Seriale
Gry
Rankingi
VOD
Mój Filmweb
Program TV
Zobacz sekcję

Marek Kondrat nagrodzony specjalnym Złotym Aniołem Tofifest

Informacja nadesłana 30-09-2016 14:02
Zagrał w ponad 100 filmach. Zaczął mając 11 lat od "Żółtej ciżemki" i zebrał wszystkie najważniejsze nagrody polskiego kina, został Adasiem Miauczyńskim i wykonał najbardziej zaskakującą woltę w historii naszego filmu. Przedstawiamy! Gość Tofifest 2016: Marek Kondrat.


Od chwili zagrania w 2010 roku dwóch ostatnich ról w kinie, unikał imprez filmowych. Ale udało się. Mistrz sztuki aktorskiej, a prywatnie mistrzowski znawca win, odbierze 18 października Złotego Anioła za niepokorność twórczą.

Rogata dusza

Trzeba mieć niepokorną, wręcz rogatą duszę, by w pełni sławy, zupełnie dobrowolnie zrezygnować z bycia filmową gwiazdą. W świecie zdominowanym przez walkę o swoją fotkę na "Pudelku", był to gest unikatowy.

Aktor postanowił zostać winiarzem, ale decyzja ta dla wielu była szokiem. Za Kondratem stały przecież znakomite role i nagrody: Wiktor, Superwiktor, Telekamera, Złota Kaczka, Telemaska dla najlepszego aktora teatru telewizji, 2 Złote Lwy w Gdyni i Polski Orzeł.

Miauczyński, Kwiatkowski, Halski

Wykreował wiele niezapomnianych postaci, z których trudno wybrać najważniejszą. Dla wielu jest nią kultowy Adaś Miauczyński z trylogii Marka Koterskiego ("Dom wariatów", 1984; "Dzień świra", 2002; "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", 2006). Najmniejsze nawet scenki "Adasia" są perełkami. Chociażby znany z "Dnia świra" dialog Kondrata z … Koterskim o "robieniu dziubka” z kaptura. Pomiędzy komedią i tragedią zawieszony był tytułowy "Pułkownik Kwiatkowski" Kazimierza Kutza (1995).



Była też druga "osobowość aktorska" Kondrata, jako dyżurnego twardziela polskiego kina sensacyjnego. Takimi postaciami był Olo Żwirski w "Psach" Władysława Pasikowskiego (1992) i komisarz Halski w serialowej "Ekstradycji" Wojciecha Wójcika (1996). Ale aktorską karierę Marka Kondrata spina symbolicznie twórczość innego reżysera.

Trzy razy Janusz Majewski

Kondrat zaczynał przygodę z ekranem jako 11-letni dzieciak. W 1961 zagrał głównego bohatera w filmie historycznym dla dzieci "Historia żółtej ciżemki" Sylwestra Chęcińskiego. Było jednak trochę za wcześnie na wbicie się szturmem na aktorski top.

Stało się to w 1975, kiedy to wcielił się w nastoletniego kelnera z eleganckiej restauracji wielkiego hotelu "Pacyfik" w "Zaklętych rewirach" (1975) Janusza Majewskiego. To był faktyczny początek kariery aktorskiej, co potwierdziło przyznanie prestiżowej Złotej Kamery miesięcznika "FilmDo tego reżysera wrócił po dekadzie, by zagrać rolę gefrejtra Jana Kani w komedii "C.K. Dezerterzy" (1985), która potwierdziła jego niesamowity talent komediowy.

Karierę symbolicznie zakończył także u Majewskiego w 2010 roku. W "Małej maturze 1947" zagrał swoją ostatnią rolę filmową w Polsce (równolegle, do szwajcarskiej telewizji wszedł "Der Grosse Kater" Wolfganga Panzera, w którym grał z Bruno Ganzem, znanym z roli Hitlera w "Upadku"). Koniec zaskoczeń? Nie w tym przypadku!

Mydło i wino na bank

Marek Kondrat ma dwa "mydlane" epizody w karierze. Zagrał jedną z głównych ról w pierwszej, polskiej operze mydlanej "W labiryncie" (1988-1991), której oglądalność sięgała 16 milionów widzów! Drugi raz "wpadł w mydło", gdy nieco niechcąco stał się nieco przypadkiem… wykonawcą i współautorem "Mydełka Fa", największego hitu wczesnych lat disco – polo.

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 15 ­-23 października 2016. Osią wiodącą tegorocznej edycji będzie dyskusja o walce o godność człowieka w nawiązaniu do filmu Ridleya Scotta "Thelma i Louise", który w tym roku obchodzi 25-lecie premiery. Festiwal otworzy koncert "Steve Nash & Film Orchestra” z gościnnym udziałem Tomasza Organka i Natalii Nykiel. Zakończy koncert "Tribute to David Bowie”, gdzie piosenki Mistrza zaśpiewają Brodka, Skubas, Natalia Przybysz, Tomek Makowiecki i Tymon Tymański.  

Udostępnij:
Przejdź na Filmweb.pl

powiązane artykuły

Najnowsze Newsy