TOFIFEST: Twórca "Dnia świra" nagrodzony za niepokorność

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/TOFIFEST%3A+Tw%C3%B3rca+%22Dnia+%C5%9Bwira%22+nagrodzony+za+niepokorno%C5%9B%C4%87-125126
TOFIFEST: Twórca "Dnia świra" nagrodzony za niepokorność
Najważniejsza nagroda specjalna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest — Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą — trafi w tym roku do reżysera Marka Koterskiego. Twórca kultowego "Dnia świra" odbierze go podczas otwarcia festiwalu 21 października w Toruniu. Ale festiwal szykuje też inną niespodziankę. Będzie premiera dokumentu o najbardziej zakręconym rodzie toruńskich artystów.


"Nic śmiesznego", "Dzień świra", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" — każdy polski kinoman zna te filmy, wyreżyserowane przez Marka Koterskiego. Stworzył w nich kanoniczną wręcz dla naszego kina postać Adasia Miauczyńskiego, polskiego inteligenta zmęczonego życiem i nieustannymi porażkami.
  
Miauczyński to także typowy antybohater, którego lubimy, chociaż właściwie nie powinniśmy. To szczególnie ważne dla tegorocznego Tofifest, gdyż festiwal przyjął za temat wiodący poszukiwanie definicji postaci Antybohatera w kinie. Nasz polski Adaś trafił więc do grona takich postaci, jak Don Vito Corleone, Leon Zawodowiec czy Travis Taksówkarz-You-talking-to-me? Buckle. Ale największym hitem wizyty Koterskiego w Toruniu może być coś innego.

Spotkanie z sobą samym

Wizycie Marka Koterskiego na Tofifest towarzyszy pasmo "Mistrzowie", obejmujące prezentację sześciu najciekawszych filmów reżysera. Najbardziej zaskakująco zapowiada się jednak spotkanie laureata Złotego Anioła z widzami, jakie zaplanowano podczas festiwalu.

Marek Koterski postanowił bowiem sam poprowadzić spotkanie autorskie ze sobą. Jak będzie wyglądała ta rozmowa ze zdobywcą Złotych Lwów i Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, musicie przekonać się sami. Z wejściem nie będzie problemu, bo wstęp na spotkania z gośćmi Tofifest jest bezpłatny i otwarty — nie musicie mieć festiwalowych biletów. Zapowiada się więc smakowicie. Podobnie jak ta premiera.

Smugi, czyli kosmos z tej Ziemi

W ramach pasma "Zjawiska" odbędzie się polska premiera krótkometrażowego dokumentu Marcina Gładycha i Adama Fisza "Smugi", opowiadającego o niezwykłej, toruńskiej rodzinie Smużnych.

Marcin Gładych, znany jako spiritus movens lokalnego środowiska filmowego, zrealizował z fotografikiem Adamem Fiszem ciepłą opowieść o grupie wolnych, artystycznych elektronów, które tworzą najbardziej oryginalną i daleką od stereotypów wspólnotę — ród Smużnych.

W filmie poznajemy Wiesława — artystę konceptualnego, Marię — aktorkę teatrów dziecięcych, synów — aktorów i performerów, a także wnuki, z których powoli zaczyna już wyłazić artystyczny duch. Reżyserom udało się z bliska podejrzeć dynamikę tej familii i stworzyć czuły, dokumentalny portret postaci, które tworzą artystyczny klimat miasta. Przykład wart naśladowania we wszystkich polskich miastach.

15. edycja niepokornego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 21–29 października 2017 roku. Festiwal otworzy koncert "Energia Muzyki Filmowej", a zakończy autorska produkcja Tofifest: "Muzyka jest kobietą". Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na stronie internetowej: www.tofifest.pl oraz na Facebooku: facebook.com/tofifest.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones