Zmarł Wes Craven

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Zmar%C5%82+Wes+Craven-113216
W niedzielę popołudniu czasu Los Angeles zmarł reżyser Wes Craven. Twórca umarł w swoim domu otoczony przez rodzinę. Miał 76 lat.

GettyImages-112044824.jpg Getty Images © Frazer Harrison


Wes Craven jest jednym z najważniejszych twórców horrorów amerykańskich. Debiutował brutalnym obrazem "Ostatni dom po lewej", który wywołał spore poruszenie i był w niektórych stanach (oraz krajach świata) ocenzurowany lub wręcz zakazany. Pierwszym wielkim sukcesem był "Koszmar z Ulicy Wiązów". Postać Freddy'ego Kruegera stała się kultową, znaną nie tylko fanom horrorów. Film doczekał się licznych kontynuacji, a niedawno również remake'u.
W latach 90. Craven powrócił na szczyty za sprawą slashera "Krzyk". Film zdefiniował na nowo cały gatunek i doczekał się aż trzech kontynuacji. Obraz został również zmieniony w serial telewizyjny, którego pierwszy sezon pokazano w tym roku.
Reżyser chorował na raka mózgu. Mimo to do samego końca nie przestawał pracować, planując kolejne projekty (m.in. "Nie zabijaj" – jeden z odcinków szykowanego przez Weinstein Co. "Dekalogu").