Znamy już nominacje do Oscarów za rok 2003

Oficjalny plakatO godz. 5.30 czasu obowiązującego w Los Angeles przedstawiciele Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłosili listę filmów i nazwisk twórców ubiegających się o statuetki tegorocznych, rozdawanych już po raz 76. w historii Oscarów. Nie jest zaskoczeniem, że filmem, który zdobył największą ilość nominacji jest ostatnia część tolkienowskiej trylogii "Władca Pierścieni: Powrót Króla". Obraz nominowano aż w 11 kategoriach, zarówno w tych najważniejszych, przyznawanych dla najlepszego filmu i reżysera, jak i technicznych: za najlepszy montaż, dźwięk, scenografię, kostiumy, charakteryzację.
Na drugim miejscu uplasowała się inna superprodukcja - "Pan i Władca: Na krańcu świata", który uzyskał aż 10 nominacji, m.in. dla najlepszego filmu i reżysera, a także za zdjęcia, dźwięk i efekty wizualne.
Następne w kolejności filmy to: "Niepokonany Seabiscuit" (7 nominacji), "Wzgórze nadziei" (7), "Rzeka tajemnic" (6), "Piraci z Karaibów: Klątwa czarnej perły" (5), "Między słowami" (4), "Ostatni samuraj" (4), "Nasza Ameryka" (3), "House of Sand and Fog" (3).

Wśród nominowanych tytułów nie znalazła się "Pornografia". Cieszą natomiast aż 4 nominacje dla "Miasta Boga" - za najlepszą reżyserię, montaż, zdjęcia i scenariusz będący adaptacją.
Zwycięzców poznamy 29 lutego.


NAJLEPSZY FILM
"Władca Pierścieni: Powrót króla"
"Między słowami"
"Pan i Władca: Na krańcu świata"
"Rzeka tajemnic"
"Niepokonany Seabiscuit"

NAJLEPSZA AKTORKA
Keisha Castle-Hughes - "Whale Rider"
Diane Keaton - "Lepiej późno niż wcale"
Samantha Morton - "Nasza Ameryka"
Charlize Theron - "Monster"
Naomi Watts - "21 Grams"

NAJLEPSZY AKTOR
Johnny Depp - "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły"
Ben Kingsley - "House of Sand and Fog"
Jude Law - "Wzgórze nadziei"
Bill Murray - "Między słowami"
Sean Penn - "Rzeka tajemnic"

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Shohreh Aghdashloo - "House of Sand and Fog"
Patricia Clarkson - "Pieces of April"
Marcia Gay Harden - "Rzeka tajemnic"
Holly Hunter - "Trzynastka"
Renée Zellweger - "Wzgórze nadziei"

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Alec Baldwin - "The Cooler"
Benicio Del Toro - "21 Grams"
Djimon Hounsou - "Nasza Ameryka"
Tim Robbins - "Rzeka tajemnic"
Ken Watanabe - "Ostatni samuraj"

NAJLEPSZA REŻYSERIA
Fernando Meirelles, Kátia Lund - "Miasto Boga"
Peter Jackson - "Władca Pierścieni: Powrót króla"
Sofia Coppola - "Między słowami"
Peter Weir - "Pan i Władca: Na krańcu świata"
Clint Eastwood - "Rzeka tajemnic"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY
Denys Arcand - "Inwazja Barbarzyńców"
Steve Knight - "Niewidoczni"
Andrew Stanton, Bob Peterson i David Reynolds - "Gdzie jest Nemo?"
Jim Sheridan, Kirsten Sheridan i Naomi Sheridan - "Nasza Ameryka"
Sofia Coppola - "Między słowami"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY
Robert Pulcini i Shari Springer Berman - "American Splendor"
Bráulio Mantovani - "Miasto Boga"
Frances Walsh, Philippa Boyens i Peter Jackson - "Władca Pierścieni: Powrót króla"
Brian Helgeland - "Rzeka tajemnic"
Gary Ross i Charlie Mitchell "Niepokonany Seabiscuit"

NAJLEPSZA MUZYKA
Danny Elfman - "Duża ryba"
Gabriel Yared - "Wzgórze nadziei"
Thomas Newman - "Gdzie jest Nemo?"
James Horner - "House of Sand and Fog"
Howard Shore - "Władca Pierścieni: Powrót króla"

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
César Charlone - "Miasto Boga"
John Seale - "Wzgórze nadziei"
Eduardo Serra - "Dziewczyna z perłą w kolczyku"
Russell Boyd - "Pan i Władca: Na krańcu świata"
John Schwartzman - "Niepokonany Seabiscuit"

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
"Mój brat niedźwiedź"
"Gdzie jest Nemo?"
"Trio z Belleville"

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY
"Inwazja Barbarzyńców"
"Evil"
"The Twilight Samurai"
"Twin Sisters"
"Żelary"

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
"Dziewczyna z perłą w kolczyku"
"Ostatni samuraj"
"Władca Pierścieni: Powrót króla"
"Pan i Władca: Na krańcu świata"
"Niepokonany Seabiscuit"

NAJLEPSZE KOSTIUMY
"Dziewczyna z perłą w kolczyku"` - Dien van Straalen
"Ostatni samuraj" - Ngila Dickson
"Władca Pierścieni: Powrót króla" - Ngila Dickson i Richard Taylor
"Pan i Władca: Na krańcu świata" - Wendy Stites
"Niepokonany Seabiscuit" - Judianna Makovsky

NAJLEPSZY MONTAŻ
"Miasto Boga" - Daniel Rezende
"Wzgórze nadziei" - Walter Murch
"Władca Pierścieni: Powrót króla" - Jamie Selkirk
"Pan i Władca: Na krańcu świata" - Lee Smith
"Niepokonany Seabiscuit" - William Goldenberg

NAJLEPSZA PIOSENKA
"Into the West" - "Władca Pierścieni: Powrót króla"
"A Kiss at the End of the Rainbow" - "A Mighty Wind"
"Scarlet Tide" - "Wzgórze nadziei"
"The Triplets of Belleville" - "Trio z Belleville"
"You Will Be My Ain True Love" - "Wzgórze nadziei"

NAJLEPSZY DŹWIĘK
"Ostatni samuraj" - Andy Nelson, Anna Behlmer i Jeff Wexler
"Władca Pierścieni: Powrót króla" - Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges i Hammond Peek
"Pan i Władca: Na krańcu świata" - Paul Massey, D.M. Hemphill i Arthur Rochester
"Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" - Christopher Boyes, David Parker, David Campbell i Lee Orloff
"Niepokonany Seabiscuit" - Andy Nelson, Anna Behlmer i Tod A. Maitland

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU
"Gdzie jest Nemo?" - Gary Rydstrom i Michael Silvers
"Pan i Władca: Na krańcu świata" - Richard King
"Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" - Christopher Boyes i George Watters II

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
"Władca Pierścieni: Powrót króla" - Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook i Alex Funke
"Pan i Władca: Na krańcu świata" - Daniel Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness i Robert Stromberg
"Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" - John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson i Terry Frazee

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
"Władca Pierścieni: Powrót króla" - Richard Taylor i Peter King
"Pan i Władca: Na krańcu świata" - Edouard Henriques III i Yolanda Toussieng
"Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" - Ve Neill i Martin Samuel

NAJLEPSZY DOKUMENT
Carlos Bosch i Marcos Loris Omedes - "Balseros"
Andrew Jarecki i Marc Smerling - "Capturing the Friedmans"
Errol Morris i Michael Williams - "The Fog of War"
Nathaniel Kahn i Susan R. Behr - "My Architect"
Sam Green i Bill Siegel - "The Weather Underground"

NAJLEPSZY DOKUMENT KRÓTKOMETRAŻOWY
"Asylum" - Sandy McLeod i Gini Reticker
"Chernobyl Heart" - Maryann DeLeo
"Ferry Tales" - Katja Esson

NAJLEPSZY ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Boundin'" - Bud Luckey
"Destino" - Dominique Monfery i Roy Edward Disney
"Gone Nutty" - Carlos Saldanha i John C. Donkin
"Harvie Krumpet" - Adam Elliot
"Nibbles" - Chris Hinton

NAJLEPSZY AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Die Rote jacke" - Florian Baxmeyer
"Most" - Bobby Garabedian i William Zabka
"Squash" - Lionel Bailliu
"(A) Torizja" - Stefan Arsenijevic
"Two Soldiers" - Aaron Schneider and Andrew J. Sacks
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię