Anna Szymańczyk to polska aktorka filmowa urodzona 20 czerwca 1987 roku w Olsztynie. Po intensywnej pracy w Warszawie – przy zdjęciach filmowych i pracy w teatrze – jedzie do rodzinnego miasta, żeby odpocząć i się zrelaksować dzięki, jak to nazywa, "olsztyńskiej ciszy". Od dziecka fascynuje ją literatura, w szczególności ta rodzima. Aktorstwo pomogło przepracować jej życiowe traumy – m.in. śmierć taty.
Wczesne lata Na aktorstwo zdecydowała się, mając zaledwie 13 lat – rolą w inscenizacji "Dziadów" (zagrała Guślarza) zainteresowała Krystynę Jędrys, prowadzącą olsztyńskiego koła teatralnego, która będąc na widowni, wypatrzyła nastoletnią
Szymańczyk. W 2010 roku ukończyła warszawską Akademię Teatralną.
Historia kariery Zadebiutowała w Teatrze 6. Piętro, regularnie współpracuje z warszawskim Teatrem STU oraz Teatrem Dramatycznym. Od 2011 do 2015 grała w polsatowskiej "
Pierwszej miłości", od 2016 do 2018 w produkcji TVN "
Na Wspólnej". Występowała również w "
O mnie się nie martw", "
Klerze" i w komedii "
Nic na siłę".
Przełomem w karierze
Szymańczyk okazał się netfliksowy "
Znachor", w którym jako Zośka partnerowała
Leszkowi Lichocie – sama aktorka twierdzi, że dopiero dzięki samoakceptacji mogła otrzymać tak ważną dla siebie rolę. Drugim, najjaśniejszym punktem na jej ścieżce zawodowej jest serial "
Lady Love", w którym wcieliła się w postać wyzwolonej Lucyny Lis. Wzorowała bohaterkę na takich gwiazdach jak
Pamela Anderson,
Marilyn Monroe i
Jenna Jameson. Wielokrotnie wspominała przy okazji rożnych wywiadów, że jest świadoma swoich warunków scenicznych i wszelkie przeszkody (w tym fizyczne) chce przekuwać w sukces.
Pełną filmografię
Anny Szymańczyk znajdziecie
TUTAJ.
Najważniejsze role • Chłopka Zośka w netfliksowej wersji "
Znachora",
• Lucyna Lis / Lucy Love w serialu "
Lady Love",
• Sekretarka w "
Weselu".
Nominacje i zdobyte nagrody Otrzymała nagrodę specjalną na XVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
Działalność poza aktorstwem Miała zostać mikrobiolożką, podobnie jak jej ojciec; nie wyklucza przyjmowania ról kostiumowych. W 2024 roku wystąpiła w teledysku do utworu "Cheri Cheri Lady"
Ralpha Kaminskiego i Smolika. Jak sama twierdzi, nie ma artystycznych konotacji w rodzinie – dziadkowie od strony marki prowadzili gospodarstwo, właściwie cała rodzina aktorki jest związana z ziemią albo z leśnictwem. Uwielbia czytać i poszerzać wiedzę z zakresu kultury i literatury.