[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":406,"rate":7.568965517241379,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,6
406 ocen gry aktorskiej
Anna Galiena
Anna Galiena jest włoską aktorką. Urodziła się w Rzymie w 1954 roku. Poza swoim krajem jest znana głównie za sprawą takich kreacji aktorskich jak Mathilda w "Mężu fryzjerki", Carmen w "Szynka, szynka"oraz Beatrice w "Być człowiekiem".

W młodości występowała na scenach Broadwayu. Zadebiutowała tam w 1978 roku rolą Julii w dramacie Wiliama Szekspira “Romeo i Julia”. Później grała m.in. w “Mewie” Czechowa czy “Ryszardzie III” Szekspira. W 1984 roku Anna Galiena wróciła do Europy, gdzie występowała zarówno w teatrach, jak i produkcjach filmowych i telewizyjnych. Zagrała w ponad 50 filmach, głównie włoskich, francuskich i hiszpańskich. Rola Mathildy w "Mężu fryzjerki" przyniosła jej międzynarodową sławę. W Hollywood zadebiutowała w 1993 roku, występując w obrazie Billa Forsytha pt. “Być człowiekiem”, obok takich gwiazd jak Robin Williams, John Turturro czy Ewan McGregor. Niestety, film okazał się klapą i nie odniósł spodziewanego sukcesu kasowego. Mimo to kreacja Anny Galieny została dostrzeżona. Obecnie aktorka wciąż cieszy się dużym uznaniem i występuje w filmach po obu stronach Atlantyku. W 2007 roku zagrała w głośnej amerykańskiej produkcji "Dekameron" u boku takich gwiazd jak Hayden Christensen, Mischa Barton czy Tim Roth .

W 2003 aktorka była członkiem jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Posługuje się biegle czterema językami: włoskim, francuskim, hiszpańskim oraz angielskim.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 grudnia 1954

miejsce urodzenia: Rzym, Włochy

wzrost: 175 cm

Była członkiem jury na Festiwalu w Berlinie w 2003 roku.
Była członkinią jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1999 roku.