Andrew Garfield I

Andrew Russell Garfield

8,5
38 821 ocen gry aktorskiej
Andrew Garfield I
Andrew Russell Garfield przyszedł na świat 20 sierpnia 1983 roku w Los Angeles (Kalifornia, USA). Jego matka - Lynn pochodzi z angielskiego Essex, a ojciec - Richard z Kalifornii. Wychowywał się wraz ze starszym bratem, Benem. Kiedy miał trzy lata przeniósł się z Los Angeles do Surrey w Wielkiej Brytanii, gdzie jego rodzice założyli firmę zajmującą się wystrojem wnętrz. Tam rozpoczął naukę w prywatnej szkole City of London Freemen's School. Będąc nastolatkiem trenował gimnastykę i pływanie, jednak w wieku 15 lat wyraził zainteresowanie aktorstwem i zaczął uczęszczać na zajęcia teatralne. Cztery lata później rozpoczął studia w Central School of Speech & Drama, którą ukończył w 2004 roku. W trakcie nauki występował w sztukach: "Hush" w Soho Theatre, a później zagrał w "Kes" i "Romeo and Juliet" na deskach teatru Royal Exchange Theatre. Za te występy otrzymał nagrody: Manchester Evening oraz Evening Standard Theatre Awards.

Na ekranie zadebiutował w brytyjskim serialu telewizyjnym - "Sugar Rush", a następnie wystąpił epizodycznie w "Doktorze Who". W 2007 roku został zaangażowany do filmu "Ukryta strategia", gdzie partnerował Tomowi Cruise'owi, Meryl Streep oraz Robertowi Redfordowi. Niedługo potem otrzymał główną rolę w dramacie "Chłopiec A". Jego talent został doceniony przez krytyków oraz otrzymał pozytywne recenzje od gazet: "Minneapolis Star Tribune", "The Seattle Times" oraz "The Wall Street Journal". Ponadto rola ta przyniosła mu nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy aktor telewizyjny. Niedługo potem znalazł się na liście "10 aktorów do zobaczenia" magazynu "Variety". W 2010 roku zagrał w ekranizacji książki Kazuo Ishiguro pt. "Nie opuszczaj mnie", gdzie wystąpił u boku Carey Mulligan i Keiry Knightley. Aktor był zachwycony pracą na planie, określając ją spełnieniem marzeń. Za ten występ otrzymał nagrodę Saturn, w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy oraz został nominowany do nagrody BIFA.

Następnie został zaangażowany do filmu "The Social Network", opowiadającym powstanie portalu społecznościowego Facebook. Andrew wcielił się w postać Eduardo, mówił o tej roli tak: "Nie wiedziałem kim on jest, dlatego czułem odpowiedzialność, aby jak najlepiej go zagrać". Początkowo reżyser - David Fincher rozważał powierzenie mu roli Marka Zuckerberga, jednak uznał, że aktor gra zbyt emocjonalnie. Praca Andrew została bardzo pozytywnie przyjęta. Zdobył liczne nominacje do nagród, w tym do: BAFTA, Critics' Choice oraz Złotego Globu. Mark Kermode z BBC wyraził zdziwienie, iż aktor nie otrzymał nominacji do Oscara, mówiąc: "Każdy wie, że rola Garfielda jest największym atutem filmu". W artykule opublikowanym w "The Wall Street Journal", Joe Morgenstern opisał Andrew jako "ogromną subtelność i smutny urok".

W 2010 roku otrzymał tytułową rolę w "Niesamowitym Spider-Manie", gdzie wystąpił u boku Emmy Stone. Na potrzebę filmu miał czteromiesięczny trening - ćwiczył akrobatykę, jogę i pilates. Premiera produkcji odbyła się w lipcu 2012 roku i została ciepło przyjęta przez widownię. Podczas pracy na planie filmowym, zaczął spotykać się z Emmą. Niedługo potem zadebiutował na Brodway'u jako Biff Loman w sztuce "Death of a Salesman". Później był gospodarzem w "Saturday Night Live", a następnie wystąpił w teledysku Arcade Fire do piosenki "We Exist". W międzyczasie pracował na planie kontynuacji "Niesamowitego Spider-Mana", która również spotkała się z pozytywnymi recenzjami oraz otrzymała wiele nagród. Pod koniec 2015 roku archeolodzy Jurij M. Marusik i Alireza Zamani odkryli nowy gatunek pająka i nazwali go na cześć Andrew - Pritha garfieldi.

Wkrótce wystąpił w niezależnym dramacie - "99 Homes" oraz został zaangażowany do filmu "Milczenie", opartym na podstawie powieści Shusaku Endo z 1966 roku o tym samym tytule. Zdjęcia do produkcji rozpoczęły się w 2014 roku w Tajwanie. Tego samego roku został wybrany przez Mela Gibsona do roli Desmonda Dossa w opartym na faktach filmie pt. "Przełęcz ocalonych". Za ten występ Garfield został nominowany do wielu nagród, w tym do Złotego Globu i Oscara. W 2015 roku aktor rozstał się z Emmą Stone po trzyletnim związku. Niedługo potem rozpoczął pracę na planie "Breathe" w reżyserii Andy'ego Serkisa, którego fabuła skupia się na sparaliżowanym mężczyźnie. Andrew otrzymał główną postać w produkcji.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 sierpnia 1983

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 179 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 8 innych nagród oraz 47 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 2004 r. ukończył Central School of Speech and Drama w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Był przesłuchiwany do roli Jacoba Jankowskiego w filmie "Woda dla słoni", jednak ostatecznie w postać wcielił się Robert Pattinson.
Był brany pod uwagę do zagrania głównej roli w filmie "Luna Park". Ostatecznie angaż otrzymał Tom Cruise.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Najlepszy jako aktor i najlepszy jako postać . Nie ma i nie będzie lepszego . Holland zje.bie postać Spider Mana , jestem już tego pewien . Mcguire był OK ... tamten spider man był ok ... ale ten był o wiele lepszy . I to bez gadania ...

"Hacksaw Ridge" i "Silence", świetnie zagrane role.

Zgarnie go, życzę mu tego.

Nie umiem oczu od niego oderwać! A zwłaszcza jak jest w googlach i w stylizacjach bardziej
młodzieżowych (po mimo tego że ma już 30-tke). Jest nie-sa-mo-wi-ty! Normalnie się
zakochałam, a myślałam że etap zakochiwania się w celebrytach mam już za sobą! :)

Nie wiem jak Wy, ale ja się na maksa jaram tym, jak oddali szacunek Garfieldowi w No Way Home.

Osobiście nigdy nie przepadałem za Maguirem, Garfield bardziej mi pasował w roli Spider Mana. Sam pomysł na Petera Parkera z Amazing Spider Man bardzo mi się podobał. Sarkazm, potargane włosy, które były fajnie wytłumaczone...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones