Nowe Horyzonty: "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa filmem otwarcia festiwalu

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Nowe+Horyzonty%3A+%22Rodzaje+%C5%BCyczliwo%C5%9Bci%22+Yorgosa+Lanthimosa+filmem+otwarcia+festiwalu-155840
Nowe Horyzonty: "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa filmem otwarcia festiwalu
źródło: Materiały prasowe
"Czekać na coś jak na nowy film Yorgosa Lanthimosa": to sformułowanie powinno znaleźć w słowniku jako synonim podekscytowania i przyjemnej niecierpliwości. Dla wszystkich, którzy nie mogą doczekać się polskich pokazów "Rodzajów życzliwości" ("Kinds of Kindness"), mamy dziś bardzo dobrą wiadomość: ten znakomity film otworzy 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Zaczynamy już za niecałe dwa miesiące: na tegoroczną edycję wydarzenia zapraszamy od 18 do 28 lipca. Wyprodukowane przez Searchlight Pictures dzieło w reżyserii greckiego mistrza trafi na festiwalowe ekrany dzięki uprzejmości Disney Polska.
      
Trwa sprzedaż karnetów na Nowe Horyzonty.

Rodzaje życzliwości: jakie piękne szaleństwo!Trzy nowele, ośmioro wybitnych aktorów i aktorek oraz pomysł, który wykiełkował w umysłach dwóch geniuszy – Yorgosa Lanthimosa i Efthymisa Filippou (współautora scenariusza). Rodzaje życzliwości to szalone, energetyczne studium relacji międzyludzkich, przyrządzone z charakterystyczną, ostrą ironią Lanthimosa i doprawione kolorowym absurdem, który rozbija szarą codzienność. Grecki reżyser ponownie zgromadził na ekranie imponującą, gwiazdorską obsadę: Emmę Stone, Jesse’ego Plemonsa, Margaret Qualley, Hong Chau, Willema Dafoe, Mamoudou Athie’go oraz Hunter Schafer i Joe’go Alwyna. "Rodzaje życzliwości" miały światową premierę na festiwalu w Cannes, gdzie zdobyły znakomite oceny krytyków i publiczności, zaś w ręce Jesse’ego Plemonsa trafia nagroda dla najlepszego aktora.

Europa w Hollywood, czyli mistrzowskie kino LanthimosaYorgos Lanthimos idzie jak burza przez filmowe salony, a jego kariera przypomina Hitchcockowski scenariusz: zaczął od trzęsienia ziemi, a później napięcie tylko rosło. Trampoliną do jego międzynarodowej kariery był brawurowy "Kieł" (nominacja do Oscara dla filmu nieanglojęzycznego), później przyszły m.in. znakomicie przyjęte "Alpy" (nagroda za scenariusz na MFF w Wenecji), "Lobster" (nominacja do Oscara za scenariusz) i "Zabicie świętego jelenia" (nagroda za scenariusz w Cannes). Mistrzowski status potwierdziła "Faworyta" (dziewięć nominacji do Oscarów i statuetka dla Olivii Colman), a na początku tego roku Lanthimos rozbił bank "Biednymi istotami", które zdobyły cztery Oscary (w tym za fenomenalną rolę Emmy Stone), świetne recenzje, a przede wszystkim serca widzek i widzów. Grecki reżyser na dobre zadomowił się w Hollywood, ale nie zapomniał o europejskich, arthouse’owych korzeniach. W swoich filmach perfekcyjnie łączy najlepsze elementy obu tych światów, na każdym filmie odbijając autorski, niepodrabialny stempel.

24. MFF mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu potrwa w dniach 18-28 lipca, o tydzień dłużej, do 4 sierpnia, odbędzie się wirtualna odsłona wydarzenia. Pełny program festiwalu ogłosimy 2 lipca, dwa dni później, 4 lipca, rozpocznie się sprzedaż biletów na seanse. Do 18 czerwca trwa sprzedaż karnetów oraz akredytacji dziennikarskich i branżowych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones