Andrew GarfieldI

Andrew Russell Garfield

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/502217/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":30510,"rate":8.474795149131433,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/502217/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":33,"rate":7.909090909090909,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/502217/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":7,"rate":8.142857142857142,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/502217/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":3,"rate":8.666666666666666,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
8,5
30 510 ocen gry aktorskiej
Andrew Russell Garfield przyszedł na świat 20 sierpnia 1983 roku w Los Angeles (Kalifornia, USA). Jego matka - Lynn pochodzi z angielskiego Essex, a ojciec - Richard z Kalifornii. Wychowywał się wraz ze starszym bratem, Benem. Kiedy miał trzy lata przeniósł się z Los Angeles do Surrey w Wielkiej Brytanii, gdzie jego rodzice założyli firmę zajmującą się wystrojem wnętrz. Tam rozpoczął naukę w prywatnej szkole City of London Freemen's School. Będąc nastolatkiem trenował gimnastykę i pływanie, jednak w wieku 15 lat wyraził zainteresowanie aktorstwem i zaczął uczęszczać na zajęcia teatralne. Cztery lata później rozpoczął studia w Central School of Speech & Drama, którą ukończył w 2004 roku. W trakcie nauki występował w sztukach: "Hush" w Soho Theatre, a później zagrał w "Kes" i "Romeo and Juliet" na deskach teatru Royal Exchange Theatre. Za te występy otrzymał nagrody: Manchester Evening oraz Evening Standard Theatre Awards.

Na ekranie zadebiutował w brytyjskim serialu telewizyjnym - "Sugar Rush", a następnie wystąpił epizodycznie w "Doktorze Who". W 2007 roku został zaangażowany do filmu "Ukryta strategia", gdzie partnerował Tomowi Cruise'owi, Meryl Streep oraz Robertowi Redfordowi. Niedługo potem otrzymał główną rolę w dramacie "Chłopiec A". Jego talent został doceniony przez krytyków oraz otrzymał pozytywne recenzje od gazet: "Minneapolis Star Tribune", "The Seattle Times" oraz "The Wall Street Journal". Ponadto rola ta przyniosła mu nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy aktor telewizyjny. Niedługo potem znalazł się na liście "10 aktorów do zobaczenia" magazynu "Variety". W 2010 roku zagrał w ekranizacji książki Kazuo Ishiguro pt. "Nie opuszczaj mnie", gdzie wystąpił u boku Carey Mulligan i Keiry Knightley. Aktor był zachwycony pracą na planie, określając ją spełnieniem marzeń. Za ten występ otrzymał nagrodę Saturn, w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy oraz został nominowany do nagrody BIFA.

Następnie został zaangażowany do filmu "The Social Network", opowiadającym powstanie portalu społecznościowego Facebook. Andrew wcielił się w postać Eduardo, mówił o tej roli tak: "Nie wiedziałem kim on jest, dlatego czułem odpowiedzialność, aby jak najlepiej go zagrać". Początkowo reżyser - David Fincher rozważał powierzenie mu roli Marka Zuckerberga, jednak uznał, że aktor gra zbyt emocjonalnie. Praca Andrew została bardzo pozytywnie przyjęta. Zdobył liczne nominacje do nagród, w tym do: BAFTA, Critics' Choice oraz Złotego Globu. Mark Kermode z BBC wyraził zdziwienie, iż aktor nie otrzymał nominacji do Oscara, mówiąc: "Każdy wie, że rola Garfielda jest największym atutem filmu". W artykule opublikowanym w "The Wall Street Journal", Joe Morgenstern opisał Andrew jako "ogromną subtelność i smutny urok".

W 2010 roku otrzymał tytułową rolę w "Niesamowitym Spider-Manie", gdzie wystąpił u boku Emmy Stone. Na potrzebę filmu miał czteromiesięczny trening - ćwiczył akrobatykę, jogę i pilates. Premiera produkcji odbyła się w lipcu 2012 roku i została ciepło przyjęta przez widownię. Podczas pracy na planie filmowym, zaczął spotykać się z Emmą. Niedługo potem zadebiutował na Brodway'u jako Biff Loman w sztuce "Death of a Salesman". Później był gospodarzem w "Saturday Night Live", a następnie wystąpił w teledysku Arcade Fire do piosenki "We Exist". W międzyczasie pracował na planie kontynuacji "Niesamowitego Spider-Mana", która również spotkała się z pozytywnymi recenzjami oraz otrzymała wiele nagród. Pod koniec 2015 roku archeolodzy Jurij M. Marusik i Alireza Zamani odkryli nowy gatunek pająka i nazwali go na cześć Andrew - Pritha garfieldi.

Wkrótce wystąpił w niezależnym dramacie - "99 Homes" oraz został zaangażowany do filmu "Milczenie", opartym na podstawie powieści Shusaku Endo z 1966 roku o tym samym tytule. Zdjęcia do produkcji rozpoczęły się w 2014 roku w Tajwanie. Tego samego roku został wybrany przez Mela Gibsona do roli Desmonda Dossa w opartym na faktach filmie pt. "Przełęcz ocalonych". Za ten występ Garfield został nominowany do wielu nagród, w tym do Złotego Globu i Oscara. W 2015 roku aktor rozstał się z Emmą Stone po trzyletnim związku. Niedługo potem rozpoczął pracę na planie "Breathe" w reżyserii Andy'ego Serkisa, którego fabuła skupia się na sparaliżowanym mężczyźnie. Andrew otrzymał główną postać w produkcji.