Zmarł aktor Zdzisław Mrożewski

PAP /
https://www.filmweb.pl/news/Zmar%C5%82+aktor+Zdzis%C5%82aw+Mro%C5%BCewski-7222
W piątek w Warszawie zmarł aktor Zdzisław Mrożewski - poinformował PAP Związek Artystów Scen Polskich. Artysta miał 93 lata.
Urodzony 21 maja 1909 roku we Włocławku, Zdzisław Mrożewski zadebiutował w 1932 roku na scenie Teatru Polskiego w Toruniu. W tym samym roku pojawił się po raz pierwszy na dużym ekranie - w filmie "Ułani, ułani, chłopcy malowani" Mieczysława Krawicza.
Rok 1932 był także rokiem ukończenia przez aktora Oddziału Dramatycznego przy Konserwatorium Warszawskim.

Przed wojną Mrożewski występował m.in. na deskach teatrów w Łucku, Warszawie, Wilnie, Poznaniu i Krakowie. W czasie okupacji pracował jako urzędnik w Zarządzie Miejskim w Krakowie, brał udział w konspiracyjnym życiu teatralnym.
Po wojnie grał na scenach krakowskich - Starego Teatru i im. Juliusza Słowackiego. Od końca lat 50. występował na scenach Warszawy - Teatru Polskiego, Narodowego i Współczesnego.
Współpracował z radiem i telewizją, sporadycznie zajmował się reżyserią teatralną. Był profesorem krakowskiej PWST, wykładał także w Warszawie.

Wśród najwybitniejszych ról teatralnych Mrożewskiego są m.in. Jan w "Fantazym", Kostryn w "Balladynie", Jowisz w "Amfitrionie 38", Cześnik w "Zemście", Poloniusz w "Hamlecie" i tytułowa rola w "Panu Jowialskim".
W filmie wcielił się m.in. w postaci Pożarskiego w "Chłopcach" według Grochowiaka i Narutowicza w "Śmierci prezydenta".
Był wielokrotnie nagradzany, m.in. za rolę Magnusa w "Kontrakcie" Sławomira Mrożka (1987). W 1988 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, dwa lata później - Złoty Wawrzyn Grzymały. W lipcu 1999 roku aktor został odznaczony przez prezydenta Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej".