Znamy zwycięzców Nespresso Talents 2020

https://www.filmweb.pl/news/Znamy+zwyci%C4%99zc%C3%B3w+Nespresso+Talents+2020-139303
Finał pierwszej polskiej edycji konkursu filmowego Nespresso Talents odbył się w piątek, 18 września. Jury w składzie: Małgorzata Kożuchowska, Kinga Dębska, Anna Zoll i Łukasz Maciejewski ogłosiło wyniki podczas wirtualnej, pełnej emocji ceremonii z udziałem laureatów. Pierwsze miejsce zdobył film "#DOBROWRACA" w reż. Kamila Marka, na drugim miejscu uplasował się film "LIFE IN THE BOTTLE" w reż. Nathaniela Czarneckiego, trzecia nagroda została przyznana filmowi "GIFT" w reż. Poe Luckea. Dodatkowo nagrodę publiczności otrzymał film "SEEDS" Kaspra Daviesa. Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne oraz zaproszenia na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. Ceremonię wręczenia nagród można obejrzeć na stronie:

https://www.nespresso.com/talents/pl/pl/contest


Nespresso Talents to konkurs filmowy, w którym udział może wziąć każdy. Uczestnicy interpretują temat, tworząc maksymalnie trzyminutowe filmy, nakręcone w formacie wertykalnym. Piąta edycja międzynarodowego konkursu filmowego Nespresso Talents odbyła się pod hasłem Virtuous Circles, interpretowanym jako Kręgi dobra. Łącznie do konkursu zgłoszono 743 filmy z 47 krajów. W tym roku po raz pierwszy odbyła się także polska edycja konkursu. Spośród nadesłanych filmów polskie Jury zakwalifikowało 11 tytułów na shortlistę, z której wyłoniono 3 zwycięzców. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne: 1500 euro (pierwsze miejsce), 1000 euro (drugie miejsce) i 500 euro (trzecie miejsce) oraz zaproszenia na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. Podczas wielkiego finału Jury konkursu podsumowało tegoroczną edycję oraz podzieliło się wrażeniami na temat zwycięskich filmów, tym samym uzasadniając werdykt: 

Łukasz Maciejewski:
Zwycięski film #dobrowraca to trzy minuty, w których dzieje się tak wiele, że ma się wrażenie, że oglądamy pełnometrażowy dokument. Siłą filmu jest bohater. Wierzymy mu, zapamiętujemy go, szczerze mu kibicujemy. Z kolei film Life in a bottle, który zajął drugie miejsce, to znakomity koncept. Kino łączące temat tegorocznej edycji z wielką pomysłowością i oryginalnością. Kino ekologiczne, zaangażowane (w dobrej sprawie), kino któremu nie jest wszystko jedno. Plus świetna rola aktorska Izabelli Dudziak. Trzecie miejsce, czyli film Gift mocno zostaje w pamięci. Chropowaty, niejednorodny stylistycznie, niepozwalający wpisać się w żadne ramy. Jedna z najoryginalniejszych estetycznie propozycji tegorocznej edycji.

Małgorzata Kożuchowska:
Doceniliśmy i postanowiliśmy nagrodzić filmy, które w oryginalny, ciekawy i bardzo osobisty sposób podjęły temat tegorocznej edycji konkursu. Ich siłę stanowi tzw. human story pełna emocji i szczerości. Historia Kamila, który pomagając chorej dziewczynce pokonał swoje słabości, bo dobro wraca, Gift, który wywołując uśmiech pomaga rozprawić się z lękami, a nawet los plastikowej butelki z filmu Life in a bottle jest nam zaskakująco bliski. Te filmy mają moc. Doceniliśmy również sposób realizacji, zdjęcia, montaż, zastosowanie nowych technik jak w przypadku filmu Gift. Wrażliwość, wyobraźnia i prawdziwe emocje to zdecydowało, że wygrały właśnie te trzy filmy.

Kinga Dębska:
Najbardziej ujęły mnie w najlepszych filmach pomysłowość, pogoda ducha i bijąca z nich prawda. Trzy nagrodzone filmy opisują naszą pocovidową rzeczywistość, pokazują nasz świat w momencie, kiedy żadna dłuższa forma fabularna nie zdążyła jeszcze powstać. Dotykają tematów istotnych w sposób oryginalny i autentyczny. Świeże spostrzeżenia, poczucie humoru, brak wewnętrznych granic – to są wyznaczniki nagrodzonych filmów. Brawo laureaci!

Anna Zoll:  
Film #dobrowraca mnie wzruszył. Pięknie pokazał wartość pomagania innym, a tym samym sobie. Połączenie delikatności i siły człowieka. Są tu także ciekawe ujęcia wertykalne i świetnie pokazany został temat tegorocznej edycji. Life in a bottle to z kolei film mówiący o poważnym temacie, problemie dzisiejszego świata w lekki sposób. Film Gift natomiast jest zabawny i dobrze wykorzystuje możliwość wertykalnego kręcenia.


W ramach pierwszej polskiej edycji Nespresso Talents na portalu Filmweb odbyło się także głosowanie na nagrodę publiczności, które wygrał film Seeds w reż. Kaspra Daviesa. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – łącznie swój głos oddało prawie 5000 osób. Twórca zwycięskiego filmu otrzymał nagrodę od Nespresso: ekspres do kawy, spieniacz do mleka oraz zestaw kaw.

Nespresso jest także partnerem najważniejszych festiwali filmowych na świecie, m.in. Festiwalu Filmowego w Cannes, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, a także Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).


Poprzez pracę z filmowcami, Nespresso kontynuuje zobowiązanie, aby poruszać tematy ważne społecznie i dokonywać zmian na lepsze. Warto dodać, że w tym roku każdy film zgłoszony do konkursu to dziesięć nowych drzew. Nespresso Talents wspiera program zalesiania, który marka realizuje w partnerstwie z PUR Projet.

Partnerem tegorocznej edycji konkursu Nespresso Talents jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Konkurs wsparły także szkoły filmowe: Warszawska Szkoła Filmowa; Wajda School; Wrocławska Szkoła Filmowa Mastershot; Łódzka Szkoła Filmowa; Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego; Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza; Gdyńska Szkoła Filmowa; Akademia Filmowa AMA.  

Więcej informacji na temat konkursu Nespresso Talents znajduje się na stronie: https://www.nespresso.com/talents/pl/pl/contest
Udostępnij: