Andrzej Zieliński I

7,5
16 493 oceny gry aktorskiej
Andrzej Zieliński I
Umiejętności aktorskie Andrzeja Zielińskiego znamy od dawna - jego role podziwiać można w kinie, telewizji, w teatrze - są najwyższej marki.
Życie prywatne aktor ukrywa i chwała mu za to. Wywiadów zbyt często nie udziela (jak twierdzi, nie ma zbyt miłych doświadczeń w tej kwestii, ale jak się już zdecyduje to...
Telewizyjne rozmowy, wywiady prasowe ukazują nam aktora jeszcze w innym świetle: jako ciepłego, wrażliwego i romantycznego człowieka, faceta z poczuciem humoru i honoru, z dystansem do samego siebie, człowieka lubiącego swój zawód (a to wszystko staje się w dzisiejszych czasach rzadkością).
Pan Andrzej lubi jeździć konno (choć dawno nie miał ku temu okazji - kontrakty zabraniają!), kucharzyć i fotografować. Jest uzależniony od Rzymu - stara się odwiedzać to miasto co roku, ale nadmiar obowiązków nie sprzyja ostatnio realizacji tych planów.
Lubi podróżować po świecie bez przewodników (w dzieciństwie lubił geografię); od wystawy rzeźby, czy malarstwa woli spacer po ogrodzie botanicznym.
Chętnie ogląda Animal Planet ("patrząc na zwierzęta można wiele dowiedzieć o ludziach(...), chociaż rzadko zdajemy sobie z tego sprawę").
Wierzy w prawdziwa przyjaźń damsko-męską, czego jest przykładem.
Bardzo ciepło wypowiada się na temat Agnieszki Glińskiej, z którą od dawna współpracuje: "Agnieszka potrafi wydobyć z człowieka to, co w nim najlepsze, sprawić by się otworzył. Zastanawiam się, co by ze mną było, z moją karierą zawodową, gdybym jej nie spotkał".
Z sympatią mówi również o Teatrze Współczesnym, z którym związany jest od 2001 roku: "To wyjątkowy teatr pod każdym względem, ma swoją magię. To jest bardzo dobrze zorganizowany teatr, co daje mi poczucie bezpieczeństwa artystycznego. Ten teatr jest dla mnie ostoją spokoju, gwarancją dalszego funkcjonowania w zawodzie. Gdzie indziej doświadczyłem, że nazbyt wielu brakuje pokory i szacunku dla zawodu, nieodpowiedzialności, chamstwa i amatorszczyzny".
Andrzej Zieliński z powodzeniem wykorzystuje w zachodnich produkcjach znajomość języka angielskiego: "Nie mam kłopotów z tym językiem, choć jestem samoukiem. Angielski z krótkimi, często dźwiękonaśladowczymi słowami, to świetny język do grania".
Aktor tłumaczy również sztuki teatralne.
Nie znosi zabaw sylwestrowych (" i z czego tu się cieszyć! Ludzie tak się moszczą, jakby mieli żyć 500 lat, a nie będą").
W Warszawie mieszka od 1990 roku, ale do tej pory nie przyzwyczaił się, że... tak tu płasko ("dla mnie, człowieka z południa, to jest straszne!").
Często grywa lub spotyka się na planie filmowym lub teatru telewizji z Arturem Żmijewskim (były to między innymi "Beyond Forgiveness", "Złoto dezerterów", "Ekstradycja", "Na dobre i na złe" czy wspólne spektakle Teatru Telewizji: "Blues", "Krótki kurs medialny" czy "Edward II' oraz Dominiką Ostałowską ( "Niektóre gatunki dziewic" czy "Złoto dezerterów").
więcej

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 października 1962

miejsce urodzenia: Tarnów, Polska

wzrost: 185 cm

Był brany pod uwagę do roli Adama w filmie "Nigdy w życiu". Ostatecznie otrzymał ją Artur Żmijewski.
W 1986 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Polska).
Wystąpił w następujących reklamach:
- 2011 r. - oprawy i okulary przeciwsłoneczne marki Gentleman;
- 2017 r. - internetowy serwis ogłoszeniowy OLX.pl (wraz z Michałem Milowiczem).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Teatr Telewizji. FENOMENALNY!! Uważam, że to najlepszy polski aktor tego pokolenia

Lepszy z niego aktor niż celebryta i to mi się podoba.
Nigdy na odwrót!

Nawet małe role potrafi zamienić z perełki. Zaprzeczenie aktora celebryty - po prostu artysta.

Jesli musialaby powstać Polska wersja serialu "Dr House" to właśnie jego widze w roli głownej jako dr. Housa. Ci ktorzy widzieli teatr telewizji pt. "W roli Boga" powinni sie ze mną w stu procentach zgodzić. Pozdrawiam

:) niezapomniana rola

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones