Catherine Zeta Jones

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/318/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":13857,"rate":7.913401169084217,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"dubbing"},"ranking":{"name":"Głosu","link":"/person/ajax/roles/318/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":30,"rate":7.9,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/318/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":14,"rate":7.857142857142857,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/318/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":2,"rate":7.5,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
7,9
13 857 ocen gry aktorskiej
Catherine Zeta-Jones
Catherine przyszła na świat 25 września 1969 roku w małej, walijskiej miejscowości Swansea - rodzinnym mieście poety Dylana Thomasa. Chociaż urodziła się w robotniczej rodzinie bez tradycji aktorskich, aktorstwo było jej pisane. Jej ojciec, David, rodowity Walijczyk z wykształcenia jest cukiernikiem, natomiast Pat, matka Catherine pochodząca z Irlandii jest krawcową. Catherine już jako mała dziewczynka przejawiała swoje artystyczne umiejętności. W wieku czterech lat zaczęła uczęszczać na lekcje śpiewu i tańca. Później doszły lekcje aktorstwa i występy w teatralnym kółku amatorskim, działającym przy kościele w Swansea. W wieku dziewięciu lat, Catherine zagrała tytułową bohaterkę w musicalu "Annie". Rok później wystąpiła jako Talullah w "Bugsy Malone". W wieku czternastu lat, jako chórzystka objechała całą Walię z musicalem "Mickey Dolenz". Podczas jednego z występów została wypatrzona przez producentów, którzy zaproponowali jej rolę w "The Pyjama Game". W związku z nową propozycja musiała przeprowadzić się do Londynu. Miała wówczas piętnaście lat. Właśnie tam rozpoczęła się jej profesjonalna przygoda w wielkim świecie showbiznesu. Dwa lata później wywalczyła główną rolę w musicalu "42nd Street".

Na ekranie zadebiutowała w 1990 roku rolą Szeherezady w "Baśniach tysiąca i jednej nocy". Mimo, że film miał świetną obsadę (m.in. Vittorio Gassman jako Sinbad) przeszedł bez echa. Również epizodyczna rola Catherine w "Out of the blue" nie przyniosła jej popularności. Dostrzeżono ją dopiero w 12-nasto odcinkowym, telewizyjnym serialu "The Darling Buds of May" w roli Marietty Larkin. Z dnia na dzień jej popularność rosła. Anglicy byli oczarowani młodą gwiazdą, śledzili każdy jej krok, a prasa brukowa rozpisywała się na temat jej życia prywatnego. Po nieudanej, epizodycznej roli w filmie "Kolumb odkrywca" oraz komedii "Awantura o spadek", Catherine postanowiła wrócić na deski teatru.

W 1992 roku wystąpiła w spektaklu "Under Milkwood" na podstawie Dylana Thomasa, w reżyserii Anthonego Hopkinsa. Pojawiała się także w telewizji m.in. w melodramacie "Ścieżka losu" Simona Langtona, rozgrywającym się w latach I wojny światowej, oraz w ekranizacji "Miłość z wrzosowiska". Jednak to nie spełniało ambicji aktorskich Catherine. Czuła, że jej kariera stoi w miejscu, była zmęczona ciągłymi prześladowaniami ze strony paparazzi. W związku z tym postanowiła szukać szczęścia w Hollywood. W 1995 roku przeprowadziła się do Los Angeles. Tam postanowiła zacząć wszystko od nowa.

Na początek zagrała carycę Katarzynę II w międzynarodowej koprodukcji – "Katarzyna Wielka". Kolejną rolą było wcielenie się w demoniczną Sali, przeciwniczka tytułowego bohatera w filmowym komiksie "Fantom". W 1996 roku odegrała rolę arystokratycznej piękności w miniserialu "Titanic". Właśnie tam została zauważona przez Stevena Spielberga, który jako producent przygotowywał "Maskę Zorro". Catherine została zaproszona na zdjęcia próbne, gdzie spodobała się reżyserowi - Martinowi Campbellowi. Bez trudu pokonała swoje rywalki, dostając rolę Eleny. Przed rozpoczęciem zdjęć, zaczęła intensywnie uczyć się hiszpańskiego akcentu, szermierki i tańczyć tango. Film odniósł wielki sukces i stał się początkiem światowej kariery Catherine.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 września 1969

miejsce urodzenia: Swansea, Walia, Wielka Brytania

wzrost: 169 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 7 innych nagród i 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepsza aktorka drugoplanowa za film Chicago w roku 2003 BAFTA Najlepsza aktorka drugoplanowa za film Chicago w roku 2003 Critics' Choice Najlepsza aktorka drugoplanowa za film Chicago w roku 2003 Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) Nagroda publiczności - najlepsza europejska aktorka za film Osaczeni w roku 1999 Aktor Najlepszy filmowy zespół aktorski za film Chicago w roku 2003 wraz z: Mya, Colm Feore, Queen Latifah, Deidre Goodwin, Renée Zellweger, John C. Reilly, Taye Diggs, Denise Faye, Richard Gere, Christine Baranski, Susan Misner, Dominic West, Lucy Liu, Ekaterina Chtchelkanova Aktor Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej za film Chicago w roku 2003 Aktor Najlepszy filmowy zespół aktorski za film Traffic w roku 2001 wraz z: James Brolin, Steven Bauer, Tomas Milian, Michael Douglas, Amy Irving, Miguel Ferrer, Peter Riegert, Albert Finney, Jacob Vargas, Benjamin Bratt, Dennis Quaid, Clifton Collins Jr., Erika Christensen, Topher Grace, D.W. Moffett, Benicio del Toro, Don Cheadle, Luis Guzmán
mąż Michael Douglas (od 18.11.2000), 2 dzieci: syn Dylan Michael (ur. 08.08.2000) i córka Carys Zeta (ur. 20.04.2003)
W 1998 r. została ogłoszona przez magazyn "People" Najpiękniejszym Człowiekiem.
W 1989 r. wydała singiel "For All Time". Kolejne dwa ukazały się w 1995 r. i były to: "In the Arms of Love" oraz "I Can't Help Myself". W 1994 r. nagrała też duet z Davidem Essexem "True Love Ways", który jako jedyny trafił na listę przebojów. Znalazł się na 38. pozycji w notowaniu singli UK Top 75.
Jako dziecko została zaatakowana przez chorobę wirusową, która powodowała trudności w oddychaniu. Catherine przeszła wówczas operację tchawicy, po której pozostała blizna na jej szyi.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych