślą o nośniku diaskopowym przez młodych artystów i studentów wydziałów sztuk pięknych w kraju. Pokazom filmów towarzyszy muzyka ilustracyjna, grana na żywo przez zespół Videoturisten w składzie: Wojtek Gałek i Tomasz Pędzisz. Podobnie na żywo produkowany jest przez lektorów ?dubbing? do filmów z diaskopu.

?Dzięki staremu dobremu diaskopowi nasze dzieciństwo, w latach 60. i 70. nabierało kolorytu? czytamy w przedmowie do IDFF, autorstwa Pawła Jaworskiego, lidera performerskiego kolektywu Ostatni Człowiek na Ziemi. ?Poznawaliśmy klasykę literatury, nie tylko dziecięcej. Za jego pośrednictwem docierało do nas ciche echo zachodniej pop kultury (jakże wtedy egzotycznej). Pierwsza Myszka Miki, przeplatana Kopciuszkiem, czeskim Krecikiem uruchamiała plastykę dziecięcej wyobraźni. Głos lektora przybliżał nam treść, czytająca mama lub czytający tata. Dlatego cofamy się do tych czasów by w teraźniejszości ukazać poetykę tej zapomnianej muzy, jaką jest film z diaskopu? - mówi Jaworski. Dodaje, że IDFF chce ?reanimować? tę poetykę przy użyciu dzisiejszych środków przekazu, bo IDFF to swoisty spacer z przeszłości do dnia dzisiejszego.

Każdy kolejny pokaz IDFF ma charakter osobnego, całkiem niepowtarzalnego eventu artystycznego.

Jeżeli chcecie zaprosić Diaskop Festiwal do swojego miasta skontaktujcie się z organizatorami TFF: kontakt@festivaltoffi.pl